”Svenska kyrkan påfallande tyst om terrordåden”

ISLAM. ”Det som får Svenska kyrkan att framstå som skenhelig i sammanhanget är att man är påfallande tyst om våld som kommer från islamister, men man har varit desto skarpare i att fördöma våldshandlingar som utförs av till exempel israeler”, skriver ledarskribenten Mathias Bred på GP. 

-Pettersson tycker att GP har rätt med ett viktigt undantag. Mathias Bred tycker att Svenska Kyrkan ska ta avstånd från våldshandlingar som motiveras av religion. Islam är ingen religion, det är en ideologi som ska jämföras med och behandlas som kommunism och nazism.

9 thoughts on “”Svenska kyrkan påfallande tyst om terrordåden”

  1. Vi är många som gått ur kyrkan för länge sen.
    De som är kvar får väl sköta sin kyrka bäst de vill.
    Jag skulle då aldrig överväga att gå med igen för att påverka.
    Varje förening sköts av dess medlemmar, nått annat är otänkbart.
    Förutom i gamla sovjet och i dagens Turkiet.

  2. Jag har gått från att kalla islam för religion till att benämna det som en ideologi (en hatisk sådan) och jag blir förbannad varje gång jag säger fel. Jag vill inte ens stava ordet islam med stor bokstav i början.

KommenteraAvbryt svar