Två män anhållna för grov våldtäkt på 16-åring

BROTTSLIGHET. Två män har anhållits misstänkta för grov våldtäkt i Ljungby. Våldtäkten ska enligt polisen ha skett utomhus i närheten av Astradskolan.

Den misstänkta våldtäkten ska ha skett under natten till fredagen i förra veckan. Brottstiden är satt till mellan midnatt och 02.00, enligt Smålandsposten som uppger att det är en 16-årig flicka som utsatts för övergreppet. Efter att flickan berättat om våldtäkten greps två män som hon på något sätt är bekant med, skriver tidningen.

De misstänkta männen greps i helgen och anhölls natten mot söndag. Förhör med de misstänkta männen, som anhölls natten till söndag, kommer att hållas under tisdagen.

Tidigare om Ljungby

2 thoughts on “Två män anhållna för grov våldtäkt på 16-åring

  1. Flickor och pojkar måste lära sig innan det är försent att det finns många i samhället som det inte går att lita på.
    Varför kan inte massmedia visa på farorna, det är angeläget !
    Eller föredrar massmedia våldsamma rubriker för att sälja lösnummer ?

KommenteraAvbryt svar