Polisen vädjar om hjälp – Expressen vägrar hjälpa till utan väljer att skydda brottslingen

BROTTSLIGHET. Trots ett massivt sökpådrag lyckades polisen inte lokalisera den man som vid lunchtid på tisdagen, rånade en guldsmed i centrala Falkenberg.

Nu väljer man att släppa övervakningsbilder från rånet, och vädjar om tips från allmänheten.
– Vi är angelägna om att komma i kontakt med alla som kan ha sett någonting, eller som känner igen mannen från övervakningsbilderna, säger Sverker Thorsson, förundersökningsledare vid polisen i Falkenberg.

Som svar på polisen vädjan släpper hatmediet Expressen en pixlad bild.

expressen-hjalper-polisen

-Petterssons försöker i varje fall hjälpa till  även om rånaren täcker sitt ansikte relativt väl. En förhoppning är att någon ska kunna ge en tydlig beskrivning av cykeln som mannen sågs fly på, och att den kan leda polisen rätt.

– I nuläget kan jag inte svara på vilken typ av cykel det var. Men den stod parkerad i korsningen Storgatan/Brogatan, under tiden som rånet pågick, säger Thorsson.
Polisen ber alla som tror sig ha uppgifter om rånet att höra av sig på 414 14.

8 thoughts on “Polisen vädjar om hjälp – Expressen vägrar hjälpa till utan väljer att skydda brottslingen

  1. Alltför länge har jag haft en känsla av att polisen/makten i vårt land vill undvika att få fast brottslingar. Speciellt vill man undvika att få tag i kriminella personer som ägnar sig åt nya svenska folksporter som stenkastning, våldtäkter, rån, mord. Kanske på order från högre ort. På så sätt så kan man mörka vem/vilka dessa nya kriminella är och undvika sanningen. För i Sverige är sanningen obehaglig och får inte sägas högt men lögner/lögnare hyllas av media och statsmakt.
    Sverige lögnarnas paradis.

  2. Jag känner igen mannen på expressens bild. Han är nästan alltid inblandad i all brottslighet i Sverige.
    Hur svårt kan det vara att hitta en person med massa fyrkanter i ansiktet. Det måste ju sticka ut väldigt

  3. Dom där kläder är historia nu killen på bilden får dom aldrig tag i tyvärr måste kanske ha kameran ifrån alla vinklar alltså kameror ifrån 8 vinklar då är man körd

  4. Mitt tips är,sök på staden/närliggande ”asylförläggningar”.Sådan keps med text, och dessutom färgglada gymnastikskor lär väl kunna hittas bland godbitarna.Tycker mig även se,att han evnt,bär glasögon…

  5. Jag har aldrig förstått varför gammelmedia publicerar pixlade bilder av uppenbara brottslingar? Vill man inte hjälpa polisen, är det vad allt handlar om?
    Låt då bli att publicera bilder alls.

KommenteraAvbryt svar