Aftonbladet – Sveriges bästa humortidning

HUMOR. När jag var yngre fanns ett svenskt humormagasin med skämtserier och annat som utgavs mellan 1960 och 2002. Förlagan var amerikanska Mad Magazine, varifrån en stor del av materialet hämtades. Den fanns en hel del i den tidningen som var koj men frågan är om inte dagens Aftonbladet är roligare, eller snarare galnare och tragikomiska för jag tror inte de inser hur kul de är. 

-Pettersson ser i media att rödvinsvänster och det övriga PK-etablissemanget inte är så glada åt att Donald Trump snart blir USA:s 45:e president. De som valde honom verkar till stor del vara vita män som ledsnat på nuvarande politiker.

Normalt brukar nyvalda statschefer få 100 dagar på sig att visa vad de går för men i Trumps fall drog drevet igång direkt.

En som drog igång redan i april 2014, var Fredrik Virtanen, som inte gillar att män har en egen vilja. Vem som styr Fredrik vet jag inte, eller också är hen en kärring.

Fredrik skriver ”Samhället skulle bli vackrare om män fråntogs rösträtten. Vi vet ju inte vårt eget bästa. Sverige­demokraterna skulle då inte komma in i riksdagen, de rödgröna skulle få hela 58 procent och alliansen bara 37 procent, enligt Statistiska centralbyrån.

Kvinnor är vänster, män är höger, generellt.

Antagligen därför att kvinnor är mer medvetna om förtryck. En kvinna kan lättare identifiera sig med invandrare, fattiga och utsatta. Kvinnor vet hur det är.”

aftonbladet_lat_bara_kvinnor_rosta

 

14 thoughts on “Aftonbladet – Sveriges bästa humortidning

  1. Generaldårarna i offentlighetens tjänst verkar mycket angelägna om att söka överträffa varandra i fråga om kulturfascistisk och feminazistisk förträfflighet. Det finns ingen hejd på deras ambitioner att exponera sin blinda lydnad för etablissemanget och sin obrottsliga servilitet inför kjolregementet. Vi övriga åser denna akut eskalerande trend med en blandning av löje och fasa, och undrar närmast vilken psykofarmaka som fattas dessa dråpligt defekta deliranter. Vad blir nästa glansnummer som fröken Virtanen förmodligen håller gömt i BH:n? Tillkännagivandet att hon ämnar mutilera genitalierna för att fullkomnas som feminist? Eller för den teatraliska effektens skull, låta meddela att det sensationella uppdraget överlåts till Zara Larsson?
    Suck! Trist ändå för en gammal estet att stöta på skäggiga kärringar…
    Andreas.

  2. Tycker Aftonbladet gör det bra.

    Som har lyckats samla alla dessa verklighetsfrånvända journalister med brist på demokratisk opartiskhet, på en och samma tidning.

    Bra jobbat AB.

  3. Ja men då stämmer ju min bild av Fredrik Virtanen, för
    jag har alltid tyckt att han skriver som en menlös kärring,
    och så bekräftar han det själv?
    Gör en renhållningsinsats för Sverige, Köp inte Aftonlögnen!

  4. Jag har ett bättre förslag; Höj rösträttsåldern till 30 år. Då har de flesta varit ut i arbetslivet och fått den fostran som många nutida föräldrar glömt eller inte hunnit med att ge sina barn. Ställ också krav på riksdagsledamöter och statsråd att de måste ha minst tio års arbetslivserfarenhet utanför de politiska och fackliga systemen.

  5. Brukar kalla stollarna på Aftonbladet för dum, dummare, dummast men tyvärr räcker det inte riktigt till så vi drar till med dummare än dummast! Det vill inte säga lite, herrarna och damerna som skriver i Aftonbladet tror då åtminstone jag är ett antal förvuxna tokvänster aktivister där hjärnan aldrig fick chansen att växa och utvecklas färdigt och kommer nog aldrig att göra det heller! De har tråkigt nog stannat i sin utveckling och skriker och gapar när det inte gick deras väg! Brukar tänka på tandlösa sexåringar i sandlådan, de vrålar ””mamma han tog min spade”” och det är precis det här beteendet som fortfarande sitter i Tokvänster anhängarna och sympatisörer! De har aldrig vuxit upp, de har genom den kommunistiska indoktrineringen och hjärntvätten aldrig blivit fritt tänkande fria individer! De tror istället att individen har en underordnad betydelse i förhållande till sammanslutningen av individer i kollektivet!

    Dessutom fungerar de så att tanken ramlar ur brödintaget, pennspetsen och tangenterna på tangentbordet innan de ens besinnat sig och tänkt efter vad de egentligen säger och skriver! Ingen filtrering och eftertanke utan bara impulsstyrt vrålande av floskler som ””alla likas värde”” ett värde som de inte ens kan definiera, ””Solidaritet”” ytterligare en floskel de inte klarar av att beskriva! De tar ord och meningar, gör floskler av dem och sprider omkring sig, utan att ha den minsta lilla uppfattning om att även positivt laddade ord och meningar även innehåller negationer!

    Aftonbladets skribenter och antagligen deras föräldrar tillhör antagligen de absolut värsta avarterna av kommunismen!

    De kommer antagligen från sådana organisationer som Kommunistiska Marxist-Leninisterna (KFML) troligen kommer vissa från Komunistiska Partiet Marxist-Leninisterna (KPML) och KPML(r) där r = revolutionärerna eller från (SKP) Sveriges Kommunistiska parti, jo det finns ju till och med Maoist kommunister!

    De har ju så många olika inriktningar de kommunistiska ”tänkarna”, tänk bara Osynliga Partiet! Hur kommunicerar man med Osynliga partiet, hur får de ut sitt budskap?

    Socialdemokraterna måste ju självklart tillsammans med Tokvänstern och Miljöpartiet betraktas som kommunist partier! De inbillar sig att världsordningen är ett kommunist socialistiskt experiment där de inbillar sig att de utgör någon form av nav för att världsordningen ska fungera! De inbillar sig att de är de enda som kan skapa fred genom en globalisering som ingen normalt sunt tänkande människa vill ha överhuvudtaget! Kommunisterna inbillar sig att om man upprepar ordet världsmedborgare tillräckligt många gånger, kommer det bli så! De inbillar sig att de genom mantrat världsmedborgare kommer göra slut på de självbestämmande suveräna nationalstaterna!

    Stefan Löfven avgå, utlys nyval och anordna Swexit omröstning!

  6. På hotell brukar dom fråga om man vill ha en ”aftontidning”, tackar alltid nej o säger det brukar alltid finnas dasspapper så jag behöver inget extra.

  7. Jag tror att denne herr, jag menar hen Virtanen projicerar på andra hur han själv känner, att hen inte vet sitt bästa. Men Virtanen misstar sig för hen är inte man. Riktiga män vet vad som är bäst för dem själva, för sina barn och sin familj, för sitt folk och land.
    Jag undrar om denne hen Virtanen har nägra barn?

  8. Det hörs på Virtanen han vet inte vad han talar om , skulle kvinnorna få bestämma allting så blir det verkligen kaos ,för tyvärr kan inte kvinnorna komma överrens utan baktala och lurpassa på varandra hela tiden samt gnälla över alla oförätter som dom tycker att dom blir utsatta för .

  9. Ha ha ha ,Ja jävlar 🙂 Det var roligt… Hur i helvete tänker Karln ,”lättare att identifiera sig med invandrare.Hallå eller. Det enda kvinnorna kan identifiera sig med när det gäller vissa muslimska invandrare är kvinnoförtryck och att bli våldtagen.

KommenteraAvbryt svar