Varför inte en expert som samordnare?

Alice Teodorescu frågar varför regeringen räds experter?

Många höjde nog på ögonbrynen när regeringen utsåg Anna Carlstedt till ny samordnare mot extremism efter katastrofen Sahlin och den kortlivade Hillevi Engström. Med en bakgrund i Röda Korset, IOGT-NTO och styrelseledamot i Cancerfonden, undrar nog många om hon verkligen har meriter för detta viktiga uppdrag och om det verkligen inte fanns bättre alternativ?

Varför räds regeringen experter, frågar Teodorescu i rubriken. Ett svar kan vara att regeringen just räds experter som skulle avslöja deras tillkortakommande på ett pinsamt vis. En annan förklaring till Carlstedts utnämnande är den kvoterings- och jämställdhetshysteri den socialistiska regeringen styrs av. Magnus Ranstorp, som Alice Teodorescu föreslår, vore givetvis ett bättre och mer meriterande namn. Tyvärr är han man och dessutom vit, så därför passar han inte in i regeringens verklighetsbild.

GP

Nu gick det inte många dagar innan Anna Carlstedt hamnade i fokus på ett olyckligt sätt.

skarmklipp

Givetvis uppmärksammades detta också internationellt och åter en gång ser omvärlden ned på Sverige med förundrade ögon.

26 thoughts on “Varför inte en expert som samordnare?

  1. O andra sidan är ju Arnstad ”expert”.
    Vem som helst kan vara expert. Beroende på vem som utnämner nån till expert blir det ju olika. Experter utnämner sina egna experter eller sig själva.
    Dum diskussion. Sa experten svenskman77.

  2. Jag såg en film som handlade om att vitmakt lockade till sig så många muslimer som möjligt till landet med syfte att det skulle uppstå krig mellan vita och muslimer.

  3. Högerextremister skär inte halsen av motståndarna eller mördar barn.
    IS tvingar barn att vara bödlar och skjuta fångar i huvudet, mördar homosexuella på bestialiska sätt m.m. Detta försöker regeringen sopa under mattan och tafatt och infantilt villa bort svenska folket.

  4. Socialdemokraterna fortsätter att tillsätta tjänster med meningslösa Arnstadpolitruker.
    Dom vill inte tillsätta någon som på allvar tog tag i den muslimska terrorismen.

  5. Det kanske är experterna som räds regeringen. Borde vara så om de är rädda om sin yrkesstolthet och integritet. Människor med viss anständighet mår säkert inte bra i längden, om de tvingas ljuga det svenska folket rakt i ansiktet, gång på gång.

  6. Hon ha väl gjord sig ovän med någon sosse höjdare och blivit satt på katapult stolen, eller ett nytt sätt att förpassa inkompetenta fjollor i limbo

  7. Nya samordnaren menar att vit makt-rörelsen gör att jihadister reser till Syrien. Hon skyller alltså på vita män att jihadister åker till Syrien för terrordåd. Att det är Islam som som får jihadisterna att resa finns inte på hennes karta, det har absolut ingenting med Islam att göra, men däremot med VITA MÄN.

  8. Kompetenta människor – finns knappast längre efter Palmes skolreformer. Alla kompetenta människor(eller nästan alla) har gått i pension.

  9. jaha. Så dette var det bästa svetsaren kunde få fram? herremin… Är det verkilgen INGEN i regerinen som förstår allvaret i detta. Det här är ungefär som att be en tandläkare att utföra hjärtoperation,det ska vara rätt person på rätt plats ,inget annat.

  10. annat ämne:

    Vad än Sossarna företer sig så blir det skit av det, nu
    basunerar tidningarna ut att Pensionärerna får mer över
    i börsen ? Vad gör då dårarna, jo man höjer procentuellt,
    så att dom som redan har en bra pension får en rejäl höjning,
    och dom som har en låg pension som många kvinnor har,
    ja där blir det plus minus noll när alla skattehöjningar räknats
    ifrån, och kanske till och med ett minus???
    Sossarna vill verkligen ha en underklass, som på sin höjd ska
    kunna äta ett mål mat i veckan , och sen knapra på
    lågpris falukorven tills nästa ynkliga pension dyker upp?

  11. Självfallet utnämns ännu ett inkompetent fruntimmer! Tusan så besynnerligt att vederbörande inte var kolsvart, enbent, lesbisk och islamistisk konvertit! Det hade förmodligen varit idealtillståndet i detta dårarnas paradis vi en gång kände som Sverige!
    Andreas, vred och förbannat trött på landets kapitala vanskötsel 🙁

  12. Varför finns myndigheten över huvud taget?
    Men fan vad det är tunt med kompetent folk i Sosse ledet,
    Man trodde ju att något värre än Mona Muslim inte gick att
    uppbringa, men tydligen?
    Är det vit makt rörelsen som har gjort att dom tillber en sagofigur,
    och så gjort i tusentals år??

KommenteraAvbryt svar