Brottsligheten ”minskar” kraftig för polisen har inte tid att ta emot anmälningar

BROTTSLIGHET. I tisdags blev en 86-årig kvinna bestulen i sin bostad i Maalmö. Hennes son ringde då polisen, på nr 114 14, en telefonsvarare meddelade då att det var 132 personer före i kön som var 37 minuter lång. Sonen gav upp och anmälde på polisens hemsida. Det var i tisdags, först i fredags tog polisen kontakt med henne. 

Det var i tisdags som den 86-åriga kvinnan släppte in två män som påstod att de skulle kontrollera hennes spis.

En stund senare stal de hennes guldhalsband och bankkort. Utöver det hotades den gamla kvinnan till att uppge koden till bankkortet vilket ledde till att tjuvarna tog ut 4 000 kronor från hennes konto, detta enligt Sydsvenskan.

Samtidigt meddelas att antalet anmälda brott i Malmö har sjunkit stadigt sedan 2009 och är nu nere på den lägsta nivån på över 20 år.

-Pettersson kan tipsa myndigheterna om att de kan sluta ta emot anmälningar helt så försvinner brottsligheten totalt…

Sydsvenskan

12 thoughts on “Brottsligheten ”minskar” kraftig för polisen har inte tid att ta emot anmälningar

  1. …finns snart inget annat alternativ, än att vi SD:are får ta
    över Polis-sysslorna i Sverige…vi skulle lätt kunna rädda
    många riktiga Svenskars ägodelar, prylar som nu nu får fötter
    å fraktas både ”när å fjärran” från sina rättmätiga ägare

  2. Dessa vidriga åldringsbrott har eskalerat kraftigt med
    invandringen, men detta skiter dom styrande Sossarna i,
    detta parti som en gång värnade om den äldre generationen
    bryr sig idag inte ett jota om dessa, men om det händer en
    invandrad figur något ofördelaktigt, ja då vaknar dessa ömkliga
    figurer till liv och gastar i högan sky.
    jag mår idag illa så fort jag ser någon av dessa skenheliga
    regeringsmedlemmar visar upp sitt tryne i TV, för jag vet
    att här står en genomfalsk figur och pratar skit!

    • Tyvärr så måste vi meddela att vår högst värderade Någon Annan har avlidit. Någon Annans död skapar en vakans som som blir svår att fylla.

      Någon Annan har jobbat för oss sedan ända från början. Han gjorde mycket mycket mer än en normal arbetsinsats. Så fort något jobb som var det minsta obehagligt, jobbigt eller krävde det allra minsta civilkurage skulle göras så blev reaktionen: ”Någon Annan får göra det”.

      Det var också allmänt känt att Någon Annan under sin livstid gjorde en oerhörd insats i och för vår sammanslutning. Så fort det fanns ett behov av frivilliga utgick alla från att Någon Annan skulle ställa upp.

      Någon Annan var en underbar individ, han föreföll ibland närmast övermänsklig. En enda individ kan bara göra en begränsad arbetsinsats. Om sanningen ska fram så förväntade sig alla alldeles för mycket av Någon Annan.

      Någon Annan föregick också alltid med gott exempel. Nu är han borta och vi undrar lite till mans; Vad ska vi nu ta oss till? Vem ska göra allt det som Någon Annan gjorde förut?

      Vi är nu tvungna att inse att vi i fortsättningen inte kan vara beroende av Någon Annan. Vi måste nog göra jobbet själva.

      Från och med nu!

  3. Förr kunde man ringa polisen och kom fram direkt till ledningscentralen. Det är uppenbart att man gjort svårt intill omöjligt att i dag få kontakt i akt och meninga att få in ett minskat antal anmälningar.

  4. Tidningar i Skåne skriver att brottsligheten den lägsta på 20 år i Malmö.
    Fortsätter avvecklingen av polisen som hittills kommer brottsligheten att vara den lägsta på 1000 år i Malmö inom bara några år.

    • Det är nivån på grävarna i skånska media. Publicera rakt av det som överheten levererar. Ställer aldrig en klok fråga som varför och hur kan det vara så. Den kontrollen överlämnar man till Pettersson m fl. Sedan kan man inte förstå varför ingen litar på journalistmaffian.

  5. Jag skulle göra en anmälan och väntade i telefon i 2 timmar. Sen tröttnade jag. Var 55 före mig.

KommenteraAvbryt svar