Denne pappa fick 1.500 års fängelse…..

Snacka om skillnad på straff. En pappa som våldtagit sin tonåriga  dotter flera gånger i veckan under 4 år fick 1.500 års fängelse. En annan pappa våldtog dotter – fick 2 månader i kurran?!!!  Denne pappan dömdes i Fresno,  Californien  och är det längsta fängelsestraff i deras historia. I denna domstol har de tagit offret på allvar till skillnad från Montanas  domstol. Pappan som är 41 år kommer naturligtvis aldrig att se utsidan av fängelset igen. Han dömdes för 186 sexuella grova brott mot sin dotter.  Snacka om kontraster!!!

3898

The Guardian

3 thoughts on “Denne pappa fick 1.500 års fängelse…..

  1. Oförtydbart borde detta proportionerliga straff betraktas som precedensfall, väl värt att tillämpas i samtliga incestuöst betingade ärenden, där det står utom allt rimligt tvivel att sexuell terror systematiskt tillämpats. I vårt rättslösa samhälle, styrt av anarkistiska krafter, belönas förövaren under det att brottsoffret stigmatiseras och ringaktas. Vad man tyckt sig märka är att skadeståndsbeloppen till brottslingar icke sällan överstiger de oförskämt låga belopp som tillfaller deras offer. Enkannerligen remarkabelt!
    Andreas.

  2. Och pappan som dömdes till två månaders fängelse för våldtäkt på sin dotter – var det i Sverige och var det då med hänvisning till ”deras kultur”?

KommenteraAvbryt svar