Här följer en historia som har många frågor men få svar.
Valborgsmässoafton stannade en buss på hållplatsen utanför hotell Nordkalottens asylboende för ensamkommande. Eftermälet kännetecknar dagens Sverige på ett typiskt sätt.
Ett antal barn skulle tillsammans med två anställda bege sig till en majbrasa i närheten för att ta del av en gammal tradition. Bussen stannar på hållplatsen, släpper på ett av barnen, men innan nästa barn stigit på stänger busschauffören dörren.
Personalen reagerade starkt och kontaktade LLT för att få en förklaring. Så mycket mer får vi inte veta från myndigheternas sida.
LLT (Luleå lokaltrafik) har gett sin version till media. Efter att det första barnet klivit på, vägrade resten att göra det. De ville istället att chauffören skulle vänta och visade det genom att blockera dörren och ställa sig på vägen framför bussen. Förmodligen för att de väntade på någon som inte ville passa tidtabellen.
SVT Norrbottens reporter vill få detta till rasism (häpp!), men det tillbakavisas av LLT som uppger att den aktuella busschauffören är somalier.
Vilka frågor är det då vi inte får svar på?
- Av vilken anledning försökte barnen hindra bussen från att åka på angiven tid?
- Varför såg inte personalen till att samtliga barn stod på hållplatsen när bussen skulle komma?
- Har chauffören och bolaget dålig erfarenhet av barn från asylboendet Nordkalotten?
- Vilka skäl hade chauffören att stänga dörren framför näsan på övriga barn efter att barn nummer ett klivit på?
Några reaktioner på twitter…

Vilken lycka att de tänkte åka buss, i malmö blir det tyvärr ofta så här.
http://www.bonton.se/?d=2016-05-09
Rasism, enligt PK-maffian, är något som bara vita utövar. Vi som vet bättre vet att den värsta rasismen utövas av ”något mindre vita” samt av anti-rasister. I detta fall dock, tror jag inte på ”rasistiska orsaker” utan på att bortskämmingarna försök töja på tidtabellen för att vissa av dem inte kan klockan eller passa tider.
Det ordnas och fixas allt för dessa ”ensamkommande barn”. Och allt är gratis. De blir t o m skjutsade till och från olika evenemang.
Däremot finns det nog inte en anläggning där de inte har problem med att få dessa kulturfolk att hålla tiderna. Stört omöjligt, en del av deras kultur. Då vill de att alla andra ska vänta tills de får tid att komma till evenemanget.
Går det en buss ifrån en…Kommer det med tiden en ny !
Lite bilder från hotellet där …………bor .
https://sv.hotels.com/ho20145024/nordkalotten-hotel-och-konferens-lulea-sverige/?rffrid=sem.hcom.SE.google.003.00.04.s.kwrd=ZzZz.sa3NlnndS.0.75635419119.1020w9o38457.d.c&gclid=CNfliJme1cwCFegMcwodo54BSQ