Kylan vs migranterna vid medelhavet

Flera nyhetssidor och tidningar, däribland SVT rapporterar om kylan i Grekland, Serbien, Ungern mm. Hur kylan plågar migranterna, ja, de skriver faktiskt migranterna och inte flyktingarna som de alltid gjort innan. Hur dessa länder kritiseras för sina undermåliga anläggningar där migranterna bor. Vem hade trott och vem, kan förbereda sig på att det skulle bli -20 grader i Grekland? Har det någonsin hänt i modern tid??

3bf2b56600000578-4098968-image-a-10_1483875441402

Det kan tyckas fruktansvärt men enligt Greklands migrationsminister, Yiannis Mouzalas  så bor de inga flyktingar kvar i lägret. De har flyttat dem till varmare platser. SÅ, vad skall man tro? Dessa människor som visar sig runt tälten, är de bara ute efter uppmärksamhet?

I Serbien har de försökt att få migranterna att flytta till bättre anläggningar utanför staden men de vägrar. De vill stanna i centrum vid järnvägsstationen så att de har lättare att hitta eller hittas av människosmugglare. De vill inte stanna eller registreras i Serbien – de fryser hellre.

Eftersom de inte är flyktingar utan migranter så behöver de bara vända sig till myndigheterna så får de hjälp med återresan hem. Där skall de inte behöva frysa och gå hungriga i väntan på att Europa skall öppna sina gränser för det kommer inte att hända. Europa har fått nog.

Nästan hela Europa med Sverige och Tyskland i spetsen har gjort mer än vad de kunnat för dessa lycksökare till ett oerhört högt pris.  Våra länder är splittrade, ekonomin i botten, skolan undermålig, brotten och våldet ökat, vården??, på gränsen till anarki.  Ändå har de mage att klaga och begära mer………Vad har vi mer att ge?  Ingenting mer än en enkel biljett hem.

Hade vi bara fått ta emot riktiga flyktingar – Syrier – så hade Europa klarat det men när lycksökare som vill ha ett nytt liv med nya tänder, pension, mm så gick det åt skogen.

En kvinna talade på nyheterna för några månader sedan om rännilen från Afrika – vänta bara tills flodvägen kommer……..Bevare oss, då får medelhavsområdet gärna fortsätta vara – grader så att de stannar på andra sidan.

Europa  med sina human rights kan fortsätta att klaga på Medelhavsländerna och peka finger men hjälp dem istället att skeppa tillbaka dem. Det kan inte vara så svårt om flera länder gick ihop. Europa måste sätta stopp och nu har vi världens chans med vädret  till hjälp att rensa undan .

Missförstå mig inte, jag tycker att hela situationen är hemsk, speciellt för barnfamiljer men jag ser inga barnfamiljer på bilderna som kommer söderifrån.  Där finns uppenbarligen bara vuxna som kan klara sig själva och stå för sina egna handlingar. Barnfamiljerna har blivit omhändertagna vad jag kan se och höra.

Enligt vissa rykten skall det bo över 5.000 migranter kvar i tälten på Lesbos men var är de? På bilderna finns 2-3 stycken……..

Bilder nedan visar migranter i Belgrad som vill stanna på järnvägsstationen och bo i gamla lagerbyggnader – de ser inte så olyckliga ut!??

 

6 thoughts on “Kylan vs migranterna vid medelhavet

  1. Har varit bra mycket kallare i Kräkland än 20 minus. Förr var det täckt av is. Medelhavet fanns inte. Bara ett dike mellan Afrika och Europa.

KommenteraAvbryt svar