Fängelse är bättre än asylboende

INVANDRING. Fur är en by några mil norr om Karlskrona i Blekinge. Där finns ett asylboende där de asylsökande är starkt kritiska mot miljön och skötseln på boendet. Över hundra personer har skrivit under protestlista.

Antalet boende i Fur har minskat från över 500 till 250. Men boendemiljön och levnadsvillkoren för de asylsökande beskrivs av dem själva som fruktansvärda. Krossade fönster och trasiga möbler är vardag.

Qurban Sultani och hans familj på sammanlagt sex personer bor i samma rum. Alla kan inte få sängplats så hans två döttrar sover på golvet. Han säger att det vore bättre att sitta i fängelse.

– Om vi är fångar så berätta det för oss. Även för fängslande finns det rum att röra sig men det har inte vi, säger han.

I december gjorde Migrationsverket en besiktning av boendet. Johanna Duhlaku, tillförordnad enhetschef, berättar att då hittades inga större brister. Tvärtemot de boendes berättelser så säger hon att deras bild är att boendemiljön har förbättrats.

– Vi fick ett gott resultat i vår besiktning, säger hon.

Trots det visar boende bilder på sönderslagna möbler och fönster, ett återkommande problem. De boende vi pratar med är medvetna om att de själva givetvis har ansvar för hur det ser ut på boendet och att en del av de boende inte tar hand om till exempel möbler. Men nu vill de att båda sidor ska ta större hänsyn till lokalerna.

Läs mer…

-Pettersson säger att det är frivilligt att återvända hem. Det finns till och med bidrag, 30.000 per person eller 75.000 per familj och jag undrar vem fan som återkommande slår sönder möbler och fönster. Det är konstigt att det blir några pengar över till mat alls…

 

17 thoughts on “Fängelse är bättre än asylboende

  1. De har ju lärt sig att det hjälper att klaga i Sverige. Klagar de tillräckligt så veknar svensken. Enkel biljett hem så kan de sitta i sina grottor och klaga.

  2. Tyvärr har vi för många fanatiskt troende muslimer i Sverige.

    De normalt troende som håller sin tro inom sig och lever efter sunda livsfilosofier liknande de kristna (bortsett från detaljer) är dock fortfarande i majoritet även om de inte syns.

    Ett ”muslimskt” liv går inte att kombinera med ett demokratiskt samhällssystem som det svenska, men idioterna i riksdagen tycks tro att allt är möjligt i sagolandet Sverige.

    Det är omöjligt att integrera, än mindre assimilera, en troende muslim.
    Hela deras samhälle är uppbyggd runt deras religiösa tro; lagar, kultur, värderingar och etik är helt slutna till religionen islam.

    • Släng ut alla muslimer!
      Vårt fosterland passar inte för det packet!
      Vad har vi för nytta av att bjuda inbicilla, hjärntvättade individer på allt?
      Vi blir själva av med allt
      Tänk bara den familj som kämpat ett arbetsliv och lyckats skaffa en villa, ett radhus e.d. —— så blir det invällarförläggning i kvarteret!
      => Ett livs kämpande förlorat!
      Ska det få fortsätta så?
      Jag är rädd!
      Alla muslimer är muslimer!

      Är det redan för sent?
      Har vi redan förlorat?
      Tänk och agera!

  3. Här lovar en av de (O)-ansvariga dårarna/politikerna vatten och sanitet åt – hör och häpna – 60.000.000 (sextiomillioner) människor, när de tillträdde var det första de gjorde att erkänna Palestina samt ge 1500mijoner till PLO och Abbas….25% av Sveriges befolkning röstar på de i val efter val….-hur begåvat är det på en skala ? HALLOJ CENTRAL PARK, HALLOJ NEW YORK….
    Riksmongot…..https://youtu.be/i3IJ2mLMTQ4

KommenteraAvbryt svar