Förbud mot att mata fåglar

Lusharpan hörde just på Radio P4, Östergötland att Linköpings stad kommer att införa förbud mot att mata fåglar i stadens parker. Skyltar kommer att sättas upp på lämpliga platser för att påminna medborgarna om förbudet. Vad Lusharpan kan förstå  så är det i huvudsak sanitära skäl som ligger bakom förbudet.

Om vi tittar närmare på de fåglar som befolkar våra parker här i landet så kan man hitta ett par tydliga gemensamma karakteristika.  Fåglar tillämpar verkligen ”fri rörlighet” i dess rätta bemärkelse och deras användning av toaletter är minst sagt ostrukturerad.

Beteendet påminner Lusharpan om en annan främmande art som invaderat våra parker. Resan till Sverige har skett under täckmantel av den fria rörligheten inom Schengenområdet och användningen av toaletter är minst sagt ostrukturerad. Lusharpan tycker att det kanske kan vara dags att utsträcka förbudet att mata till fler främmande arter än fåglar. Det skulle förmodligen förbättra de sanitära förhållandena i många av våra parker väsentligt.

 

Och för övrigt anser jag att svensk invandringspolitik i grunden behöver förändras och antalet arbetskrafts- och anhöriginvandrare kraftigt reduceras.

7 thoughts on “Förbud mot att mata fåglar

  1. Jag var i Karlsborg för några dagar sedan och körde förbi hotell Wettern (numera lönsam asylförläggning). Tror ni inte några berikare hade släpat med sig en vattenpipa och satt och bolmade i solskenet på bryggan vid Vätterns strand!! Pulsen skenade och adrenalinet forsade genom mina ådror !!!

KommenteraAvbryt svar