Professor – nationaldagen har alltid varit konstig

NATIONALISM. 6 junis nya status är inte något alla svenskar brinner för. – Nationaldagen har alltid varit en konstig dag, utan laddning. Även historiskt är det svårt att begripa varför vi har den, säger Sven-Eric Liedman, professor emeritus i idé- och lärdomshistoria vid Göteborgs universitet.

Sven-Eric Liedman tycker också det är skandalöst att den enda utredningen innan 6 juni blev helgdag enbart handlade om eventuella ekonomiska konsekvenser. – Ingen tog upp risken med nationaldagar. I många länder är det här ju dagar när människor jagar folk med annan härkomst. Ingen tittade på nationalismens faror. Man såg det bara som ett trevligt jippo med kung och ballonger.

-Pettersson noterar att den gode idéhistorikern har andra intressen än nationaldagar ”Göteborgs lokalavdelning av Centrum för Marxistiska Samhällsstudier organiserar föreläsningar, seminarier och studiecirklar. Föreningen arbetar för att främja en bred och levande vänsterdebatt med förankring i marxistisk idétradition, och…” undrar om Sven-Eric Liedman vill att vi firar Karl Marx dagen i stället.

Karl_Marx

GT.se

6 thoughts on “Professor – nationaldagen har alltid varit konstig

  1. För mig finns bara en nationaldag, den dag då vi Svenskar samlas, äter gott, klär oss fint och njuter för fullt av våra traditioner, ung som gammal. Vad är vackrare än en ljus midsommarnatt? För mig är den dagen midsommarafton.

  2. Utredningen om nationaldagen som allmän helgdag gjordes som en enmansutredning av Anita Gradin(sosse). Hon uttryckte förhoppning om att gemensamt nationaldagsfirande skulle verka närmande mellan invandrare och svenskar. Eftersom jag inte vill integreras i det nya Sverige och inte vill bli närmare bekant med utlänningar från dysfunktionella menaländer firar jag inte nationaldagen och kommer inte aldrig att göra det heller.

  3. Gustaf Wasa tillsammans med dalkarlar drev ut danskarna ur Sverige. Stort slag stod vid Brunnbäck i södra Dalarna där dalkarlarna var maskerade med björksly, varvid danskarna utbrast:; ”Se hur svenska skogen går, från himlen regnar pilar!” Gustavs roll i införandet av en svensk arvmonarki ses i dag som grundandet av den moderna nationalstaten Sverige, och det är den 6 juni – datumet då han valdes till kung av riksdagen 1523 – som är Sveriges nationaldag.

    1.50m

  4. Ahh professorn har kommunistisk läggning Inte konstigt att hen anser att nationaldagen är en konstig dag! Professorn har nog inte riktigt förstått att hen lever i en suverän, självständig nationalstat där fåtalet medborgare delar professorns förkärlek till Marxismen och dess irrläror! Professorn kanske behöver några ord på vägen, alla ideologier som har ändelsen ”ism” är bara skit och förtrycker den enskilda individen!

    Det är fint att vara nationalist och älska sitt fosterland, tråkigt bara att det håller på att invaderas och ockuperas av stenkastande ociviliserade individer praktiserande den våldsbejakande religionen islam!

    Om vi svenskar firat nationaldagen ordentligt och dessutom varit mer nationalistiska hade Sverige kanske klarat sig bättre och kanske undvikit det stora asylturist racet?

KommenteraAvbryt svar