Dagens koranvers 2.73

[2:73] Då sade Vi: ”Slå [kroppen] med ett stycke av denna [ko]!” Så ger Gud de döda liv och visar er Sina tecken – kanske skall ni använda ert förstånd.

Hämtat HÄRIFRÅN  Koranens Budskap – Mohammed Knut Bernströms svenska översättning av Koranen.

Denna vers som profeten muhammed fick sig överbringad direkt från allahn av ärkeängeln Gabriel är naturligtvis daxens sanning. Så Svenska sjukhus bör snarast skaffa sig ett lager med skapliga bitar av nötkreatur för behandling av muslimer som nyss dött!  Kanske det skulle vara bra att ha några såna där grillskivor av fläskkött om det behövs ”chockbehandling”.

5 thoughts on “Dagens koranvers 2.73

  1. Förr ville man inbilla de av oss som inte ens kunde läsa om förekomsten av tomtar och troll. Att ”ängeln” Gabriel skulle ha kommit med koranen till Muhammed som lär ha varit analfabet är i samma stil.

  2. Var i Helsingborg över helgen, där stod det fyra muslimer på gågatan och delade ut Koranen till de som ville ha, jag stod och tittade på dom i en halvtimme och det var tre stycken som tog varsitt ex. Det kommer bara närmare och närmare.

KommenteraAvbryt svar