ISLAM. En 19-åring från Århus i Danmark som åtalats för att ha delat en IS-film på Facebook ville skrämma människor som han anser kränker islam. ”Ni kan inte gömma er för oss. Vi ska straffa er med kniven”, skrev han i anslutning till filmen som innehöll scener med brutala avrättningar med sabel, kniv och pistol. Allt gjordes från en fiktiv Facebook-profil, som han erkänner att han står bakom.
I dag står han inför rätta för hot om terror. Han säger att han sympatiserar med IS och erkänner att han delat den 13 minuter långa filmen, men han anser sig inte ha brutit mot den danska terrorlagstiftningen.
– Avsikten med det som den åtalade har gjort har inte varit att skrämma befolkningen i allvarlig grad eller att åsamka landet allvarlig skada, säger 19-åringens försvarsadvokat Niels Lyhne.
Åklagaren kräver två års fängelse. Dom meddelas på måndag.
-Pettersson noterar att bland annat TT hänvisar till danska medier när de skriver ”19-åring från Århus i Danmark” men det är en liten förvanskning. I danska medier står det att 19-åringen är dansk medborgare från Århus med annan etnisk bakgrund än dansk.

De hemskast, tycker jag är att dessa muslimer ser mord på ”icke rättrogna muslimer” som en väg till deras eget privata ”Nirvana” och helt i deras moralspår. BRRRRR. 🙁
Därför måste irrläran islam bekämpas.
http://pbs.twimg.com/media/CivCzl8WgAAk1mq.jpg
Än sen. Bättre att vi slipper ha dom upp i oss. Integration är inte lösningen. Tvärtom. Eller vill du att dom integrerar sig i innanförskap med våra äktsvenska tjejer?
Kan vi verkligen tillåta och ha acceptans för denna typ av hjärntvättade
exemplar av människosläktet?
Mord, misshandel, rån, våldtäkter och hot placerar dem som mål för
motangrepp.
Tänk på att Gud finns, eller är skapad, för dem som tror det, som en god makt. Gott kan inte vara, att ge sig på Guds skapelse, om man nu tror på Gud. Då är de nåt annat man tillber än Gud. Och det är inte gott. Krig är en sak. Det kan alla hamna i, p g a meningsskiljaktigheter. Men att MÖRDA för Gud, endast för Guds skull är inte gott, då det är mot allt vad Gud är. Då är det inte Gud man dödar för, utan den onde. Och man faller på eget grepp.
Korrekt, bra formulerat….Islam är en totalitär IDEOLOGI som kommer direkt från SATAN nedtecknad av hans son….De är ingen relation till Allah eller Muhammed och det finns INGENTING TEOLOGISK DJUPSINNIGT I KORANEN/SHARIA….-Som sagt en totalitär ideologi som vill ta makten med våld och mord och upprätta en islamistisk diktatur och när de blir tillräckligt många kan de ta makten genom demokratiska val som de gjort i London där muslimerna valde en muslimsk borgmästare….
SATAN ÄR LISTIG!
Det ska vara att muslimerna har INGEN RELATION TILL ALLAH ELLER MUHAMMED PÅ DET SÄTT KRISTNA HAR TILL GUD OCH JESUS…..
Ann Barnhardt formulerar det utmärkt på YOUTUBE…..
Sådana kräk som han är ytterligare ett bevis för att man
måste ha varit 10 år i landet för att erhålla Medborgarskap,
och under den tiden levt ett liv inom lagens gränser.
Vill dom inte leva efter det lands lagar som man kommer till
så är det bara att köra ut dem ur landet, att importera dårar
som vill ha medeltiden tillbaka till ett modernt land ska
omgående utvisas på livstid! Vem fan vill gå tusentals år
tillbaks i tiden?
Utvisa alla muslimer från Europa. Kan man stänga ute alla ryssar från sommar OS i Brasilien i sommar för att några dopar sig så kan man stänga ute alla muslimer ifrån demokratiska länder för att några muslimer mördar och våldtar etc etc.