Vi har tröttnat på våldet

De orden tror jag kan ropas ut från Sveriges samtliga kommuner. Orden i rubriken uttalas i det här fallet av Ronnebybor.

Ronneby med sina 12 000 invånare har varit i ropet det senaste året. Inte p.g.a. den otroligt vackra Ronneby Brunn, utan av helt andra orsaker…våldet!

Vi har tröttnat på våldet nu”, säger ortsbor som deltog på manifestationen i torsdags.

Maffiametoder, droger, skolslagsmål, etniska konflikter, rån, mord, våldtäkter. Svårt att tro hur dessa rubriker kan prägla en liten idyllisk kommun i Blekinge år 2016, men i riksmedia är det just vad som sker.

Ronneby har blivit otryggt. Man går ogärna ut själv längre”, säger en av Ronnebys invånare. ”Det är inte som förr”, säger en annan.

Dessa ord skulle kunna uttryckas i snart varje liten kommun i Sverige. Med regeringens goda minne har varje kommun i Sverige tvingats ta emot flyktingar från fjärran länder, många av dessa ingen egentligen vet vilka de är, varifrån de egentligen kommer och varför de egentligen kommer. Bara att det förra året kom 162 000 och att det fortsätter komma.

Ronneby har precis som alla kommuner inslag av inhemsk kriminalitet, men de rubriker som nu basuneras ut i rikspressen gör gällande att ett allt större inslag utgörs av individer som valt att komma till Sverige från länder. Så ser det också ut i allt fler kommuner och det är inte längre förorterna som kan stoltsera med de mindre smickrande orden ”invandrarrelaterad brottslighet”.

Expressen

Nu är det som det är och fortfarande står det politiker och skriker på öppna gränser, en generösare asylpolitik och det gör man utan att svara på hur detta ska lösas utan att man man spär på de problem som redan finns.

Den 1/8 hade lilla Ronneby 847 asylsökande och 153 ensamkommande inom kommunens gränser. Dessa utgör lika många som 8 procent av kommunens befolkning. Siffermässigt inte mycket att orda om tänker många, men med tanke på de problem som skapats i kommunen (inte bara våld, utan arbetslöshet, bostadsbrist, ekonomi etc.) kan man leka med tanken på hur situationen kommer att se ut när dessa 1 000 asylsökande vill ha dit sina familjer de kommande två åren.

Om polisen nu vågade/fick publicera statistik över alla anmälda brott i kommunen de senaste två åren, undrar jag om det inte skulle vara ganska nedslående siffror för de som vurmar om en ökad asylinvandring. Givetvis spekulationer, men så länge ingen ärlig statistik publiceras av myndigheterna är det just där vi uppehåller oss och det gör vi ända tills vi motbevisas.

Kommunvalet 2014 såg ut så här för Ronnebys del. (klicka för större bild)

skarmklipp

Ronneby styrs idag av Allianspartierna med stöd av Ronnebypartiet. Kan tänka mig att koalitionen kommer att se annorlunda ut efter 2018.

 

18 thoughts on “Vi har tröttnat på våldet

  1. Samtidigt utdelas små förnuftiga käftsmällar åt initiativtagare till olika typer av medborgargarden eller grannsamverkan för att skydda liv och egendom. Makthierarkin bespetsar sig på omedelbar kapitulation inför de fientliga trupper som inviterats i avsikt att demolera rättssamhället och tillintetgöra den allmänna säkerheten.
    Vi är i vår fulla rätt att försvara oss efter bästa förmåga, ty ingen annan lär komma till vår undsättning, allra minst polisen. Det är varje vuxen ansvarstagande medborgares plikt att skydda det vi tillsammans byggt upp, oavsett globalistmarionetternas idoga strävan att förvandla landet till en obeboelig rövaranarki. Låt inte landssveket lägga vårt land i ödesmål och vanhävd!
    Andreas.

  2. Jag inser att jag är dum.
    Men jag kan inte fatta att ett, enda land kan släppa in individer utan att identifiera dem.
    Kan man ta sig genom en massa länder och betala smugglare känns det främmande att individen inte klarat av att få med sig en, enda identitetshandling.
    De flesta infödingsstammar är ju numera identifierade.
    Dessa proffessorer och raketforskare missade tydligen en lektion i kursen, att det är viktigt att visa vem man är.

    Frågan är, dessutom om inte vår regering är ännu dummare än vad invasionstrupperna är?

    Varför gäller inte svensk lag, som säger att det är den asylsökandens skyldighet att identifiera sig?

    Från och med nu kommer vi aldrig att behöva visa körkortet. => Samma regler måste gälla för oss som för invaderarna. Svensk lag gäller inte längre.
    Dags för undantagstillstånd? Men visst ja, vi har ju ingen militär!
    Invasionen möter inget motstånd.

    Hur många inser, och har insett det länge, att vi är utsatta för en invasion?
    Jag är rädd!

    • Tyvärr röstar 25% konstant på SOCIALDEMOKRATERNA….-de matas med p.k. lögner av SVT och hatmedia och deras IQ och intresse för samhällsutvecklingen är NADA/NOLL….Vi lär vakna upp en dag till ett fullskaligt inbördeskrig med en sådan ryggradslös, konflikträdd, mesig befolkning….

  3. Hoppas att de som bor där fattar att röstar de på Socialdemokraterna och Moderaterna så är det lika med att rösta på två partier som är för den ansvarslösa massinvandringen, – borde räcka med IQ 60 och ett litet intresse för samhällsutvecklingen för att ta in det!
    Ja, Stefan ljuger när har påstår att dessa grupper ska rädda våra pensioner, det är precis tvärtom!!

  4. Anteckna allt de demokratiska partierna och dess politiker står för, säger, skriver eller på annat sätt torgför!
    Anteckna vilka effekter deras handlingar får i just eran kommun, i erat län och i hela landet!
    Detta kommer sedan kunna användas emot dessa i de rättegångar som blir oundvikliga om vi någonsin ska kunna styra upp landet igen!

    • Vid ev diskussioner brukar jag, om möjligt.ALLTID påpeka att det finns ingen anledning till klagomål på läget i landet – svenska folket har fått exakt vad man röstat för!

      • ”Arlav”!
        Och det gamla matematiska axiomet, att 50% är dummare än snittet, bekräftas.
        Tyvärr är det en situation vi måste leva med!

        Vi måste nog lösa problemet på annat sätt.
        Polisen har ju bekräftat att de inte kommer att ingripa mot oss.
        Alltså => Fritt fram att agera efter eget tycke!
        Nu är det vår tur att skapa rädsla……….

  5. Det finns ingen stad eller samhälle i landet som man söm Svensk inte skall vara på sin vakt. Invällarna går alltid i grupp och där har vi inte något att sätta emot om vi är ensam eller ett par. Det gäller att vara observant när man befinner sig i det offentliga rummet. Sverige kommer aldrig att bli ett tryggt land igen vem som än styr. Våldet i samhället skulle man ha tagit krafttag emot redan i mitten av 1970 talet. Det var i samband med att karatefilmerna började visas på bio och video som det råa våldet ökade kraftigt.

  6. Men hur många förnumstiga kommentarer var det inte
    om man framhöll att SD fått 13%, jamen 87 % var för
    massinvandring, så nu är det väl bara att njuta av
    mångkulturen??

    • Exakt, PK o godhetsnarkomanerna har fått det Ronneby dom röstade för så sluta gnälla utan njut fullt ut av mångkulturen och jag hoppas också Era nära o kära drabbas av mångfalden Ni beställt, God Fortsättning o Grattis

  7. En sorglig läsning om hur landet krackelerar, vilket kommer att fortsätta så länge EU-rövslickarna och PK-klientelet tillåts vanstyra landet och medierna

  8. Betänk att inte alla invällarna sökte asyl utan många gick under jorden direkt. Så 320 000, det dubbla, kanske stämmer bättre. Ingen vet säkert, tack vare den illasinnade regeringen som lät gränsen stå vidöppen.

KommenteraAvbryt svar