Filippinernas något okonventionelle president Duterte tänker bjuda den stressade polisen som körde på och över demonstranter utanför USA:s ambassad i Manila på kaffe.
Detta för att kunna sätta sig in i vad som hände och varför.

Filippinernas något okonventionelle president Duterte tänker bjuda den stressade polisen som körde på och över demonstranter utanför USA:s ambassad i Manila på kaffe.
Detta för att kunna sätta sig in i vad som hände och varför.
Helt rimligt beteende av polismannen som bara försökte skydda sig själv och sina kollegor och bra att president Duterte tog polismannen i försvar, för sådant beteende från vänstern (oavsett land) är oförsvarligt.
Polisen här i Sverige däremot skyddar ju hellre vänstern och dom kriminella än folket och bjuder ju också dom då och då på kaffe med dopp eller korvgrillning, vilket ju visar en tendens till att man här inom polisen mer eller mindre är psykiskt störda.
Kaffe is the new shit för att lösa brott enligt den internationellt beundrade svenska modellen. Fick han kanelbulle också?
Stressig dag på jobbet…
Fredlig demonstration stod det beskrivet på Youtube njää mer en arg pöbel tycker jag det liknade och om polisens tanke var att skingra den lite så fick det effekt. Undrar vad dom demonstrera mot.
Av deras uppförande att döma så är dom vänsterpartister!
Här är en fylligare beskrivning av anledningen till demonstrationen och händelseförloppet.
https://www.theguardian.com/world/2016/oct/19/philippines-police-van-rams-protesters-outside-us-embassy-in-manila
Tydligen en demonstration mot USA och USA:s militära trupper i Filippinerna samt ”Philippine police forces still act as running dogs of the US.”
Om det är en neutral och korrekt beskrivning av tidningen ”theguardian” vet jag ej. Uppgifter från fler källor måste därför inhämtas för att få en balanserad bild av denna händelse.
Polisens uppgift på plats var iaf att skydda USA:s ambassadbyggnad och personerna som fanns där inne, vilket poliserna uppenbarligen hade mycket svårt att klara av i den aggressiva och kaotiska situationen som uppstod.
Men hur kunde pojken överleva den överkörningen??