POLISEN. I Finland är polismakten en annan, skriver SvD:s ledarskribent Merit Wager. Där vågar polisen säga ifrån och det finns inte heller några ”utanförskapsområden” som i Sverige, enligt Wager.
Hon berättar själv hur hon under en studieresa i landet kunde bevittna hur poliser på asylmottagningar informerade ”i skarpa och tydliga ordalag om vad som gäller i det land de kommit till. Inte som ’dialogpoliser’ utan som de myndighetspersoner de är, med ansvar för att lag och ordning upprätthålls i landet”, skriver hon.
Bland annat talade de om att långa fängelsestraff väntar de män som våldtar och trakasserar kvinnor. Enligt Wager har Sverige ”många lärdomar att dra.”
-Pettersson säger att finnarna är som dom är i Sverige har vi socialdemokratiska politiker som polischefer…

Han vet. Antingen svåger politik eller hållhake – sannolikt lite av båda! Finns inget annat svar på hur han kunde bli chef för Migrationsverket, Arbetsförmedlingen och sedan polisen. Det ena är värre än det andra.
Svenska polisen borde göra ett studiebesök i Finland. Men det är nog för nära, studiebesök bör ju helst göras på andra sidan jordklotet och så dyrt som möjligt, har vi ju just lärt oss.
Vi måste beakta att vår rikspolischef Dan Eliasson i Sverige mår dåligt, Ja faktiskt jättedåligt …
http://www.skrivunder.com/uploads/images/Dan_Eliasson_kra%CC%88ks_-_VR-14.gif
Han borde nog sjukskriva sig en tid till att börja med … Sen kan han åka på rehab till Bangkok, Thailand där han känner sig som hemma sedan tidigare besök. Han kanske t o m kommer att trivas så bra att han stannar där för gott och ägnar sig åt sin favoritsysselsättning.
—
Lurken Boogie Band tolkar Rikspolischefens gamla punkband Bad Boo Band
[youtube https://www.youtube.com/watch?v=GHiTx-P6uXs&w=560&h=315%5D
Hans enda merit är att han är en sossepolitruk, och det
räcker för att få vilka toppjobb som helst, kunskaper i ett
ämne är av underordnad betydelse. I ett privat företag hade
han på sin höjd tillhört städpersonalen, inget ont om städare
men dom lyfter inte den lön som han gör!