Demokrati, rasism, fascism -ord som fått helt ny betydelse!

I vårt ”nya” dagliga språk använder vi ord som rasist, fascist och demokrati på ett helt annat sätt än vad som står i ordlistan.  Inte bara Rinkeby, Bergsjön och Rosengård har en ny sorts svenska. Vi har skrivit om det förut men det tåls att ta upp igen. Rasism eller rasist är väl det mest missbrukade ordet vi har. I Laholm hade ”Ungdomar mot rasism” tröjor med Svenska flaggan på. I övriga Sverige är du rasist OM du har en tröja med Svenska flaggan på?!

mot

Det har gått så långt i vårt samhälle att sagornas värld är ”klippt” för att någon är Negerkung?  Får man inte lov att vara negerkung?  Det finns fullt av negerkungar i Afrika, kungar över sina klaner.  Skall de inte få finnas?  Jag har fullt av blåsippor i mina rabatter så automatiskt måste jag vara rasist. I det ”nya” Sverige så är jag rasist. I det gamla är jag definitivt ingen rasist.

Jag har aldrig haft något emot svarta, röda eller gula människor, tvärtom. Det som jag inte tycker om är hur många utnyttjar, fuskar och bedrar Sverige. De som kommer hit utan att visa lite respekt för Sverige och Svenskarna när vi hjälper dem. De som kommer hit enbart för att söka lyckan i vårt bidragssystem och de som missbrukar oss.

De som kommer hit för att våldföra sig på våra unga kvinnor och de som kommer hit och bildar gäng som skrämmer och härjar.  Bara för att jag är emot detta så är jag rasist i det nya språket!  Exponerat hade en kul ”rasistisk” liknelse som är så typiskt NYSVENSKT – Är det rasism när negerdockan säljs billigare??? Det är skrattretande samtidigt som man inte riktigt vet hur man skall värja sig från detta trams.

Bara för att jag motsätter mig regeringens sätt att sköta invandringen och många andra frågor är jag fascist – i det nya språket. I det gamla var jag definitivt ingen fascist.

Ordet fascism betyder en antidemokratisk politisk rörelse. Då kommer vi till ordet demokratisk!  Vår regering är visserligen folkvald men därifrån till att vara demokratisk   är steget långt. Snarare är det vår regering som är fascistisk. De har en mentalitet som påminner om nazismen mer än mina åsikter.

Jag är inte antidemokrat – jag är för demokrati. Den gamla typen  av demokrati där man fick uttrycka sina åsikter utan att bli kallad rasist. Där man fick skriva om sina tankar öppet utan att riskera att få sparken från sitt arbete. Utan att behöva vara rädd för att bli totalt utfryst av släkt och (s.k.) vänner.

En demokrati där du kan demonstrera dina åsikter utan att riskera att bli misshandlad av maskerade vänstergalningar som tror att det som de gör är befogat. Polisen själva säger ju att det är dessa vänsteranhängare som är farligast – inte vi som demonstrerar för demokrati.  Varför är de maskerade? För att de vet att de gör fel så klart! De vill bara slåss och förstöra – de har inget bättre för sig än att planera och utföra antidemonstrationer och våld.

Demokrati är också en form av rättvisa.  En rättvisa där man behandlar alla lika. Idag behandlas ingen lika i Sverige.  Vi svenskar skuffas undan som en andra klassens invånare och om vi opponerar oss så är vi……. just det, rasister och fascister.

Vår folkligt, demokratiskt valda regering har valt att vända upp och ned på hela samhället och dess befolkning. Alla våra värderingar har satts ur spel tack vare att vi inte har någon demokrati kvar i samhället.  Tryckfriheten har tagits ifrån oss, sedan kan de fira tryckfrihetslagen´s 250 år hur mycket de vill.  Den gäller inte oss.

Det Svenska språket försvinner mer och mer.  Det började lite smått med att lärare såg mellan fingrarna på stavningar som dem eller dom, hem till hon eller hem till henne, kalas hos han eller kalas hos honom…….. finns otaliga exempel på detta.  Nu eskalerar det till att nysvenskarna språk är svenska. En svenska som jag inte alltid förstår med nya ord som ingen vet vad de betyder om du inte växt upp i dessa  kretsar (stadsdelar).

När man lyssnar på Zlatan och andra fotbollsspelare som är födda i Sverige men uppväxta i invandrartäta områden så har de ett helt eget språk. Det låter som om de är uppväxta någon annanstans och flyttat till Sverige ganska nyligen. Asså och döö är helt nya ord i svenskan. Inget konstigt kanske men för mig 55+ så är det inte Svenska även om jag vet att de är födda och uppväxta här. Det kanske är så att vi skall kalla det för en förortsdialekt. Med stor risk för att kallas rasist igen för att jag säger detta.

Det spelar ingen roll längre i det nya Sverige. Ja, jag är rasist i det nya språkets mening men definitivt ingen rasist på riktigt. Fascist är jag också i det nya Sverige. Jag motsätter mig på det bestämdaste regeringens politik och deras sätt att (miss)sköta Sverige.  Detta gör mig absolut till den värsta sorten.

För att jag sympatiserar Donald Trump, Vladimir Putin och SD så är jag absolut inte en anhängare av demokrati – i det nya Sverige.  Jag vill bestämt påpeka motsatsen. Det finns bara ett enda demokratiskt parti i Sverige.  Inte är det socialdemokraterna. Ibland undrar jag över demokratin i SD också men de ligger närmast. De är väl måna om att inte gå bakåt i frågan om nolltoleransen men jag tycker nog att det går till överdrift med det politiskt korrekta även hos dem ibland.  Förhoppningsvis är det en övergångsperiod fram till 2018. Man kan inte få folk att tiga ihjäl sig hur länge som helst.

 

13 thoughts on “Demokrati, rasism, fascism -ord som fått helt ny betydelse!

    • @Galten
      Den lilla blonda som ut som mina barnbarns flickor……nu mår jag illa fast att jag vet.
      Märkligt att många svenskar inte ser och förstår vad som är på gång.
      Hjärntvätten är skrämmande nog effektiv, inte ens deras barn kan få dem att vakna upp !

  1. Vänstern ska inte sätta agendan. Vänstern vet inte vad den säger, eftersom den har en subjektiv bild av orden som likvärdiga skällsord för allt de inte tycker om. Men innebörden av orden struntar de helt i. Det är som att säga att socialdemokrater, liberaler och stalinister är samma sak. Men det är oerhört naivt och dumt. Likasom det är att dra fascister, rasister och nazister över en kam. Det är enorm skillnad på dessa ords innebörd och vad de står för. Men så är ju också vänstern en skock dumma får med delerium, som går bananas, så fort de inte får som de vill, fullblodsegoister och råpsykopater som de är.

    Ordens betydelse är viktigt, och inget att slarva bort. Det är p g a vänsterns förluddigande och ihopblandning av orden, som vi har hamnat i den situation vi idag är. Därför är det VÅR SKYLDIGHET, mot kommande generationer, att reda upp i den definitionshärva som idag är, så att tydlighet framstår, och man kan argumentera på ett ärligt sätt för det ena och mot det andra på saklig grund. Detta blir vår livsuppgift mot vänsterns fördunklande begreppsförvirring, som förstör vårt samhälle mer och mer dag för dag, om inget görs för att motverka detta värderingsförfall.

    • Det mest effektiva vapnet i kampen mot den ideologiskt förblindade vänstermaffians alla fraktioner, är förmodligen att parodiera och förlöjliga deras marxistiskt myntade uttryck. Vilka fantasilöst utnötta gamla floskler de än slänger i skallen på sina meningsmotståndare, kan man vara förvissad om att dessa ord är konstruerade i syfte att kuva opponenterna till denna dysfunktionella politik. Egendomligt att attackflatorna, eurokraterna och kommunistanhängarna inte uppfunnit nya slagord i kampen för att störta nationen. ”Rasist, fascist och nazist” har förlorat sin forna glans och avdramatiserats. Våra fiender vill så desperat gärna söka skrämma oss med att dra direkta paralleller mellan dessa forna exponenter för antidemokrati och en fullkomligt naturlig drift att värna om den egna nationens väl och ve. ”Rasist”? Javisst, med stolthet och rätta! Hur tusan skall vi eljest strida mot neosegregationen, där landets etniska befolkning diskrimineras till förmån för parasiterande asylanter, fan och hans leda mormor?
      Andreas 🙂

  2. Ett annat missbrukat ord är ”värdegrund” som dom kommer dragande med i tid och otid. Vad kommunal hade för värdegrund blev ju obarmhärtigt avslöjat.

  3. Tack för en mycket bra sammanfattning om hur upp-och-ner både språk och annat är i Sverige idag! Jag var heller inte rasist. Jag brukade inte ens tänka på en persons hudfärg, det var egalt för mig. Jag såg en människa, det räckte för mig. Om det var en brun läkare eller vit läkare, en svart lokförare eller en vit lokförare – allt sådant spelade mindre roll utan det var för mig individen som var viktig.

    Men idag är tyvärr allt annorlunda. Dels har jag enligt den nya normen kommit att kallas ”rasist” för att jag inte är för totalinvasion från tredje världen. Jag värnar nämligen om vårt land och vill att det fortsatt ska vara tryggt och högt utvecklat. Men jag känner också, vilket är värre, hur jag långsamt håller på att bli rasist enligt den gamla definitionen.

    Jag har även genom våldsamma och aggressiva organisationer som islam och Black Lives Matter kommit att betrakta de som inte är helvita som potentiellt hot. Kort sagt; numera skiljer jag i högsta grad på vita och icke-vita. Jag hat blivit rädd för de som har annan hudfärg än vit och jag ser inte längre individen utan den strukturella terrorismen och våldet mot icke-vita som präglar det mångkulturella Europa idag.

    Så, kanske har jag, tack vare demokraturen och dess tillkortakommanden inom alla områden, nu blivit rasist på riktigt. Var det verkligen det ni ville, EU och avgrundsregeringen Löfven med sin svans av kommunister, islamister, kulturmarxister, maktmegafoner i form av godkänd media? Är ni nöjda nu?

    • Eyes Wide open!

      Det kunde ha varit jag som skrivit din reflektion.

      Jag med mitt förflutna från annat land religion etc.

      Jag som har varit så stolt att få tillhöra detta fina land med sina generösa toleranta medborgare,trygghet även för den mindre bemedlade oavsett ålder hud eller hårfärg.

      Dessa människor har nu berövats sitt land ,sina rättigheter, sitt arv, snart sitt språk och sin religion.

      Under dessa år av kamp för att kvinnornas likaberättigande,utbildning,möjlighet att klara sig själv så blir vi utsatt av just det partiet, S, som en gång kämpade mest för jämlikhet etc
      Nu är det detta parti,S, påhejad av de andra sex som berövar sitt eget folk på sin kultur,sitt språk,sina seder,sin tro, sina möjligheter att leva ett tryggt liv.

      Domen kommer att bli hårt !

      Katarina Elsässer
      .

  4. En som är rasist är en person som älskar sitt fosterland och värnar om fosterländsk kultur och sitt ursprung. Rasism betyder alltså att man slår akt om sitt land och det är tydligen straffbart i Sverige, för man ett fritt byte för mobbing om man tycker om sitt land.

    • Vem som är rasister bestäms av vänsterstollarna, dom har tolkningsföreträde. Avviker du från åsikterna i deras hjärtefrågor, är du rasist.

KommenteraAvbryt svar