Färre svenskar vill hjälpa ”flyktingar”

INVANDRING. I spåren av höstens och vinterns flyktingkris har svenskarnas attityd till landets flyktingmottagande och invandringspolitik svängt jämfört med förra året, visar en undersökning som Aftonbladet/Inizio gjort.

Färre svenskar är nu villiga att själva hjälpa till med exempelvis pengar och kläder.

13 procent av svenskarna vill nu att Sverige ska ta emot fler flyktingar och 60 procent svarar att vi bör ta emot färre

Tänk dessutom på att frågan som ställdes om vi ville hjälpa flyktingar.

Tänk om frågan i stället hade varit – Vill du hjälpa ekonomiska migranter som kommer från fredliga men fattiga länder utan giltiga id-handlingar och som vi inte vet ett dugg om vilka de är? 

En annan fråga som aldrig ställs är – Skulle du vilja betala skolgången för 100000 barn i Afghanistan eller ta emot 1000 unga män i Sverige? 

Som man frågar får man svar och Aftonbladets frågor är kraftigt vinklade, liksom mina ovan men jag är partisk. Aftonbladet påstår att de förmedlar en opartisk sanning…

8 thoughts on “Färre svenskar vill hjälpa ”flyktingar”

  1. Det finns tre sätt för människan att lära sig:
    1) lära sig från sina egna misstag.
    2) lära sig förutse misstag.
    3) Lära sig från andras misstag.

    OCH Vi e så blåögda att vi alltid måste lära oss av våra egna misstag. vissa gånger går det inte att ta oss ur skiten vi har dränkt oss i.

  2. Ha ha, Det kostar på att vara god.
    Det är som skoskav, i början uthärdligt, så småningom outhärdligt. Nu skall de förnuftiga och som kan räkna ta över ansvaret för det som hjälparna ställt till med, till nästa händelse som gör att de får vara goda.

  3. Så gick det med den agendajournalistiken.

    Kommer fjärdarna att fyllas med ekor nu eller kommer propagandan att trappas upp? Redaktionerna, V(PK) och MP(K) sitter väl i krismöte?

    • Man kan dock tycka att det gått en oförsvarligt lång tid innan befolkningen börjat inse vad som skett. Denna tidsåtgång är ovärdig en skandinavisk nation, vars medborgare har alla goda förutsättningar för att skaffa sig information och att tillämpa en sund källkritik. Den legära attityden och naiva tron på att staten agerar i enlighet med gott omdöme till medborgarnas fromma, har aldrig varit mer vilseledande än nu. Den urskillningslösa välgörenhetsivern har utvecklats till en defekt i vår nationalkaraktär, vilket sannerligen utnyttjas av massinvasionens kreti och pleti.
      Andreas.

KommenteraAvbryt svar