Permanenta flyktinglagen

Den skärpta flyktinglag som ska röstas igenom i riksdagen under tisdagen ska gälla i tre år. Moderaterna vill permanenta den.

Förslaget är förstås redan lagt av SD, men som mycket annat har Moderaterna valt att kopiera det. Strunt samma. Om Reinfeldts spöke verkligen har funnit ro och lämnat korridorerna i riksdagshuset och Moderaternas partikansli gläds jag åt deras ”nya” migrationspolitik. Jag gläds så mycket att jag nästan skulle kunna tänka mig att återvända. Problemet är att jag inte litar på Batra och hennes undersåtar, faktiskt inte ett dugg.

Deras strävan efter makten 2018 är så stor att jag inte tror att deras ”nya” migrationspolitik är ärligt menad. Jag tror att de kör den här linjen till valet och vid en eventuell valseger väljer de att kalla på Reinfeldts spöke som lär skrämma vettet ur varje riksdagsmoderat som vågar nämna ord som volymer, nivåer och strama regler.

Därför håller jag mig till originalet ett tag till. Jag har inget emot att de moderater som återvänt från SD stannar. SD:s mål bör istället vara att vinna över fler sossar än man redan gjort. Det är där väljarstödet kan hämtas om korten sköts rätt och det borde vara lätt med tanke på hur partiet tappat greppet och flummat iväg under ledning av Löfven. Varje dag talar jag med vanliga löntagare med sympatier lite till vänster och när jag hör deras berättelser och reaktioner över dagens Sverige undrar jag verkligen om de röstar som de sagt. Här finns potential för SD, det kan jag garantera.

Förövrigt tänker V och C rösta nej till den nya flyktinglagen. Vad säger Staffan Danielsson och de få förnuftiga centerpartisterna om det?

SVT

 

5 thoughts on “Permanenta flyktinglagen

  1. Förstår bara inte hur AKB skall få detta förankrat inom Alliansen med Centerpartiet?
    Så länge AKB och resten av ledningen är kvar kommer M inte samarbeta med Sverigedemokraterna.
    Bäst satsa på originalet och hoppas på fler vaknar, vilket bör bli i och med tvingande lagen om mottagande av migranter i alla kommuner.
    Är inte förrän det kommer nära folk får upp ögonen.

  2. Att återvända till moderaterna är helt uteslutet för min del. Som sagt orginalet gäller för undertecknad. Vid näste val så tror jag att vi kan se 87:an med brallorna nere och Jimmy som segrare med den svenska flaggan i handen.
    Lyssnar man idag ute bland folk så vågar människorna erkänna att man sympatiserar med SD, detta var inte fallet i sista valet. Mina vänner bli inte förvånad om SD ligger runt 32-35%. Skulle tro att AKB kommer och ber att få regera med den store segraren

KommenteraAvbryt svar