Minns ni när media skapade stora rubriker efter att Jimmie Åkesson illustrerat sitt tal om förortsbränder med en bild tagen i Indien?
Förutom att media måste känna sig som förlorare när platsen för en tagen bild är viktigare än det som händer i mångas vardag, visar vårt public service-företag prov på hyckleri.
Minns ni…

SVT:s reporter ställer bl.a. de här frågorna.
”Blir det inte lätt att man missförstår när Jimmie presenterar det som att ”det här är en bild av Sverige…//…Funderade ni någon gång att redovisa att det var en genrebild”
Den här bilden publicerade SVT när man illustrerade en artikel om en häst som träffats av blixten.
Bilden är alltså en sådan genrebild som SVT:s reporter hänvisar till i artikeln ovan. Ni lär leta förgäves om ni i artikeln om hästen hittar ett ord där ansvarig journalist förklarar att bilden inte alls är tagen i Bollnäs, ty…
…samma bild illustrerar ett blixtnedslag i Bangladesh som dödade över 60 personer i våras.
Samma bild av Florian Gaertner illustrerar artiklar om 74 döda av blixtnedslag i Indien, 71 skadade av blixtnedslag på rockfestival i Tyskland, hur ett oväder nyligen drog in över Österrike, hur ett åskväder drog in över Skåne m.m. Jag lovar er att ni hittar mängder med artiklar där Florian Gaertners underbara bild på blixten illustrerar texten.
Sanningen om bilden är denna.
Poängen är att media själva köper in många bilder från olika bildbyråer och detta lär bli vanligare i takt med att media tvingas till besparingar där anställda fotografer blir en allt ovanligare syn. Garanterat lär ni inte få se någon ansvarig journalist berätta att bilden som illustrerar inlägget är köpt och visar en händelse långt från den aktuella händelsens centrum.
Felet SD gjorde var att man inte refererade till upphovsmannen, vilket media ofta gör. Om detta är en så pass stor nyhet att svensk media gör stora rubriker av det, får var och en avgöra.
När den viktiga sakfrågan inte törs diskuteras , så får man ta slask-journalistiken till hjälp.
Det är väl mer regel än undantag, att svensk media fotosätter sina artiklar med ”gamla bilder” och även med bilder som är tagna på en helt annan plats.
Vilket är OK för mig, samt säkert de allra flesta.
För det är ju ändå sakfrågan som är det viktiga.
5 och ett halvt år sedan jag senast köpte en Svensk
lögnblaska, nu väntar uppsägning av TV licens, samt
utträde ur Svenska kyrkan. Bästa sättet att bekämpa
hycklare!
Gör demokratin en tjänst.
Säg upp TV-licensen.
SVT är numera en ren vänster multikulti propagandakanal som dagligen bryter mot public service avtalet och ingen bryr sig. Vägra finansiera detta om ni inte sagt upp licensen gör detta NUUU!!!
…å andra sidan…så är det korkat att gå över
ån för att hämta vatten!.,)
De kan inte göra fel – bara andra gör fel. Sandlådenivån blir värre och värre……………
Och det gäller i alla led inom den s.k. ”intelligentian”. 😉
Lite självrannsakan vore på sin plats!
Det var mkt länge sedan normala människor hade något förtroende för slaskmedia.
AGENDAN BAKOM SVT´s förvrängda beskrivning av verkligheten???
SVT måste ha missat någonting var är den omtalade hästen jag ser ingen på deras bild.