Nordiska motståndsrörelsen växer.

Enligt SVT har Expo granskat Nordiska motståndsrörelsen och kommit fram till att stora delar är nyrekryteringar. Expo-researchern Jonathan Leman säger till Ekot att en tredjedel 2015 var nyrekryteringar. Många av dessa var inte kända inom den ”högerextrema” rörelsen. Organisationen har ändrat riktning säger Leman som ”tror” det har att göra med att man sänkt trösklarna för att bli aktiv i den här organisationen. Nu vill man  attrahera människor på ett bredare sätt än tidigare, det har en betydelse, säger han till Ekot.

nordfront

Kanske är det inte så konstigt att ”Norden reser sig” med tanke på hur vi har det i vårt land. Man behöver inte sympatisera med allt som en organisation eller ett politiskt parti har på programmet. Idag räcker det kanske med invandringen och dess följder och det är ju många. Riktigt många!

Man blir så uppgiven till slut när man inte vet vad man skall göra när man ser sitt land förfaras.  Då gör man vad som krävs, går med i ett parti eller organisation som har samma värderingar som du när det gäller ”ditt” land. Allt det andra med nazism o.s.v. är oväsentligt  i sammanhanget.

Jag förstår att Nordiska motståndsrörelsen växer. Det borde det inte behövas en kartläggning för. Vi står inför ett ”krig” i vårt land. Ett krig mot maktens korridorer som gör allt de kan för att sänka Sverige och det som vi arbetat upp. Nu när inga oppositionspartier vill  träda in och rätta till situationen så växer sig motståndet starkare för varje dag som går.

Vi ”krigar” för att inte muslimerna skall ta över vårt land utan att vi skall få leva i fred med våra värderingar och traditioner – inte med burka, våldtäkter och diskriminering. Då gör vi vad som krävs eller så sitter vi i soffan och rullar tummarna.

Jag måste säga att jag innan jag läste detta aldrig varit inne på EXPO´s hemsida. Nu var jag tvungen och vad är detta???  Är jag rätt informerad om att regeringen är med och sponsrar  detta ?   Jag tror inte att jag  hittade en enda artikel som handlade om annat än SD. Förvisso lite Trump hat men det ingår i media minst 1 månad till. Får en tidskrift som EXPO verkligen uttrycka sig hur de vill?  Tryckfrihetslagen –  gäller den dem?  Finns det inget filter på nätet för att stoppa detta elände?

Jag vet svaret på frågorna men man måste ju undra! Varför filtreras petitesser på nätet när denna hetsjakt får pågå?  Om inget annat är kriminellt så anser jag att detta är det i allra högsta grad. Vem kan försvara sådan skit – Mona Sahlin?????

 

21 thoughts on “Nordiska motståndsrörelsen växer.”

  1. Det förrädiska etablissemanget cementerar sina konstruerade sanningar via ett av sina primära propagandainstrument, det genuint våldsvänsterstyrda och kriminella Expo. En sådan organiserad politisering av nyhetsutbudet måste enligt svensk grundlag definieras som illegitim och därmed betraktas som bedrägligt beteende i avsikt att upprätthålla och intensifiera en i grunden samhällsomstörtande verksamhet.
    Den septiska septetten tycks ha en hängiven fallenhet för att befrämja all journalistik som skadar nationen och dess genom seklerna etablerade traditionella värden som utgör dess fundament.

    Att det nationalsocialistiska manifestet innehåller vissa attraktiva punkter, vilka på förekommen anledning nu aktualiserats, torde vara föga förvånande. Nordiska motståndsrörelsens popularitet symboliserar en naturlig motreaktion till det kulturfascistiska vanstyrets demagogiska budskap om det multikulturella idealet, vilket aldrig kommer att realiseras och med all önskvärd tydlighet exponerar sina katastrofala konsekvenser.
    Andreas.

  2. NALLEN – Sverige – Hej jag är en kille i övre medelåldern och som igentligentligen alltid haft ett intresse av vad som händer i mitt land och även politiken. Men har haft fullt upp med annat. Men först nu har jag tid att följa med i dom beslut som tas.
    66mn skriver:

    Tobias Hubinete är nog den mest tydliga Rasist jag upplevt, man kan inte beskylla honom för att vara smyg rasist utan är helt öppen med vad han tycker om vita människor och jag kan gissa på att det är specifikt riktat mot svenska män, men okej det är vad han tycker.
    Men då ska även jag uttrycka vad jag tycker om små asiater som finns i vårt land, och det ända som han bidragit med till Sverige är att konstant tala om hur mycket han hatar vita människor. Finns det någon som tycker att han är en tillgång för Sverige, om det nu mot all förmodan skulle tycka det, så kan jag upplysar er om att ni är precis lika jävla rasistiska som den omtalade. Det går över mitt förstånd att personer som han kallar sig för antirasistisk, jag menar hur i helvete lyckades han intala sig själv till detta, den enda förklaringen jag har kommit fram till är att det är möjligt att han är lite Cocco beng.vad jag menar är att han utan omsvep säger vad han tycker om vita människor och det respektera jag. Men att i samma vända säga sig vara antirasist och kan jag säga att han förlorade hela min respekt.

  3. På Morgonekot, SR P1, i morse, ställdes hela tiden frågan om varför NMR växer. Känner inte själv till NMR men kan tänka mig att utvecklingen i samhället, vänster och islam, PK-ism och alla värdegrunder, driver folk dit. Känns dumt att SR ställer frågan då svaret finns bakom deras egen bakdörr.
    Folk är förbannade!

  4. Expo finns inget gott att säga om, det är en ren propagandaorganisation. Jag mailade dit för ca ett år sedan och påpekade att de säger att Tors Hammare (som jag burit i 30 år, liksom mina förfäder) primärt är en Nazisymbol i stället för att ange det som en bisak. Har inte fått svar än!!!!

  5. Det finns mängder av missnöjda sd:e.
    Toppstyrningen i partiet verkar vara ”valarbetare” åt ett parti som inte finns o som föredrar diktatur och våld.
    Sd:e har börjat tvivla sen länge.

    … alternativet?… fatta själva.

  6. En av grundarna och frontfigur i Expo, Tobias Hubinete är känd för sina uttalanden som ”må den vita rasens västerland gå under i blod och lidelse”. Han skryter vilt på bla Twitter hur han misshandlat svenskar. Han har troligtvis suttit i fängelse mer än alla läsare av denna blogg gjort tillsammans. Han har varit mordmisstänkt men tillräckliga bevis fanns inte. Bränder hos x-flickvän och hot mot Sverigedemokrater är vardag för honom.
    Trots detta och mycket, mycket mer verkar Expo inte ta avstånd från honom. Säger rätt mycket vad Expo egentligen är.

  7. Det är det jag säger. Vi måste starta en rörelse med vår linje. En Trumprörelse i Sverige. En Gert Wilder. En Beppe Grillo kanske. En rörelse med goda värden, men tillräckligt radikal och stark. För vi har nåt att verkligen komma med. Om inte, tar de extrema krafterna över. Som nazism, islamism och kommunism, och SD sopas bort från scenen som ett damfjun. OCH DET FÅR INTE SKE!!! För då blir det krig. Men mesigheten har heller ingen plats i dagens samhälle, för då blir det heller inget bra. DÄRFÖR BEHÖVS VI SOM KRAFT, OCH ALTERNATIV. Det är i alla fall vad jag tror. SD 2018. Än sen!!! De är överspelade. Allt har sprungit förbi, och ifrån dem. Klart man kan hoppas. Men jag tror det är lönlöst, att de kan göra så mycket mer än de gör idag. Den riktiga viljan tycks saknas också. Allt har sin tid. Och SD har haft sin, tror jag. NU ÄR DET VÅR TUR.

    I counterjihadrörelsen och dess måndagsmanifestationer här i Sverige, finns det folk, och mycket att hämta också tror jag. VI MÅSTE GÖRA NÅT, ELLER HUR? Det tycker i alla fall jag.

    • Notera stidigheterna i mellanöstern. De tre existernade krafterna är religion (IS med flera), etnicitet (Kurderna till exempel) och etablerade stater (Syrien till exempel).

      Jag tror att svensk nationalism har betydligt större kraft än en lös sammanslutning som är mot någonting? Contrajihadism står ju inte för något, eller möjligen står den för västerländsk liberalism, alltå det som har orsakat den här katastrofen. Vem kommer offra någonting för det?

      Personligen skulle jag önska att det fanns svensk nationalism som inte är socialistisk. Men till sist så ställer jag in mig i ledet när inga alternativ finns. Och det är inte NMR som skapar krig, det är dagens härskare som har gjort krig oundvikligt.

  8. NMR är bättre organiserade än någon annan opposition. De odlar också fanatism, det ses som något fint inom NMR. Sen har de ju i stora stycken tagit över den nationalsocialistiska ideologin utan att syssla med för mycket navelskåderier.
    De här gör att de står pall på ett helt annat sätt än annan oppositon. Visst avskyr jag den enorma välfärdsstat och den korporativism som NMR påstår sig sträva efter men det finns ju inget annat?

    Och numera handlar det faktikst inte om sverige längre utan om svenskarna. Sverige har bara värde i den mån det är till nytta för svenskarna. För svenskarna finns på riktigt. Allt det andra visade sig bara vara snack.

  9. Välkänt fenomen; ”Min fiendes fiende är min vän.” Tyvärr är det dubbelriktat så NMR:s aktiviteter, ostrategiska och otaktiska som de brukar vara, genererar ännu mer hjärndöd undervegetation att ta oss som vill ha tillbaka ett lagomt Sverige att ta oss igenom.

    Våra dolda yttersta motståndare, inte deras kända vasaller, är sluga och beräknande, enormt förmögna och har över hundra års erfarenhet att manipulera och bedra så de krävs list och ränkspel att besegra dem.

  10. Personligen klarar jag mig utan både Expo och Nordiska motståndsrörelsen i ett normalt ” Sverige”.

    Nu är ju inte Sverige ”normalt” nu för tiden och dessa två extrema organisationer,får alldeles för mycket uppmärksamhet i svensk media.

  11. Det stämmer precis vad Du skriver. Man bryr sig inte om vad organisationen kallas, speciellt inte om den kallas nasistisk av expo, det viktiga är att det är en motståndsrörelse. Jag tror NMR kan växa enormt om inte sjukklövern börjar samarbeta med SD

KommenteraAvbryt svar