Beväpnad man vid Trumps möte.

En beväpnad man häktades i parkeringshuset till Marriott Hotell & konferenscenter  i Houston, Texas  där  Donald Trump skulle tala senare på kvällen.  Han bar vid tillfället en vit ”TRUMP” tröja, men man visste inte om mannen hade uppsåt att skada Trump.

trumparr

En halvtimme efter gripandet var ”Kenny” (det var det namnet han själv uppgav) fri igen och sade att det hela var ett stort misstag. Han var anhängare och och sade att han vill ”Make America great again” som är Trumps slogan.

Senare greps ytterligare minst 2 personer i samband med Trumps valmöte. Det var från sen stora gruppen demonstranter som var väldigt påstridiga och högljuda

Polisen hade som vanligt fått placera ut sig runt området (som vanligt) stökigt när Trump och hans anhängare mötte demonstranter.

 

 

KommenteraAvbryt svar