Mona Sahlin lämnar Anna Lindhs minnesfond

BEDRÄGERI. Efter att Sveriges tidigare utrikesminister Anna Lindh mördades av Mijailo Mijailović på NK i Stockholm 2003 startades en minnesfond i hennes namn, som fått in 21 miljoner kronor. 

Nu lämnar Mona Sahlin uppdraget som styrelseordförande i Anna Lindhs minnesfond. Hon lämnar styrelsen tillsammans med styrelseledamoten och författaren Liza Marklund. Sahlin anger inget skäl men har suttit som ordförande i fem och ett halvt år.

Mona Sahlin tillsattes enligt socialdemokraternas partikassör, Roger Berzell, för att styra upp stiftelsens dåliga ekonomi och det har inte gått så bra.

Nu hotas fonden av nedläggning eftersom pengarna spenderats – på administration och resekostnader.

Av de 21 miljonerna har tre miljoner gått till de stipendier som var avsett och endast 104.000 kronor kvar i fondkassan, enligt Expressen.

Fonden som har letts av Ingvar Carlsson(S), Jan Eliasson (S) och nu senast Mona Sahlin (S) har istället bränt miljoner på administration, löner, lokalhyror, seminarier och resekostnader för stipendiaterna, enligt tidningen.

Minnesfondens syfte är att stödja personer och organisationer som i Anna Lindhs anda bekämpar likgiltighet, fördomar, förtryck och orättvisor så att de mänskliga rättigheterna efterlevs.

I styrelsen för fonden sitter också två av Mona Sahlins närmaste vänner skådespelaren Rikard Wolff och deckar­drottningen Liza Marklund.

Enligt stadgarna ska fonden läggas ned om det egna kapitalet understiger 100.000 kronor. Därmed väntas verksamheten inom kort inleda en avveckling.

-Pettersson är inte förvånad, det är socialdemokraternas vanliga sätt att handskas med andras pengar…men observera att i detta fall har inte fru Sahlin varit den värsta slösaren, kanske beroende på att det inte fanns så mycket pengar kvar när hon fick jobbet. Men hur fan kan S-topparna göra slut på 1,4 miljoner om året för att hantera en fond. Hoppas riksåklagaren tittar på detta…

Sahlin på gång
Sahlin lever livet

41 thoughts on “Mona Sahlin lämnar Anna Lindhs minnesfond

  1. Reblogga detta på johan herrgård och kommenterade:
    Jag saknar Mona. Hon var den bästa valarbetaren för borgarna. Hon gav sossarna ett ansikte. Ledare för ett arbetarparti som knappt arbetat. Blev företagsminister efter att hennes egna företag konkursade. Erfarenheten från Unga Örnar räcker ett helt liv. Framåt pionjärer, framåt!

  2. Demonstrationerna började tidigare idag – vädret är soligt men jättekallt. I staden Sibiu (Transylvannien) samlades en stor massa folk med filtar och stolar som de tagit med hemifrån. De satt lungt där på stora torget med varsin bok i händerna och läste tyst. Vid deras fötter vid första stolraden låg ett A3-format vitt pappersark där man kunde läsa bara detta: #rezist.
    Man demonstrerar i övriga landet med. I Bukarest ,som under föregående dagarna. Men antalet PSD-anhängarna framme vid presidentents bostad är ansenligt lägre nu att zigenarna stack – kanske de ville få mer betalt. Det är sådär mellan 70 och 100 personer som skriker att Klaus ska sparkas och kallar honom uppviglare.
    Nu en gåta för svenskarna: vart har zigenska ’motdemonstranter’ tagit vägen? Till sossarna i Sverige månntro ? Jaaa, de betalar plenty of money !

  3. Hur definierar ni dessa flagranta fusk om inte korruption och tjuveri ? Med ord som ’utmaning’ och ’myt’ (istållet för ’katastrof’ och ’lögn’ !) för att dessa grova brott inte ska associeras med svenska modellens ’goda’ rykte i världen. Det bedrägeriet fick Nigel Farage (annars en hygglig karl) häromdan att skälla i hårda termer på breda korruptionen i Rumänien som han känt till länge. Rumänerna, indignerade, gav honom det rätta svaret: att de senaste dagarnas protester var ingen barnlek, Och att han – farbror Farage – som politiker, borde veta och kunna bättre än att plocka ’nyheter’ från luften. Rumänska folket och deras medier är öppna med att rapportera sanningen och de goda framsteg man gjort i rättvisans namn. Vad har västländska utrikeskorrespondenter på demonstrationrenas plats rapporterat till sina blaskor om inte samma censurerad skit som svenska medier ? Då backade britten och sade att ’inte alla rumäner är korrupta’. Standard svar som man hör gång: allas lika jävla värde. Värde i skattepengar, eller ?? Detta gör att rumänerna avfärdar vissa dumma reaktioner eller pinsam tystnad som enkel avund. Man vill inte erkänna sin egen feghet, flathet och rädsla för korruptionen och framför allt skräcken för islam och terrorism. Men vem var den som släppt muslimska horderna i Europa ? Inte de ’fatiga, ignoranta och överblivna’ f.d.kommuniststyrda länderna i östeuropa, inte. Tvärtom, västländerna anser sig vara ett belysande exempel på humanitet och tvingar på oss deras överflöd av importerade mördare och våldtäktsmän.
    Rumänerna har varm själ, är gästvänliga och generösa till en punkt. När vatten rinner över bägaren säger de ett rungande STOPP !
    Snälla, håna l-a-g-o-m !! Dra inte om zigenar- ”myten”.

  4. För övrigt så har M Sahlin tilldelats årets Johnny BodeDiplom, för hennes otroliga förmåga att ställa till det för sig, samt utifrån detta alltid på något sätt lyckats komma tillbaka.

    • Det mesta av pengarna var ju slut när Mona Sahlin tillträdde som ordförande. Skyll på Ingvar Karlsson och Jan Eliasson istället för att alltid hacka på Mona.

      • När Jan Eliasson tog över efter Ingvar Karlsson fanns det 5.7 miljarder kvar och när Mona tillträdde var det 2.1 mkr.
        Och det är ju inte fråga om bedrägeri, en del har väl gått till vad pengarna var avsedda för och (för) mycket har gått till administration, löner resor, seminarier mm.

        Men som vanligt är det bara Mona som får skulden, trots att det mesta av pengarna var slut när hon blev styrelseordförande.

      • @ Mia

        Nu får du väl för fan ge dig!
        Visa belägg på att det någonsin har funnits 5,7 MILJARDER Kr i Anna Linds minnesfond!

        Här nedan ett delcitat ur Expressens nyhetsartikel med text och video publicerad 28 juni 2016 (Web-länk i Petterssons huvudinlägg ovan):

        ”När den före detta socialdemokratiska utrikesministern och nu FN:s vice generalsekreterare Jan Eliasson tog över ordförandeskapet 2006 fanns det 5,7 miljoner kronor i stiftelsekapital”

        Slut delcitat

        D v s 5,7 MILJONER Kr. Kan du se skillnaden? Någon jävla måtta får det faktist vara på den stora mängden lögner som flödar ohämmat från ohederliga sosse-företrädare och även i släptåget från deras skamlösa sympatisörer, typ Mia.

      • Hoppsan, jag fattar inte hur det kunde bli så fel. Miljoner skulle det naturligtvis vara, trodde det var det jag skrev, så nu får jag svära en ramsa.

  5. Apropå att kvotera………och icke vara lämplig för sitt uppdrag.

    Professorer: ”Kvotering skadar jämställdheten.”

    ”Kvinnors karriärmöjligheter har förbättrats avse­värt och allt fler kvalificerar sig för höga positioner. Men på många områden är det fortfarande ett stort underskott av kvalificerade kvinnor.

    Genvägar i form av överbefordran av kvinnor är dock fel väg att gå”, skriver professorerna Mats Alvesson och Kristina Sundquist.

    Läs deras debattinlägg i denna fråga.

    https://www.svd.se/professorer-kvotering-skadar-jamstalldheten/om/debatt

  6. Den gamla ansedda socialdemokraternas tidning Arbetet lades ned efter 112 år. Den kom ut 1888 och gick i gick graven 2000 på grund av ekonomiska oegentligheter i dess krets

  7. Höjdarna klarar sig som vanligt undan, hade det varit en ”Svensson” så denne varit satt under förmyndare…

    Det är inte svårt att fatta att höjdarna levt livets glada dagar på fonden, det har tydligen varit viktigare än att följa fondens syfte.

  8. Hon får väl skriva ett intyg på att det inte är hon som
    har förbrukat hela summan trots att hon är suverän
    på att förbruka andras medel?

    Sen kan man undra ifall det inte är åtalbart när höjdare
    skriver ut falska intyg, vanliga människor brukar åka
    dit, men är man en höjdare inom Sosseleden klarar
    man sig tydligen, andra lagar gäller här?

    • Vad säger du Mia som är djupt förstående mot
      allt Som Sosseregeringen företar sig, gäller lagar
      och regler också för Sosseministrar eller är dom
      åtalsimmuna?

KommenteraAvbryt svar