INRIKES. Idag presenterade Sverigedemokraterna sin vårbudgetmotion. Det skedde efter en tydlig ideologisk och värdebaserad inledning av partiledaren Jimmie Åkesson. Han sa att samhället står inför en kollaps, men att det också finns en väg ut:
– Vårt land befinner sig i ett väldigt kritiskt tillstånd. Vi ser splittring, segregation och polarisering som tar allt större plats i samhället som leder till en lägre grad av tillit och trygghet. Vi ser vitala samhällsfunktioner som visar upp allvarliga brister och problem.
– Vi måste visa politiskt ledarskap genom att beskriva verkligheten just så som den faktiskt ser ut. (…) Det finns en väg ut ur den här krisen. Det är möjligt att återskapa ett sammanhållet Sverige.
– Det finns ingen enskild arbetsmarknadspolitisk åtgärd eller någon enskild integrationspolitisk reform som kommer att fixa det här. Det kommer att ta tid. Grunden är att vi måste komma bort ifrån splittring och segregation. Det första vi måste göra är att förstå att den verkliga konfliktlinjen inte går mellan medborgare med olika hudfärg, inte mellan kvinnor och män, den går inte mellan homosexuella och heterosexuella, inte mellan rika och fattiga.
– Den verkliga konflikten i vårt land står mellan det konstruktiva och det destruktiva, den står mellan den som är beredd att göra sin plikt och den som uteslutande kräver rättigheter. Konflikten står mellan den som är beredd att anstränga sig och göra en insats för vårt land och den som inte är det. Den står mellan dem som bygger bilarna och de som väljer att elda upp bilarna. Mellan dem som fyller våra barn med kunskap och självrespekt och de som fyller dem med droger och självömkan.
– Konflikten står enkelt uttryckt mellan de som stärker vårt land och vår gemenskap och de som försvagar landet och gemenskapen.
Konflikten står mellan SYLTRYGGAR och RÖVSLICKARE och ISLAMISTER i Miljöpartiet och Socialdemokraterna och de som vill ta ANSVAR för Sverige och STOPPA massinvandringen och sända ut signaler till omvärlden i stället för att vara solsystemets islamistiska Miljöpartistiska SKITMAGNET NUMMER ETT!!!
…ingen av dessa 2 grupper (de som bygger bilar el de som
eldar upp dem) är Torsken, torskar är de som finansierar
bedrägerierna , gissningsvis minst 80% e där motorerna skurit
på blattsens muskelbilar…de som får dega är den stora grupp
av de hederliga försäkringstag/givarne…försäkringsbolagen
skiter i vilket, de blir för dyrt (för dem att bevisa brott = oss)
…va gör detta resonerar blattsen, Svenne har råd!.,)
…
Att det skulle finnas en väg ut, det tror jag inte för 5 öre på, Sverige måste ha ett fullskaligt inbördeskrig för att komma tillrätta med dom enorma problemen som finns i samhället först, för ett samhälle med 80-90% kriminalitet som Sverige har idag är inget samhälle en normal människa vill leva i, absolut inte jag i alla fall. Och det är så otroligt nära att jag lämnar landet helt redan nu, skiten står mig upp i halsen.
=> Inbördeskrig!
Vi, genuina Svenskar har, för det mesta, inga vapen.
Ett inbördeskrig nu skulle leda till att islamisterna tog makten direkt.
”Stridsledningscentralerna” (moskeerna) kommer att förse ”de trogna” med möjligheter att försvara sig.
Det har gått för långt, vi har redan släppt dem för långt.
De styr över egna områden, de styr över egna grupper och de nestlar sig in i politiken. Ett par är avslöjade, på väg in i regeringen – men övriga?
Vilka muslimer är muslimer?
Hur skall någon kunna bygga bilar i Norrsundet, strax norr om Gävle?
Det finns inga industriarbeten där överhuvudtaget, de är nerlagda!
http://www.skrivunder.com/nej_till_asylboende_i_norrsundet
Ca1000 personer bor där och nu kommer 700 invällare dit utan sysselsättning.
Jag säger som räven i Hackebackeskogen när Jösse bagare frågar hur många kakor han vill ha: Allihop NATURLIGTVIS!
Alla invällarna skall hem, så skonsamt som möjligt men utan dröjsmål!
Så enkelt kan man förklara verkligheten. Kan endast missförstås av sju-klövern.
Här blir plötsligen Miljöpartiets agerande helt logiskt.
Vi måste få slut på bilbyggandet !
Håller med