12 miljoner Turkar till Storbritannien när Turkiet kommit med i EU

Mer än 12 miljoner turkiska medborgare planerar att flytta till Storbritannien när landet anslutit sig till Europeiska unionen, visar en enkät som ” Express.co.uk”  har låtit göra.

Det är en omfattande undersökningen, nästan 16 procent av de  turkiska vuxna sade att de skulle överväga att flytta till Storbritannien när deras land blir en fullvärdig medlem av EU.

Enligt undersökningen, där mer än 2600 vuxna intervjuades i alla 27 provinser i Turkiet, är de flesta av dem som är angelägna att komma till Storbritannien antingen arbetslösa eller studerande, vilket ökar utsikterna för att de kommer att utgöra en aldrig tidigare skådad belastning på Storbritanniens välfärdssystem.

Hela undersökningen HÄR

6 thoughts on “12 miljoner Turkar till Storbritannien när Turkiet kommit med i EU”

  1. EU kommer att upphöra att existera inom en inte alltför avlägsen framtid. Varför skulle länder vilja utplåna sin själ och dränera sin ekonomi?

KommenteraAvbryt svar