Busschaufförer vill inte köra med Pride-flagga

INRIKES. Samtidigt som Pride invigdes i Karlskrona har busschaufförer i Blekinge klagat på sociala medier att de måste köra med regnbågsflaggor på fordonen. De hotar även att ta ner dem, rapporterar SVT Nyheter Blekinge.

Sophia Ahlin, ordförande för Karlskrona Pride, är besviken. – När vi körde till Pridehouse i morse var det flera bussar som körde utan flaggor. Det är tråkigt att de inte kan stå upp för människors lika värde, sa hon i går.
Prideflaggorna på Ronnebys samtliga stadsbussar var borta under fredagen. Facket utesluter inte att det kan handla om en aktion.

-Pettersson tycker busschaufförerna ska tvingas söka nytt jobb om de inte vill köra med Pride-flaggorna men är förvånad över reaktionerna som är helt annorlunda än när en förare vägrade köra med SD-reklam som de påstod var rasistisk…

2014-08-26_1814

25 thoughts on “Busschaufförer vill inte köra med Pride-flagga

  1. En viktig del av den liberala demokratin är att skydda minoriteter från ett eventuellt förtryck från majoriteten. Då denna minoritet i högsta grad inkluderar HBTQ-personer – en ofta utsatt grupp i auktoritära regimer – är det en självklarhet i ett fritt land att visa sitt stöd för dem.

    Jämförelsen med att ha ”SD-reklam” på bussen haltar kraftigt, då Pride-flaggan är inkluderande, medan högerpopulistiska partier typ SD i sin natur är exkluderande.

    Om man inte trivs med att bo i en liberal demokratin, eller blir skrämd av en Pride-flagga, kan man med fördel flytta exempelvis österut, där det finns gott om utrymme (både geografiskt och för denna sorts åsikter). Oavsett om man kommer från Syrien eller Sölvesborg.

  2. Om man bodde i närheten så kunde man hitta på lite skoj.
    Samla ihop ett gäng och klä sig som mussekärringar i tält så bara ögonen syns.

  3. Någon som vet vilka som kommer ställa upp i år och vilken typ av propaganda vi kommer få intryckta i våra huvuden under veckan?

    Hatet jag känner inför pride når inga gränser.
    Pride står för allt som är fel i dagens samhälle; homofili, feminism, rasblandning, kulturkorruption, svenskhat….. ja alla kulturmarxistiska fenomen man kan tänka sig samlade på en plats.
    Tänker muslimerna vara med?

    Men jag vill inte behöva betala för deras polisbevakning.

  4. Det har ingen betydelse om man är för eller emot Pride. Ingen ska behöva stå ut med sexuella trakasserier på jobbet. Det ska gälla för alla. Gul, röd, svart, brun och vit. Det är inte alla bögar och flator som uppskattar Pride. Det gör inte jag heller.

  5. Ska Pride reklam få finnas på bussarna, ja då ska all annan politisk reklam också va okej. Då ska SD reklamen också få pryda bussarna. Eller tvärtom, inget av dom. Se till och va konsekventa nu ni inom det etablerade PK-avfallet.

  6. Med tanke på att många busschaufförer har utländsk bakgrund blir man inte förvånad. Snart slut på regnbågeriet i Sverige.

  7. Måste bögarna vissa att dem är bögar? Har inte förstått detta riktigt.
    Precis som dem har komplex för att dem inte är normala, och vill ha en bekräftelse från oss att det är ok.

  8. Busschaufförer skall sköta sitt jobb men vi som är passagerare, vi kan protestera. Jag är för människors lika värde – absolut – det har bara gått för långt. Man kan inte tvinga alla människor att bära flaggan. Tvinga andra människor att engagera sig i ”rörelsen”. Tvinga andra människor att gå i paraden. Man är inte emot för att man tycker att det är ”för mycket”. Idag kretsar det mesta om invandring och ”pride”. Alla måste ha rätt att stödja vad de vill och inte stämplas för att man inte aktivt visar sitt stöd för HBTQ-rörelsen. Det är ju det som pridefestivalen är – hbtq-rörelsen.

    • Pride är mest lika värd enligt dem själva. Därför har man tagit sig rätten att ockupera alla vinklar och vrår med sitt budskap, sin flagga och sin clownklädsel. Den som inte är Pride är ingenting värd och ska hånas om denne törs ge sig ut på stan.

  9. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Inte bara Pettersson ser likheten med vänsterbrevbärare som vägrar dela ut post när det inte passar dem.

      • Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
        Varg i Veum skriver:

        Beskriv skillnaden i mentaliteten mellan en vänsterextrem brevbärare och dessa busschaufförer.
        Om busschauffören eller vänsterextrema brevbäraren inte vill utföra sitt jobb så som arbetsgivaren kräver så står det båda fritt att byta jobb. Svårare än så är det inte.

    • Galten:
      Jo men skall vi va ärliga,har det väl alltid funnits ”sånna bagstickare blann prästerskabet” Inte bara detta är avvikande inom deras skrå.Pedofili är en annan framträdande sjukdom hos svartrockarna.

KommenteraAvbryt svar