INVANDRING. Malmö får in nästan 4,9 miljarder kronor medan miljarder flödar ut från Stockholmskommuner på grund av det kommunala utjämningssystemet. Fullständigt orimligt, säger Leif Gripestam (M), kommunstyrelsens ordförande i Täby, som kallar Malmö för ett ”svart hål”.
Det kommunala utjämningssystemet ska säkerställa att alla kommuner och landsting har likvärdiga ekonomiska förutsättningar, det vill säga att rika kommuner ska hjälpa fattiga kommuner.
På torsdagen publicerade SCB preliminära siffror för 2017 för det kommunala utjämningssystemet. Siffrorna visar att Malmö stad återigen är kommunen som får mest bidrag. För 2017 beräknas Malmö få nästan 4,9 miljarder kronor, en ökning med drygt 276 miljoner kronor jämfört med 2016. Den näst största bidragstagaren är Göteborgs stad som får 2,4 miljarder kronor.
Stockholmskommuner dominerar på listan över de som tvingas skicka i väg pengar. För 2017 beräknar SCB att Stockholms stad bidrar med strax under 3,7 miljarder kronor till utjämningssystemet. På andraplats finns Solna som bidrar med 620 Mkr. Därefter följer Danderyd och Täby som beräknas bidra med nästan 500 Mkr respektive 401 Mkr för 2017.
Systemet fungerar inte enligt Olle Reichenberg (M), kommunstyrelsens ordförande i Danderyd.
”Jag förstår att vi måste ha någon form av utjämningssystem men det nuvarande systemet är fullkomligt befängt. Vi bidrar med nästan en halv miljard kronor vilket motsvarar en fjärdedel av våra kommunala intäkter”, säger han.
Han anser att pengarna inte går till fattiga kommuner utan pekar på att till exempel Göteborg och Malmö får mest.
”De kommunerna skulle kanske må bra av att se över sina kostnader och effektivisera. Det här blir en konstgjord andning där de får pengar utan krav på motprestation”, säger Olle Reichenberg.
De kommuner som ger mest
- Stockholm -3 675 829 298
- Solna -620 295 838
- Danderyd -495 800 552
- Täby -401 315 013
- Lidingö -339 996 840
- Nacka -183 577 621
- Sollentuna -71 066 527
- Vellinge -53 165 659
- Ekerö -49 860 182
De kommuner som får mest
- Malmö 4 870 532 633
- Göteborg 2 441 539 190
- Norrköping 1 470 850 793
- Eskilstuna 1 464 430 974
- Södertälje 1 367 616 057
- Botkyrka 1 276 640 725
- Helsingborg 1 249 999 315
- Örebro 1 159 697 072
- Borås 969 871 500
- Kristianstad 923 320 002
-Pettersson tycker sig se ett samband bland de kommuner som får mest och under hur det kommer att bli när hela landet blir som det svarta hålet Malmö…
Undrar om det beror på styret, i går rapporterde Sydsvenskan att Malmö stad gett ett ränte- och amorteringsfritt lån på 135 miljoner kronor så att fotbollsklubben Malmö FF kunde bygga en ny arena. I utbyte har toppolitiker i Malmö haft gratis tillgång till en lyxloge på den nya arenan som egentligen kostar 35.000 kronor per match.

Kan inte MALMÖ bor kräva hos DO ? FÖR DISKRIMINERING av ursprunsk folket ?
Jag blir rädd av detta och jag blev rädd när jag såg Katrins man!
”Malmö kommuns usla ekonomi förklaras i första hand av den migrations-, arbetsmarknads- och bidragspolitik som förs på nationell nivå. Det finns mycket att kritisera Malmös rödgröna styre för, men när det kommer till kritan är deras händer bakbundna. Lejonparten av Malmö kommuns utgifter avgörs över huvud taget inte i Malmö, de bestäms i Stockholm.”
Läs vidare på
http://fnordspotting.blogspot.se/2016/09/om-svarta-hal-och-centralisering.html
Många svarta hål finns det, inte bara Malmö. Här ser man finansminister Magdalena Andersson (S) göra en månatlig jätteinsättning på ”Ebberöds Bank”.
https://4.bp.blogspot.com/-gbPA3vwprDk/VtbWrSGAzUI/AAAAAAAAEPI/uDeEs2veLhE/s1600/Svarta-ha%25CC%258AletALOW.jpg
Det var Reinfeldt som öppnade hålet. Malmö var lojala mot huvudstaden och får nu slita med helvetet.
Fredrik ”slukhålet” Reinfeldt
Angående all kriminalitet i malmö som polisen nu inte mäktar med.lösningen är enkel.använd era vapen poliser.vid stenkastning,stenkastning mot bussar,vid bilgrillning,bara dra upp vapnen och skjut.jag lovar,på 3 veckor är allt avklarat.är det något språk blattarna förstår är det när pistolerna talar.då är det inte lika roligt att ställa till jävulstyg i förorterna.alternativet är ju att som nu låta vapnena vara i hölstren och stå och titta på vid terrorattackerna.som det är nu gör polisen inte mer än om man ställde upp 20 st 85~90 åringar med rollatorer som tittar på förödelsen.
Få se nu.de kommunerna som ger mest är de med minst invandring.de som tar emot mest är kommunerna med mest invandring.borde det inte vara tvärtom!? Nej,bygg en hög mur runt malmö mot sverige och ge sen staden till danmark.de kan få bron också.
Det svarta hålet kommer garanterat att utvidga sig till det täcker stora delar av landet.
Utbytet av befolkningen kostar på alla sätt.
Ja och samma man som är skyldig till detta Moras , nämligen
Ilmar Reoalu sitter nu och tycker att privata företagare ska inte
få lov att tjäna pengar på vård och omsorg? Men att förstöra
Sveriges tredje största stad med massinvandring är okej enligt
denne Sosse politruk?
Inte riktigt rättvist, Ilmar Reoalu tillsammans med Göran Johansson i Göteborg de enda politiker som för ett antal år sedan gick ut och ville stoppa Ebo lagen de sa redan då att den är helt ohållbar. Vad tror du dom fick för det? Just det en massa skit så dom fick i vanlig ordning pudlar.