Om du säger att du är under 18 år så är du det

INVANDRING. Justitieombudsmannen, JO, står fast vid sin uppfattning att flyktingars uppgivna ålder är den ålder Migrationsverket ska använda sig av, trots att det kan ha lett till att överåriga placerats på boenden med barn.

– JO:s beslut har inte tagit sikte på frågan om boende, utan det har tagit sikte på handläggningen av asylärendet, säger Justitieombudsmannen Cecilia Renfors.

Bakgrunden är att medicinska åldersbedömningar inte görs och enligt en intern rapport från Migrationsverket så känner medarbetarna sig osäkra och otrygga över hur de ska bedöma åldern på de ensamkommande som nästan alltid saknar id-handlingar. Mikael Ribbenvik är operativ chef på Migrationsverket

– Det grundar sig egentligen i JO-beslutet som kom att uppgiven ålder gäller. Vi skulle kunna bara följa det och säga – nej det spelar ingen roll hur du ser ut. Om du säger att du är under 18 år så är du det.

SR

-Pettersson tycker det låter spännande. Vi ska alltså låta ljugande unga desertörer bestämma…

På bilderna riktiga skolbarn i Afghanistan och svenska ”barn” som kostar lika mycket som FN:s hela flyktingbudget. Ni får själva gissa vilka som är vilka…

 

11 thoughts on “Om du säger att du är under 18 år så är du det

  1. Detta säger allt om tillståndet i landet och vad det är för tankegångar(?) som styr. (Ursprunget till en tanke är att det finns en hjärna och några sådana verkar inte finnas hos överheten). Så nu skulle jag som är drygt 70 kunna presentera mig som 7-åring, göra om hela livsresan med barnbidrag och allt om det här resonemanget skulle gälla.

    • Du han kommentera före mig eva! Själv är jag på mitt 73:e solvarv men busar ibland med gamla tanter varför jag åtminstone (tillfälligt) borde betraktas som 6-åring?

  2. Finns ju en dom på att bevisbördan avseende ålder ligger hos den asylsökande. (petterssons har tidigare visat detta)

    Om den sökande inte kan bevisa på ett klart och tydligt sätt att han/hon är minderårig så skall vederbörande betraktas som vuxen och ansökan skall behandlas därefter.

    Så vad fan är problemet egentligen…jo PK-sjukan och feghet,flathet,rädsla för rasseanklagelser,inkompetens,listan kan göras lång men ni förstår vad jag menar.

  3. Det blir höst om bara ett par månader.
    Tiden talar även för att politiker blir pressade att åstadkomma betydelsefulla ekonomiska framsteg inför analkande val. Om ett år börjar valsnacket så smått att stegras och då gäller det att inte ha en massa barnlajvare som åstadkommer sprickor i fernissan. Det är ytterst besvärande för makthavarna att hantera denna överdos av barnlajvare. Min förhoppning är att regeringen inser att en kraftfull utrensning behöver ske inför nästa val lm de över huvud taget ska ha någon chans att göra sig hörda i valdebatten. Ytterst besvärande och fullständigt vansinnigt dyrt. Och de kommer att bli så bruna att de aldrig mer vill se choklad. Inte ens en kopp varm choklad på vintern kommer att få dem i en god sinnesstämning. Det bruna kommer att bli det nya svarta. Men de har själva serverat anrättningen.

  4. Är Cecilia Renfors dum på riktigt??!!!! Hur har hon blivit JO? Hur gör man när en 15-åring söker anhöriginvandring för sin fru och sina barn om ett par år?? Blir de återbetalningsskyldiga då eller får de dubbla bidrag?
    Inför ålderstesterna nu – vänta inte till hösten – ännu hellre igår!! I framtiden vid gränsen så slipper vi eländet.

  5. Lösningen är att de får låna till uppehälle när de är barn och får bidrag (lågt och begränsat men tillräckligt) om de är vuxna. Alternativt att kostnaden belastar den budget som den som hävdar att de utan krav på bevis är barn ansvarar för. T ex barnläkaren som satt käppar i hjulet eller nu JO-kvinnan.

    I ett samhälle med oändliga resurser (vilket är en utopi) är det fullt möjligt att resonera utan omtanke om kostnader och vilka som kommer att belastas. Antingen kommande generationer eller de nu levande genom indragen välfärd.

    Detta är beviset på att Sverige drivs av inkompetens. De klokaste människorna sitter inte på de viktigaste posterna.

KommenteraAvbryt svar