Man knivskuren till döds: Kniven var jättestor, större än en kökskniv

BROTTSLIGHET. En 46-årig man knivskars svårt vid ett utbildningscenter i Alvesta på onsdagsmorgonen. Mannen fördes till sjukhus med livshotande skador och opererades akut under dagen. Under natten har mannen dött av sina skador, meddelar polisen.

– Han har avlidit och anhöriga är underrättade, säger Kim Hild, presstalesperson vid polisen Kronoberg.

Bara en dryg timme efter att 46-åringen förts till sjukhus kunde polisen gripa en yngre man, en 18-årig, vid en bostadsadress i kommunen. Han anhölls sedan av åklagare misstänkt för mordförsök.

18-åringen är nu anhållen misstänkt för mord alternativ dråp. – Han har ingen ankytning till skolan, det har däremot mannen som är knivskuren, sa Stephan Söderholm, presstalesperson vid polisen. Gärningsmannen och offret kände varandra.

Ett vittne till händelsen på Allbo lärcenter berättar att hon kom till skolan vid halvniotiden och utanför entrén såg hon en ung man i 20-23-årsåldern som hade en stor kniv i handen.

– Jag kände inte igen den unge mannen. Kniven var jättestor, större än en kökskniv. Mannen sprang efter tre kvinnor som går på skolan.

– Kvinnorna skriker när han springer efter dem och de ramlar. Jag såg inte att någon av dem blev skadad. Sedan gick mannen iväg med kniven, berättar vittnet.

Allbo lärcenter har följande utbildningar:

Gruv (grundskola för vuxna).
Gyvux (gymnasieskola för vuxna).
Lärvux (motsvarande Gyvux för personer med utvecklingsstörning eller förvärvad hjärnskada).
Yrkesvux -yrkesutbildning för vuxna inom buss, lastbil och omvårdnad.
Sfi – svenska för invandrare.
IM – introduktionsprogrammen (ungdomsgymnasiala utbildningar), här erbjuder vi individuellt alternativ samt språkinriktningen.
Lärlingsutbildning för vuxna
Lärlingsutbildning inom särskild utbildning för vuxna – för personer med utvecklingsstörning eller förvärvad hjärnskada.

-Pettersson säger jättestor kniv, större än en kökskniv, det brukar kallas machete och använts normalt i Afrikas djungler…

6 thoughts on “Man knivskuren till döds: Kniven var jättestor, större än en kökskniv

KommenteraAvbryt svar