Nedanstående är en ovanligt klok ledare i Hallandsposten av Bawar Ismail, liberal krönikör.
DEBATT. Kändisuppror siktar fel. Debattartiklar med kändisar som undertecknare har blivit allt vanligare i den svenska samhällsdebatten. Kända svenskar, som har en stor skara följare och fans, gör en stor opinionsbildande insats när de uppmärksammar samhällsfrågor som de anser är viktiga.
I april 2015 skrev ett tjugotal kulturarbetare på DN Debatt för att protestera mot Sveriges värdlandsavtal med Nato. Bland namnen kunde man bland annat lägga märke till rapparna Jason ”Timbuktu” Diakité och Silvana Imam, skådespelaren Rolf Lassgård och regissören Stina Oscarsson.
2011 publicerades ett kändisuppror om klimathotet (Aftonbladet 18/3-2011). För snart sex år sedan deklarerade 46 kulturarbetare att de tar striden för kulturen (Aftonbladet 3/12-2010).
Det har till och med publicerats ett kändisuppror mot sjöfyllerilagen (SvD 5/8-2012)!
Men ingen fråga är så återkommande för Sveriges kändisar och artister som den om flyktingar. Hösten 2015, när flyktingkrisen bröt ut på den europeiska kontinenten, startade Dagens Nyheter kampanjen ”jag delar”. Fotbollskungen Zlatan Ibrahimovic, popartisten Zara Larsson och skådespelaren Mikael Persbrandt var bara några få personer bland de hundratal kända namn som ville visa solidaritet med människor på flykt från krig.
Tidigare i april publicerades ännu ett nytt kändisuppror om flyktingar. 47 kända svenskar protesterade mot regeringens restriktiva migrationspolitik (Aftonbladet 2/4).
Sveriges kändisskara får mer än gärna propagera för en human flyktingpolitik. Men jag kan inte undgå att tänka på varför de inte heller protesterar mot orsakerna bakom varför hundratusentals syrier, irakier, assyrier och kurder flyr sina hemländer?
Kriget i Syrien och Irak exempelvis. Diktatorn Bashar al-Assads militärflyg släpper bomber över civila bostadsområden och den syriska militären torterar oskyldiga. Det våld och hat som Islamiska Staten (IS) sprider i regionen har fått förödande konsekvenser. USA:s utrikesminister John Kerry har erkänt att IS bedriver folkmord på minoriteter.
Samtidigt har omkring 300 svenskar anslutit sig till jihadisterna i det syriska inbördeskriget. Det står klart att vi har ett moraliskt ansvar att stoppa svenska ungdomar från att resa till Syrien för att bedriva folkmord eller slaveri. Men det handlar i allra högsta grad även om vår egen säkerhet i Europa. Återvändande jihadister utgör ett hot mot våra samhällen, vilket den senaste tidens terrordåd i Europa tragiskt nog visat.
Så var är kändisupproren mot terrorismen? Mot al-Assads krigsbrott? Var är debattartikeln med 47 kulturarbetare som kräver att Sverige och omvärlden agerar för att stoppa kriget i Syrien? Varför fördömer inte våra kändisar de svenskar som ansluter sig till folkmördarna i IS?
Visst, vi kan ta emot flyktingar. Men det är ingen lösning. Så länge Islamiska Staten får fortsätta slakta minoriteter och så länge al-Assad får gasa sin befolkning, så kommer kriget i Syrien att fortsätta skörda människoliv. Protestera mot det, svenska kändisar!
Bawar Ismail, liberal krönikör

300 svenskar? Det är bara en svensk/norsk som har åkt ner dit.
Kändispatrasket är alltid upptagna när terroristerna slår till. Den som tiger samtycker brukar man säga. Därmed samtycker Kändispatrasket till terrorhandlingarna som skakat Väst-Världen de senaste decennierna. Fy fan, jag mår illa av uppkomlingarna.
Kändisnormen, usch usch usch;
Ensamkommande har drogproblem i en ökande omfattning?
Nu kommer tillväxtekonomin att gynnas igen. Dessa genier vet verkligen hur man skapar arbete? De borde få en stark position i sitt hemland och hyllas för sina ekonomiska insatser?
Nu får de för fan åka hem. Vad skulle de hit och göra? Enough is enough.
Han ljuger när han skriver att Assad gasar sin befolkning. Trodde det var allmänt känt vid det här laget att det var IS som låg bakom dom attackerna.
Ingår i den provästliga propagandan mot Assad,och hans ryska allierade ! Tänk vilken nesa för väst,att efter 4 års bekämpande av IS,sitta på första parkett,och se hur Putte & Co på fyra månader jagar iväg terrorsitpacket…
USAs kompisar Saudierna satte kem-vapen i händerna på IS i Syrien. De skickade dock inte med någon manual vilket ledde till att islamisterna lyckades gasa sig själva.
Detta har ju mörkats i media i väst men borde vara allmänt känt bland de som inhämtar sina nyheter via alternativ-media.
Vi behöver inte taga hjälp av importer,för att åskådliggöra vad som skett och sker i landet Sverige.
Carina Finas blogg har i dag ett inlägg,som borde läsas av alla och envar.En sann beskrivning av undergången:
http://soldatmamma.blogspot.se/2016/04/lofven-du-ar-inte-naiv-inte-ett-dugg.html
Hon ligger överst i min favoritlista tlllsammans med Julia Caesar! Rekomenderas varmt.
Finns inget som retar mig mer än dessa jävla kändisar som ju är så korrekta och antisvenska. Dom kan ta sig nånstans där solen inte skiner.
Pettersson: Inatt drömde jag att jag var med dig son sällskap på en prostatakontroll på ett sjukhus som inte avslöjades i drömmen. Jättekonstig dröm. Det fanns en bubbelpool inne inne i undersökningsrummet och du var runt 65-70 år i drömmen. Hur gammal är du på riktigt? Tänk så konstigt man drömmer ibland.
http://www.svd.se/person-kvavdes-till-dods-pa-boende
…LANDSSORG UTLYSES ifall det gäller den Person
jag tänker på, å som storknat?
…
Vad menar du?
Henrik Schyffert, Malena Ernman och Henrik Arnstad mfl mfl. Var är ni? Vi saknar era hjärndöda uttalanden?
Amsaga fick man ibland skrattkramp av.