Köpte pepparspray för att bli trygg- döms för vapenbrott

BROTTSLIGHET. En 67-årig kvinna dömdes av Värmlands tingsrätt till dagsböter efter att ha brutit mot vapenlagen. Det var i februari i år som kvinnan befann sig på Rådhuset i Karlstad. Väktare på plats upptäckte snart att kvinnan bar på en behållare med pepparspray och grep henne.

I rätten uppgav kvinnan att hennes son hade blivit misshandlad tre år tidigare och att hon till slut valt att köpa sprayen 2015 då den fick henne att känna sig trygg. Behållaren var laglig i Norge där säljaren till kvinnan hade köpt den. Men inte i Sverige. Kvinnan hävdar att hon trodde att den fick användas ändå.

Tingsrätten väljer trots det att döma henne för vapenbrott då hon inte försäkrat sig om att sprayen var laglig och inte heller kontaktat någon myndighet som kunnat ge den informationen.

Mot sitt nekande dömdes hon till 40 dagsböter á 100 kronor för ringa vapenbrott. Hon ska även betala 800 kronor till brottsofferfonden.

-Pettersson säger att i Sverige går brottslingar fria och oroliga människor som försöker skydda sig själva döms…’

VF.se

15 thoughts on “Köpte pepparspray för att bli trygg- döms för vapenbrott

  1. En den mest förhatliga skam vidlåder den i Karlstads Rådhus verkande väktare, som icke tvekar inför den nesliga gärningen att beröva en äldre dam ett försvarsvapen, vilket hon med all sannolikhet ICKE skulle ha missbrukat! Har då hela riket givit sig fan i våld? Finns det inte något enda uns av anständighet och sunt omdöme kvar? Anser sig förevarande åklagare ha gjort ett gott dagsverke genom denna gräsrotsfientliga markering? Man spar ingen möda då det gäller att försätta folket i en totalt underlägsen ställning och underminera den ringa försvarsförmåga som står tillfinnandes. Ovan nämnda exempel står helt i paritet med att stjäla från ett barn. Man kan ana att nästa steg i förnedringsprocessen blir randomiserade och godtyckliga kroppsvisitationer bland den etniskt svenska befolkningen som rör sig utomhus. Detta medan Sverige terroriseras av invasionens härskaror, vilka med maktens tysta medgivande tillåts härja obehindrat. Kakistokratin ödelägger allt.
    Andreas.

  2. Endast i idiotlandet nr 1 kan sådant inträffa, här ska man
    låta sig bli misshandlad av importerade idioter, som sen
    släpps fria av (o)rättssystemet??
    Det är alltså förbjudit att importera Pepparspray men inte
    Handgranater??????????????????

  3. Jag beundrar verkligen Svensk polis. Som ser till att jaga pensionärer och bötfäller. detta mina vänner så fungerar det i Stefans Sverige………..

  4. Kan vi hjälpa dammen med om vi gör en insamling till böter?
    Hur gick det med handgranat. Är den fortfarande klassad som fyrverkeri?

  5. Luktar skumt: ”Det var i februari i år som kvinnan befann sig på Rådhuset i Karlstad. Väktare på plats upptäckte snart att kvinnan bar på en behållare med pepparspray och grep henne.”

    Annars gäller väl: ”Väktare får bara ingripa mot personer som tas på bar gärning med att begå brott som kan straffas med fängelse, så kallade envarsgripanden.”

KommenteraAvbryt svar