Val i Berlin

Berlin är huvudstad i Europas mäktigaste land, Tyskland och dess folkrikaste stad med 3,5 miljoner invånare. Inräknat förorter belägna utanför stadsgränsen har staden omkring 4,5 miljoner invånare. Berlin utgör även en delstat i Tyskland, förbundslandet Berlin. Staden är med sina 892 kvadratkilometer Tysklands största stad till ytan.

Berlin är genom sitt kulturella och historiska arv en av Europas mest kända och besökta metropoler. Berlin är en betydande trafikknutpunkt och ett viktigt ekonomiskt och kulturellt centrum i Tyskland och Europa. Institutioner som universitet, forskningscentrum, teatrar, museer men också festivaler, nattlivet och arkitekturen i Berlin har ett världsrykte. Titta på filmen nedan och fundera på varför tyskarna på några årtionden byggde upp ett av världens rikaste länder medan det bara blir värre och värre i den muslimska världen.

INSÄNDARE. Berlin är den rödaste av Tysklands delstater och Miljöpartiet är starka, där finns även många turkar vars valdeltagande är oklart.

Söndagens val i Berlin kan bli en katastrof för de nu styrande SPD/CDU.

SPD (sossarna) har haft makten under många år och därför kunnat välja sina regeringspartner själv. Sedan början av 2000-talet har samarbete med gröna miljöpartister och Linke (kommunister) dominerat.

Vid förra valet 2011 upptäckte många att detta barkade rent ner i avgrunden. Valdeltagandet 2011 blev rekordlågt, och i detta kaos valde SPD liksom i Bundesdagen att inrätta en koalition med CDU.

CDU som tidigare i Väst-Berlin alltid var i majoritet, har svårt att finna nya krafter med lyskraft. I de prognoser som nu föreligger beräknas de få under 20 %,vilket i så fall skulle vara det sämsta någonsin.

Längre bak i tiden fanns ju alltid FDP (folkpartiet) som en trogen mednickare/knapptryckare. Deras motto blev ju med åren inaktuellt,och senaste valet åkte man ur Senaten. I år söker dessa komma tillbaka med deras enda vallöfte vilket är, att låta flygfältet Tegel bli kvar som Centralt beläget i staden. Tror knappast detta gamla parti kommer att få tillräckligt antal röster för att kunna återvända.

Ett annat parti som tidigare var betydligt större, är SED:s (östtyska kommunistpartiet) efterföljare ”de Linke”. Dessa har sin trogna väljarstab bland gamla partitrogna och rekryterar bland AFA och andra kriminella yngre vänstergrupper, de beräknas få mellan 15-17 %. Huvuddelen av de rösterna hämtas från forna Öst-Berlin.

Drygt 20 partier känner sig manade, att kandidera till den nya Senaten. Förutom de gamla välkända partierna,dyker det upp många som knappast skulle ha tillåtits vid ett svenskt val.Skall här ge några exempel på märkliga sammanslutning.

  • Börjar med ”Djurskyddspartiet” som är en utbrytargrupp från de gröna kommunisterna.Största delen av deras lilla väljarskara är veganer.
  • ”Bondepartiet” dyker upp i det klassiskt  röda Friedrichhain. Deras valplakat visar en bild,där en sitter och petar sig i näsan.
  • ”Partiet” dyker upp i röda Wedding,och har inget valprogram att erbjuda. Varje av deras väljare får föreslå förbättringar i stan.
  • ”Piraterna” är en annan grupp som vänder sig till alla yngre som använder I-phones och plattor…Dessa fordrar bättre täckning för sina apparater.
  • ”Clownerna” är en partigrupp lustigkurrar,som gör sitt för att förlöjliga demokratien.
  • ”Bättre genetisk forskning” kommer att gå till val med slogan ”lev i 1.000 år”.
  • ”De Violetta” är som framgår av namnet en grupp bögar och flator som önskar större uppmärksamhet.
  • Bland de övriga splitterpartierna finns en mångfald från kommunistiska eran.. Gemensamt erhåller dessa normalt 0,1-0,3 % av rösterna.

Det invandringskritiska partiet Alternativ för Tyskland (AFD) fortsätter att gå starkt i opinions­undersökning­arna och är kvar på 14 procent stöd inför valet i huvudstaden Berlin nu på söndag. Men partiet angrips med fysiskt våld på Berlins gator och har svårt att bedriva en fungerande valrörelse i slutspurten.

”Mitt parti” AFD ligger f.n. vid prognoser mellan 14-18 %….Måtte detta hålla och gärna förbättras!

Lasse Månsson

-Pettersson tycker det är märkligt att SVT och de andra PK-organen rapporterar så lite från det stora grannlandet i söder. Tyskland är tillsammans med Norge vår största handelspartner, betydligt större än exempelvis USA varifrån vi får mängder med dagliga rapporter om såpoperan mellan Clinton och Trump. Det säger en hel del om kvalitén på våra medier…

berlin-braucht-blau

10 thoughts on “Val i Berlin

  1. Första valprognosen från intervjuer sedan Berlin röstat,ser ut som följer:
    AfD får efter denna c:a 11,5 % .Inte dåligt med tanke på att Berlin är det röda helvetets lejonkula.Sossarna tappar hela 5 % och hamnar på 23 %.
    För CDU och Merkels parti gick det lika illa minus 5 % och det lägsta resultatet någonsin 18 % !!
    Däremot hade de röd o. gröna kommunisterna fått sin väljare till urnorna, som aldrig tidigare.Båda får kring 16 %.Slutligen återvänder FDP åter in i Senaten med sin c:a 6 %.
    Kommer under kvällen att följa valet allt eftersom de olika distriktens resultat börja komma in.

  2. Om14 timmar öppnar Vallokalerna i Berlin…I dagens BZ,som normalt daterar upp nyheter på sin förstasida,har idag följande trio fått figurera oavbrutet.De tre som propagandaorganen satsar på är,v.f. den gröna kommunissan och stadens största luslins i mitten CDU`s (Merkels) hopp,och t,h, den djupröde borgmästaren,och vänsteraktivisten.:
    http://static.bz-berlin.de/data/uploads/2016/09/trio_1474049326-
    704×396.jpg
    I sanning ingen skön skara !!

  3. Pettersson nämner några viktiga aspekter i sina inledande ord till detta inlägg. I svensk statlig,alt. sionistiskt styrda press,finns allehanda händelser från fjärran länder.Dock rapporteringen från våra närmsta grannländer,är mer än bristfällig. Har själv i några kommentarer nämnt och berört de tvivelaktiga handelsavtal, (TTIP) som EU söker mygla genom med USA`s storkapitalister.Naturligtvis påhejade av tyska storkoncernerna,som här ser sin chans,att tjäna än större kova.
    I dag samlas uppåt beräknade 50-80.000 personer i Berlin för att protestera mot Europas utförsäljning.Har någon av er sett en glimt av detta i Svensk PK-press ? Länk/bild från BZ:
    http://static.bz-berlin.de/data/uploads/2016/09/demo-sperrungen_1474093016-704×396.jpg

  4. Angela Merkels dagar vid makten är troligen räknade!

    Avgå Löfven innan någon kräver din avgång och du får gå med brallorna vid fotknölarna!

    Avgå utlys nyval och anordna Swexit omröstning nu!

  5. AFD tog många röster från Merkel men även från socialistpartierna.
    Enda positiva med AFD är att dem vill stoppa invandringen. Är dock det bästa alternativet just nu för tyskar.

KommenteraAvbryt svar