INVANDRING. Var tionde företag har fått tacka nej till en order eller ett uppdrag på grund av arbetskraftsbrist det senaste året. Det är ett allvarligt hot mot landets konkurrenskraft, skriver Unionens ordförande Martin Linder på DN Debatt och hänvisar till en undersökning från hans fackförening.
Linder menar att det behövs ett fungerande och öppet system för arbetskraftsinvandring. Unionen har identifierat sex områden där det måste ske förändring. Bland annat bör Migrationsverket korta handläggningstiderna och utnyttjandet av arbetskraftsinvandrare måste sluta, skriver han.
Det är dags att sätta ner foten, enligt Linder: ”Bristen på arbetskraft kan i värsta fall leda till att skapandet av nya jobb försenas eller helt enkelt inte blir av”.
-Pettersson menar att Martin Linder har fel. Vi har oerhört många arbetslösa i det här landet som är mer kompetenta än importen, absolut så det räcker till dem som saknar arbetskraft. Dessutom har vi oerhört många duktiga människor som arbetar med den nuvarande importen av människor från tredje världen.
Slutade vi importera oanställningsbara människor kunde många arbeta med andra saker. Givetvis kanske en och annan behöver utländsk arbetskraft men då ska arbete och bostad vara ordnat innan de kommer…

Problemet med arbetskraftsbrist ökar ju för varje import som kommer hit och ska ha bostad. Bostadsbristen blir på så sätt alltmer akut och till slut helt omöjlig att lösa inom en rimlig tid.
För att utnyttja de som kvalificerar sig till jobben så måste man oftast se till att vederbörande har någonstans att bo. Invandringen av analfabeter och naturfolk skapar stora problem på alla områden i samhället och det gäller även för etablerade kunskapsföretag som då inte kan få tag på kunnig arbetskraft i närområdet.
Våra korkade politiker tänkte inte på det heller och det gäller även fåntratten i Unionen som tydligen hellre ser folk av annan nationalitet få jobben än den arbetslöse svensken.
Såframt Unionens ordförande anser att Svea Rike skulle ha något akut behov av att städsla socialt dysfunktionella individer för att de inhemska industrierna och verksamheterna skall förmå upprätthålla sina kapaciteter, borde vederbörande migrationsentusiast personligen anställa några av de importerade arbetskraftsrekryterna. Finner man sig vara i behov att begagna sig av personal som saknar de erforderliga basala kunskaperna, koderna och den impulskontroll som normalt krävs för att betraktas som mentalt vuxen, och som dessutom hemfaller åt att uträtta sina naturbehov varhelst de råkar befinna sig, har man i sanningens namn förtjänat att få sin egen trädgård och luxuösa golvytor förorenade.
Tack för ordet!
Andreas 🙂
Idag bedrivs nu ett projekt för att bedriva en effektiv boskapsskötsel i just dessa områden i Kenya! De ska hjälpas på plats vilket jag stödjer helhjärtat och snart mer praktiskt om allt går i lås.
Problemet är att kunna göra det som vit, det är stora problem med Boko Haram där som attackerar alla försök till förbättring.
En svensk fick smaka på det hela ganska nyligen.
Fantastiskt att negrerna i Kenya efter att ha levt där i tusentals år, inte ens kan sköta sin boskap! Känns väl som att det är på tiden att dom får klara sig själva, så att naturen får ha sin gång!
Jag minns en man som arbetade på personal på Scania som berättade att det fanns 1500 anmälda som arbetslösa i Södertälje men ingen ville eller passade till de arbeten Scania ville anställa till.
Det skulle kunna betyda att vi måste låta 1501 personer komma till Sverige för att hitta en anställningsbar, i bästa fall. Det är väl därför vi tar in så många, säg att vi tar in 160000 för att förhoppningsfullt få 106 anställningsbara. Värre än Ebberöds Bank!
De som tog skitjobben på Sacnia i Katrineholm var vietnameserna. De hade full respekt. Kom inte och säg att folk från främmande land inte kan lyckas!Det som visas upp nu är en fullständigt dysfunktionell grupp som delar en sak-islam! Ska det vara så svårt att säga det rent ut? Ska Sverige rasa på alla fronter riktigt lågt innan man kan diskutera sakfrågan utan floskler? Nu demonstrerar de idag mot sig själva. LO driver inte en fackförening utan är ett stödparti för S. Medlemmar som inte bara är med i A-kassan utan betalar fullt stöder inte sig själva utan ett S parti som nedrustar ett land av egen vinning. Majoriteten LO medlemmar röstar SD. Guillou mfl säger det rent ut-vita medelålders män. Man föraktar alltså den mjölkko som förser en med ekonomiska medel! Och det finner sig arbetarna i-en valboskap och penningko. Förtjänar man detta med sitt tigande? Jag börjar tycka det faktiskt. Risken är att det slutar med ett raseri som inte bara blir verbalt utan det blir våldsamt. Ju längre det går desto närmare kommer en våldsamhet.Frankrike står ganska nära ett inbördeskrig idag.
För varje arbetskraftsinvandrare som tas hit för arbete, förblir en arbetslös svensk arbetslös.
”Genomhederliga DN” gjorde tidigare / gör fortfarande en helt annan vinstkalkyl …
http://www.animatedgif.net/clockscounters/monkey_count_e0.gif
https://2000aldrig.files.wordpress.com/2013/06/oecd-jimmie-c3a5kesson-sverigedemokraterna-invandrare.jpg
I sin förlängning betyder det att det mest gynnsamma för världsekonomin är att alla flyttar runt hela tiden.
En ytterligare slutsats är att jorden som helhet är tvungen att göra rymdforskning i syfte att bjuda in invandring till vår planet från andra planeter. Sedan skall vi alla åka i skytteltrafik fram och tillbaka mellan planeterna.
Rent spontant kan jag utifrån min egen förmåga känna att det finns bättre saker för mänskligheten att utveckla än ständig förflyttning.
Invandrare som pratar perfekt svenska och integreras i det svenska samhället tänker jag inte ens på som invandrare.
Dom jag vill deportera är alla kriminella, folk som vägrar lära sig svenska trots att dom bott här jääätte länge.
Arbetskraftsinvandring på 60- & 70-talet var klockrent.
Både enligt mig och de flesta svenskar.
Gemene svensk har inga problem med denna grupp invandrare!
De ironiska är när folk talar om att invandrare ska lära sig det svenska språket när de själva inte verkar bemästra skriftspråket ,bara babianspråk!
Men p.g.a naiviteten på nuvarande regering i Sverige så får alla invandrare lida..
Frågan är vilket som är billigast, att utbilda afrikanska analfabeter i 8 år eller att utbilda Svenska högskoleelever som kan gå utbildning inom ett yrke i 3 år.
Enligt FN är endast 3 % riktiga flyktingar. En stor del av de andra besitter inte rätt kompetens för att få ett jobb i ett högteknologiskt samhälle. Men eftersom socialdemokrater aldrig har varit för konkurrens för att få fart på samhällets ekonomiska utveckling passar de mycket bra endast som ett valunderlag för socialdemokratin.
https://ulsansblogg.wordpress.com/2017/04/30/moralkakor-och-kollektiv-bestraffning/
Vad händer om snitt-IQ sjunker för mycket i Sverige?
https://www.elitetrader.com/et/threads/low-iq-countries-cant-establish-or-maintain-democracy.293852/
Titta på Rinkeby,Angered,Rosengården m.fl. ”no go-zoner”…
Förklara därefter vad du anser att dessa skall utföra för produktivt arbete….Allt för att säkra pensionerna åt oss i urbefolkningen !
Naturligtvis har han rätt. När Sverige fungerade som bäst under Sveriges längsta statsminister hade vi nästan enbart arbetskraftinvandring. När invandrarsonen tog över krävde LO att vi skulle sluta med det och följden blev att det bara var flyktingar som fick uppehållstillstånd.
Problemet är att det inte längre var utsatta folkgrupper från Europa som kom utan bland annat fullblodskommunister från Sydamerika. Numerären var dock fortfarande hanterliga även om de spred irrläror så hade vi läget under relativ kontroll. Senare samma årtionde började oliktänkande från Långtbortistan att komma fast i mindre antal.
När sedan Josip Broz la ihop ögonen startade en utveckling som slutade med att Europas avfällingar sökte sig till Sverige i ett antal som till slut gjorde dåvarande regering såpass nervös att de drog i nödbromsen. Allt hade troligen varit gott och väl om de inte haft osmaken att gå och förlora efterföljande val som resulterade i att vi fick en statsminister som var och är globalist och en asocial socialminister som ställde som villkor att nödbromsen skulle monteras ned för att ingå i regeringen.
Sedan dess har ingen regering lyckats återfinna nödbromsen med resultat att inte bara Europas avfällingar söker sig hit utan hela världens med resultat att vi med raska kliv är på väg att lämna den utvecklade världen. Vi måste därför sätta stopp för all mottagning av ekonomiska migranter och enbart dela ut uppehållstillstånd till dem som kan fylla luckor som vi annars har svårt att fylla. Givetvis ett fåtal, under rigorös kontroll och initialt tidsbegränsat till dess att sen sökande har visat sig vara en tillgång på alla sätt och vis.
Arbetskraftsinvandring kan nog behövas i vissa branscher.
Därför är det synd att vi främst ägnar oss åt välfärdsinvandring som medför utbyte av värderingar. Vi inför de problem migranterna lämnat.
Många som kommer var inte allvarligt hotade i sina hemländer. Det visas av att de från Sverige kan hålla kontakt med övriga familjen i åratal. De som kommer vill ha del av vårt välstånd och sprida sina värderingar. Den som tvivlar bör besöka några utanförskapsområden.
Den invandring vi haft de senaste åren är ju allt annat än arbetskraftsinvandring, Bidragsinvandring av muslimer som helst
vill sitta och fika och vända röven i vädret 5 ggr om dagen.
”… fika och vända röven i vädret 5 ggr om dagen”
… betraktas kanske som sysselsättning så dessa individer räknas väl inte i den friserade statistiken över arbetssökande / arbetslösa personer.
Ett ex. från verkligheten och min värld. En syrisk leg vet anländer. Detta var innan syndafloden obs!.
Han ska göra svensk praktik och åker på distriktet med en svensk leg vet. Hans utbildning består i följande. Ett års koranskola. Sedan ett år till koranskola. Det tredje året koranskola och en bok i praktisk husdjurslära. Sedan legitimation.
Förutom koranskola motsvarar hans kunskaper av den korta kursen på lantbruksskola. 20 veckor, jag hade 5 veckor extra skog-25 veckor. Husdjursläran ingick då som en del i den kursen. Den var för oss som hade minimum ett år och gymnasium som arbetat praktiskt inom jordbruk med arbetsintyg. Sedan jobbade man ett år till, gick arbets och driftledarkursen. Arbetade lite till som AD gick lantmästarutbildningen.
Nu ska migranterna dessutom ut i lantbruket…Vilka kvalifikationer har de? LO säger enkla sysselsättningar-men för h-vete de är borta!
Potatisplockarlovet (novembervecka idag) var för att bonnungarna skulle vara hemma-för-just det hjälpa till i skörden. Nu är det tröskor, upptagare. Allt sker mekaniskt och kräver en UTBILDAD personal!
LO pissar på sina medlemmar tycker jag-ett människoförakt av hög dignitet!
Kvinnan i första filmen verkar ha fått nya tänder i överkäken.
Ser många svenskar som är tandlösa och de har väl samma ekonomiska situation som kvinnan. Men för vissa går det fort att få samhället att betala för tandvården.
Det skulle vara intressant och få veta vad dom 372 400 som var arbetslösa i mars, varav säkerligen många gör allt dom kan för att få ett jobb, tycker!
https://www.arbetsformedlingen.se/Om-oss/Statistik-och-publikationer/Statistik/Manadsstatistik.html
Vad tycker dom arbetslösa inom Unionen? Eller har alla deras medlemmar jobb?
Alla raketforskare och all somalisk spetskompetens..vart tog den vägen?…Från ord till organisation http://www.facebook.com/GustavWasasfolk
Tja 1(en) sitter fast i Schweiz,och lyckas inte komma vidare p.g.a. att men infört stränga gränskontroller mot Tyskland. De andra 2 (två) akademikerna stannade kvar i Tyskland,eftersom de slapp att jobba,Vidare fick de av ”Mutti” ett rikligt månadsbidrag,och fri mat inkl. boende ! 🙂
haha, några har bosatt sig på en tågstation i Italien.Hollywoodkändisarna bor på andra sidan sjön så de säger åt sin chaufför att ta andra vägen. Sedan demonstrerar de mot Trump som vill stoppa invandringen.Då han vann skulle de flytta till Canada med Whoopie i spetsen. De missade tydligen det tåget, det var väl fullt på stationen.
De kritiserar också Europa för att inte ta sitt ansvar.
Damerna åker till Afrika och köper ett barn som är kontrollerat och klart. Fina bilder blir det. Skötseln av barnet sköts av en utmärkt personal så man hinner åka till Ibiza. Alla kommer samma vecka, paparazzis står och fotar då de kliver av sina private jets. Sedan bråkar de lite om miljön, lite regnskog. Pressen ställer upp! I Sverige ska Svensson betala lite mer flygskatt. MP säger att en extra skatt på slakt ska införas-älgar, renar och kor pruttar (fast de rapar) och skitar ner. De kom iaf till idisslarna i skolan-de fyra magarna
Ja ja, vi får väl hålla med honom, även om det låter otroligt, Sverige behöver kanske arbetskraftsinvandring!
Men han kanske kunde förklara för en obildad som mig vad det har att göra med att dra hit bidragstagare från u-länderna!
Det sker just nu ett folkombyte i Sverige. Det är 660 000 svenskar i utlandet. De är välutbildade, många entreprenörer. Förr var det pensionärer, nu är det yngre, många kvinnor, barnfamiljer. De vill ha bättre skola, mer kvar efter skatt för att betala sina egna sjukförs etc. De kanske skulle fundera över att behålla de som redan finns? Inte byta mot outbildade utan ambitioner och förhoppning med en dysfunktionell religion-islam-som betyder underkastelse?
Gå över ån efter vatten.
Undra vem det var som sade att dom som kommer är högutbildade – uppgiften som spred sig genom hela landet?
Någon som har lägre utbildning själv och menar att de relativt dem själva kan anses vara högt utbildade?
Det mest fantastiska är att 90% av dom som har vällt in i Sverige saknade identitetshandlingar, men alla hade med sig betyget från universitetet i Mogadishu!
Du menar som historien med ryttmästaren? Han som var så korkad så tom hans kollegor upptäckte det?
Det var han som idag springer omkring i hela världen och kallar sig för Sveriges statsminister fast han bara är en låtsasfigur.
Är det inte så,att de afrikanska niggrarna/essorna som kan läsa anses vara högt skolade,och speciellt begåvade ?
Ser man hur det stora flertalet av dessa svarta miljarder ute i sina byar i urskogen lever, och förökar sig, måste vi inser att de flesta lever kvar i det stadie,som vi hade under Olaf Skötkonung`s tid. :
https://www.youtube.com/watch?v=90MKRm_laAE
Som framgår av bilderna är dessa efterlängtade tillgångar som bäst på väg norrut,för att hjälpa oss höja BNP !
http://gfx.bloggar.aftonbladet-cdn.se/wp-content/blogs.dir/247/files/2010/01/Bild-18.png
Det har gjorts försök tidigare att bjuda hit afrikaner som försörjt sig på att underhålla publiken vid olika evenemang på platser runt om i Sverige. Men se vad som hände …
”Djurparken visar upp massajer som ”hoppar och dansar”.
Kolmårdens djurpark visar upp de fem massajerna på ett sätt som för tankarna till kolonialtiden, hävdar Centrum Mot Rasism.
Att Kolmården visar upp massajer som ”hoppar och dansar” är rasistiskt och bidrar till ”afrofobi”, menar Centrum mot rasism.
På dagarna kan Kolmårdens besökare träffa de fem kenyanska massajerna bland djuren. På kvällstid deltar de i ett underhållningsprogram. Ritva Jansson, vd för Kolmårdens samarbetspartner Kenya Airways, har beskrivit det som att massajerna utgör en underbar kontrast mot Kolmårdens vackra utsikt när de ”hoppar och dansar”.
Stärker diskriminering
Enligt Centrum Mot Rasism, CMR, förstärker uttalandet fördomar och diskriminerande strukturer i samhället. Att visa massajerna bland djuren skapar en bild av afrikaner som något primitivt.
– Det för tankarna till kolonialtiden när svarta visades upp på kringvandrande cirkusar och museer, säger Ywonne Ruwaida, CMR:s ordförande och riksdagsledamot för miljöpartiet (MP), till aftonbladet.se.”
https://unvis.it/aftonbladet.se/nyheter/article10870089.ab
Det ansågs då den 02 aug 2006 som rasistiskt och afrofobiskt mm att tillåta en liten grupp massajer från Kenya i Afrika att underhålla sin publik med afrikanska danser.
Ja fy så hemskt … sånt kan självklart inte tillåtas i den humanitära stormakten Sverige.
Tillägg:
Mer info här om mångmiljonsvindlandet av skattemedel, vanstyret, de interna konflikterna mm i den antirasistiska organisationen Centrum Mot Rasism (CMR).
Kamp mot rasism dyrbart fiasko
https://unvis.it/svd.se/kamp-mot-rasism-dyrbart-fiasko
Centrum mot rasism
https://sv.wikipedia.org/wiki/Centrum_mot_rasism