HATMEDIA. ”Gör tankeexperimentet att centrala samhällsfunktioner skulle slås ut i Sverige. En akut drivmedelsbrist gör att inga livsmedel kan köras ut i butikerna. Även elen har upphört att fungera så hela betalningssystemet ligger nere.” Expressens Anna Dahlberg skriver i en ledare att grundläggande värden som jämställdhet och tolerans hotas om det inte finns lag och ordning. ”Därför är det inte auktoritärt, utan liberalt, att kräva en starkare stat.”
Dahlbergs tankeexperiment mynnar ut i slutsatsen att det är rätt med den skärpning av lagstiftning som skett på en rad områden. ”Om det är något som skulle hota sammanhållningen i samhället så är det om den undfallenheten hade fått fortgå – lagliga jihadresor, tiotusentals pass på vift, ockupation av privat mark, öppna gränser och så vidare. Då hade Sverigedemokraterna varit landets största parti i dagsläget.”
Enligt Anna Dahlberg är det inte FRA, Säpo eller gränspolisen som utgör det stora hotet mot friheten.
”Det vi bör frukta är tecken på att staten tappar greppet och den misstro som det föder.”
-Pettersson har noterat att Anna Dahlberg på hattidningen Expressen skrivit en hel del vettigt på senare tid, hon har i princip kopierat Sverigedemokraternas förslag som så många andra, det har hon inte alltid gjort, hon är en duktig roddare...som den ”opartiska” journalist Dahlberg är skrev hon nedanstående artikel inför valet 2010.

Det är något lurt här.
…kräva en starkare stat…
Fiskar hon efter ”mer makt till maktmissbrukarna”?
Alltså 7klövern.
Jaha, då bör ju Anna Dahlberg hängas ut som främlingsfientlig rasist också.
Är tråkigt Anna Dahlberg skriver för fel tidning. Kunde tjänat mer på att få ut sitt skrivande som bloggare eller för SD kuriren.
Expressen är en utdöende tidning liksom alla andra pk tidningar.
Papperstidningar utdöende.
Liberalismen i den utformning som förespråkas idag är också utdöende.
Fri rörlighet men att man föder sig själv är inget fel, så länge man anpassar sig och inte för in islam i Sverige.
Nu skall vi inte belöna sådant beteende som Anna Dahlberg har stått för, hon och alla dom andra förtjänar ingenting annat är utfrysning och skall snarast möjligt låsas in i en madrasserad cell.
Hur länge får hon skriva ledare i Expo f.låt Expressen??
Dojo, det var en bra fråga!