BOSTADSBRIST. Ett flygblad om att beslagta villorna i Bromma har väckt frågor hos villaägarna. Vi har träffat kvinnan bakom aktionen. ”Jag tycker inte att det är hållbart att vissa människor ska bo på så stor yta”, säger Sofia Larsson.
De senaste dagarna har en broschyr trillat ner i runt 3 000 villabrevlådor i Bromma. Broschyren består av foton och ett ”medborgarförslag” om att beslagta halva villan och inreda så att två familjer får plats. På så sätt kan man förtäta i området.
Lappen har skapat reaktioner på nätet. Några har funderat på om aktivister ligger bakom. Men så är det inte. Sofia Larsson är uppvuxen i Bromma och läser en kurs om arkitektrollen i samhället på Kungliga konsthögskolan. Det är hon som har delat ut lapparna.
– Jag har länge tänkt på hur segregerat Bromma är, väldigt homogent. Jag har också känt att det är ett område som lämnas lite ifred. Eftersom Bromma ändå är en maktfaktor, med de positioner som alla har här i samhället, så är det som att det får vara sin lilla enklav. Det är ingen som riktigt rör vid det. Tanken är att jag har velat störa status quo lite, säger Sofia Larsson.
-Pettersson räknar med att Aftonbladets förre chefredaktör och numera programdirektör på SVT, Jan Helin ställer upp. Jan ”vi gillar olika” Helin borde ta chansen att visa att den mångkultur han propagerat för inte bara gäller alla.

Bygg penthouse på varenda hus på Södermalm för migranter och ge dem frikort till bostadsrättsföreningarnas styrelser om ni vill komma åt politiker och tokmedia. Mer effektivt.
Ja, det är där makteliten och de välbärgade bor, som de flesta nyanlända ska placeras, så att de får uppleva sin kulturpolitik på riktigt. Gärna tvinga alla med onödiga bostadsytor att upplåta en del av sina boenden till de gulliga muslimerna som kommer hit.
Sagerska palatset, och kungliga slottet har stora ytor som också skulle må bra av lite ny och trevlig kulturberikning. Jag är inte helt säker, men jag tror att Haga Slott har en hel del platser att bosätta andra trevliga barnfamiljer på. ALLA SKA MED, så vi ska naturligtvis dela rättvist på den nya gemenskapen, det är djupt orättvist att vi ”vanliga” ska få all ny kulturberikning, för det är ju trots allt så att det är makteliten och de välbärgade som i huvudsak gillar, och nyttjar den stolta kultur vi har i landet.
Jag förväntar mig att detta genomförs snarast möjligt.
BROMMA – nyligen;
Visst är det märkligt, att de som är valda av oss för att sköta våra kommuner, och som naturligtvis borde tycka som de flesta av väljarna gör, inte TYCKER SOM VI ! (Innerst inne tycker de flesta av dem lika som vi andra, men de kan ju inte tycka så officiellt, i den maktställning som de nu innehar).
Snacka om att förvalta sitt förtroende på ett svekfullt sätt !
De visar med stor tydlighet att just de INTE borde vara valda ombud för oss !
Bra förslag. Inkvartera minst en invandrarfamilj i varje villa. Gärna somalier, afganer och liknande patrask så får det fina folket vad dom röstade för.
NOG MED FÖRSLAG !
Vi vet genom Julia Caesar att den nya överklassen på Söder är vänster. Hur det ser ut i Bromma vet jag inte men jag kan tänka mig att det nog kan vara samma där. Ett flygblad som detta gör deras nu abstrakta frågor mycket reella och antingen är de vänster ”på riktigt” och låter en migrantfamilj flytta in eller så omvärderar de sina politiska uppfattningar. Hur som kommer väldigt många att skifta mot en mer svenskvänlig politik och med tanke på deras inflytande kommer en återgång mot vår tidigare framgångsrika linje närmare.
Hon har blivit hjärntvättad på Konsthögskolan, bara massa vänsterflummare där. Sofia har blivit kommunist, säkert till sina föräldrars stora förtjusning. Vem vill inte ha en liten kommunist hemma på söndagsmiddagarna..
Men det finns inga svenskar som vill ha en blatte till granne.
Jag saknar tiden när Sverige tog han om våra sinnessjuka medborgare.
Sofia behöver medicin…..
Tänk om det ändå vore endast Sofia som behöver medicinen ! Då skulle vi inte ha några problem idag. Vi skulle behöva en apoteksfilial i Rosenbad ! Den behöver inte föra all typ av medicin, det skulle räcka gott med två sorters preparat, en mycket effektiv mirakelmedicin, och lite Arsenik till de allra ohjälpligaste fallen.
Det lär bli störst åtgång på Arseniken !
De borde fråga sig angående framtiden, känns det bättre att ligga på dödsbädden och ha haft en ”bra karriär” inom yrkeslivet, än att ha förvaltat förfädernas arv till efterkommande?
Till detta skulle de få lov att vara behäftade med gåvor som de inte besitter !
Eftertanke skulle de behöva nu, medan de är aktiva, och innan de fattar sina ödesdigra beslut !
Superglada nyheter .
I sverige så flyr svensken såfort utlänningen kommer . Inte konstigt att vi har ghetton.
Folk från Mellanöstern och Afrika utvecklar inte samhällen, de bryter ned dem.
Borde man inte satsa pengarna på en familjepolitik för svenskarna så att det kan födas fler barn istället för att låta invandrare från mellanöstern och Afrika välla in i landet?
Har Sofia betalat stora pengar för sitt boende? Har Sofia arbetat ett helt liv och sparat för att kunna bo i en villa med trädgård? Vilka villor kommer efter Brommas? Oavsett så är det inte alla i Bromma som vill ha hit invällarna, bara ett fåtal. Jag bor i villa med ungefär samma standard och storlek som en stor del av Brommahusen – Jag vill inte ha hit dem och skulle Sofias otroligt idiotiska ”förslag” bli verklighet så är jag stridsberedd för vi har betalat för vår livsstil och våra tänder själva genom hårt arbete. Inte genom att vara lycksökare och nasa på oss.
Mari Svensson, har du arbetat och sparat hela livet för att kunna köpa villa med trädgård ? Jag tror dig inte. Väldigt många, ja faktiskt de flesta som har arbetat hela livet, köper inte villa med trädgård, utan de flyttar från sin villa med trädgård på äldre dar.
Arbetat hela livet för att kunna äga min villa och trädgård – utan lån. Rätt formulering. Sen har var och en rätt att tro vad de vill.
Dags för överklassen att visa sin goda vilja. Det är ju dom som vill fylla på landet med mer folk från främmande land.
Precis !
Men den nya kulturen är de inte intresserade av.
De vill gärna fortsätta att leva sitt liv utanför det samhället som de tvingar oss andra att härda ut i !