2016-04-08 16:33, Våld/hot mot tjänsteman, Stockholm
Årsta torg Poliser angripna vid fordonsflytt.
I samband med att ett felparkerat fordon skulle flyttas kom personer från en intilliggande lokal och angrep polispatrullen. Ett större antal anslöt från lokalen och stämningen var aggressiv.
Tre män gripna för våld/hot mot tjänsteman, våldsamt motstånd och våldsamt upplopp.
Enligt SVT kom skulle den som felparkerat bilen även gripas på grund av skulder och då kom ett 20-tal personer och hejade på den gripne.
-Pettersson undrar vilken sorts kaosblattar det rör sig om denna gång…någon som vet vad det var för tillställning på Årsta Folket hus på fredag eftermiddagen och vem som ska betala kostnaden för de tjugo poliser med tio polisbilar som var på plats?
En spekulation kan vara att det firas romernas nationaldag.

Plitarna borde ta på kjolen
Svårt att tycka synd om polisen som hjälpt till att sätta sig själva i denna situationen.
Det kan inte bli tydligare att statsapparaten förlorat matchen, åtminstone den här ronden. Vem förväntas medborgarna vända sig till i säkerhets- och ordningsfrågor? Soliders of Odin, sig själva eller Expo?
Tyvärr har sverige importerat dessa internationella problem.
Svenne får då skylla sig själv.
Muslimer vet inte vad demokrati betyder och det blir allt tydligare att det svenska samhället inte heller vet konsekvensen av invällar politiken betyder.Vi läser att alla sk ha halalslaktad mat på bordet, I skolan,affären mm.
Politikerna tycker att det är bra? Muslimer och IS halalslaktar människor.
De skär strupen av människor och djur! Alla blöder ihäl medan de lever!
Vakna nu svenne.
Halal är bara religion. inget annat.
Vakna nu Svenne och sätt stop för detta idiotiska religiösa beteende.
Efter att ha sett hur den kvinnliga polisen betedde sig vid folkets manifestation senast mot VÅR kvinnliga fotograf anser jag att de skall ha det hett om öronen riktigt hett om öronen.
Sluta upp att fjanta er, skjut!
Stå och snacka och babbla med massproducerade arabanhopningar…det har blivit löjligt, alltsammans. Löjligt! Va fan?!
Brukar gå på restaurang Hjälmaren, men Årsta är nu för oroligt och Hjälmaren har blivit mycket sämre.