Yttrandefrihet och mod

INSÄNDARE. Att vara modig och stå upp för det man tror på: Hur många av oss vågar det på riktigt? Idag har Henrik Lilja Rönnquist avtjänat sin 2-åriga villkorliga dom för hets mot folkgrupp. Han är alltså enligt lagens mening en fri man igen. 

Henrik drev galleriet Rönnquist & Rönnquist och under åren fram till utställningen med Lars Vilks (Wilks) och Dan Fredrik Park ställde han ut flera framgångsrika konstnärer såsom Carolina Gynning, Ulf Lundell, Carolina af Ugglas, Jan ”Rock-Ola” Olofsson med flera. Henrik var med andra ord en känd gallerist som genom åren hjälpte många konstnärer att göra sina avtryck i konst-Sverige. 

Redan som 24-åring sa Henrik i en intervju att han också ville ge utrymme för provokativa konstnärer. En linje han stod fast vid genom hela sin karriär som ung svensk gallerist, men för det kom han få betala ett orimligt högt pris.

Svensk yttrandefrihet kom genom Vilks och Parks konst att sättas helt ur spel då den politiska korrektheten gavs utrymme att diktera villkoren för vad som får och inte får sägas i Sverige. Villkor som närmast för tankarna till totalitära diktaturstater där endast konst som godkänts av myndigheterna får visas.

När Henrik ställde ut Dan Parks provokativa och satiriska konst 2014 dröjde det därför inte länge förrän polisen, på order av åklagare Linda Rasmussen, beslagtog utvalda alster av Parks tavlor, samt grep honom. Här sammanföll rättsväsendet, den politiska korrektheten och vänsterns/kulturelitens negativa syn på yttrandefrihet och demokrati. I samma ögonblick raserades Henriks karriär, han som utställande gallerist dömdes för hets mot folkgrupp och hans livsverk gick i graven.

Istället för en öppen diskussion om de spänningar som uppstod mellan Vilks/Parks konstnärliga uttryckssätt och religiösa/etiska värderingar gav de istället upphov till hotelser. Så pass allvarliga hotelser att Henrik under två års tid var tvungen att bära skyddsväst och i perioder vara under polisbevakning. Han riskerade med andra ord sitt liv för sin övertygelse om att konst alltid ska driva på viktiga förändringar och därför måste ges frihet att väcka debatt om ett samhälles tillstånd.

Men, nu, i skrivande stund är Henrik alltså en fri man och eftersom jag har tillgång till denna frihetskämpe dygnet runt frågade jag honom: Hur känns det nu att vara fri?

Henrik: ”Det var först i början på året som jag förstod att det var en allvarlig dom. Hade jag snattat eller kört för fort hade jag fått ett fängelsestraff. Det var en väldigt skrämmande tanke. Det var ett högt pris att betala men jag ångrar inte jag gjorde det. Idag ser vi ju hur illa ställt det är med vår demokrati och yttrandefrihet. Men såklart det känns fantastiskt att vara fri! Det ska jag fira idag!!”

Madeleine E Lilja Rönnquist

7 thoughts on “Yttrandefrihet och mod

  1. Enda orsaken för min del att besöka Malmö, var för att trivas en stund på Henriks Rönnquists Galleri. Dels för att han alltid var en trevlig man och dessutom för att han lockade spännande konstnärer att hänga ut sin konst just hos honom, vilken reklam för en modig gallerist !
    Heja Henrik !

  2. Känner honom. Alla äro inte kallade vara ledare, men han VÅGADE med Pegida Sverige. Fick lägga ner sin Galleria mitt i city. Mycket tragiskt.
    Han kommer tillbaka. Alla borde stå upp för yttrandefriheten.
    Flesta. Gå på SD möte, bli medlem, berätta att du sympatiserar med SD när du är i affären, frisören, buss. VÅGA.
    Snart störst och vi skall bli av med vänstern i Malmö som är mycket farlig.

    • JA, VI MÅSTE VERKLIGEN VÅGA!!! Och sätta ner foten, mot vänsteretablissemanget! Bli aktivister! Det är nu som gäller!!! Och ju fler, som går ut och agerar i samhällslivet av oss, desto bättre!!!

    • Nej malmobon, tyvärr fungerar det inte så då SD har mer att önska med interndemokratin som lyser med sin frånvaro, du själv är politiskt körd då du redan skrivit alldeles för mycket på denna blogg. Skriv istället till expo, då kan du bli vikarierande partiledare……

  3. Debatt – bara det ? Henrik R är värd sin vikt i guld, rungande ovationer och demonstrationer på gatan. Usch, fega svenskar, hur kan ni som påstår vara hans vänner titta honom i ögonen igen ?

  4. Av kommande generationer kommer detta smutsiga hantverk av rättsystemet att jämställas med kristallnatten. När väl demokrati och rättssäkerhet återkommer anser jag att vi ska ge dessa satans hantlangare två alternativ, återstoden av deras liv i fängelse eller förvisning från den civilicerade världen.

KommenteraAvbryt svar