Afrikan åtalas för försök till grov våldtäkt och grovt rån

INVANDRARVÅLD. På tisdagen väcktes åtal mot den man som den 26 december överföll en kvinna på Sveavägen i Stockholm. Den 27-årige mannen överföll en kvinna i centrala Stockholm, slog och sparkade henne medvetslös och försökte sedan våldta henne. Han fångades av en övervakningskamera när han använde kvinnans stulna SL-kort.

Två dagar senare kunde polisen, med hjälp av kortet, spåra mannen. Nu är han åtalad för försök till grov våldtäkt och grovt rån.

Tidigt på annandagsmorgonen upptäckte en taxichaufför en blödande och chockad kvinna på Sveavägen mitt i centrala Stockholm. Hon mindes då inte mycket av vad som hänt, bara att hon blivit överfallen av en man och slagits medvetslös.

Hennes skador vittnade om att hon utsatts för kraftigt våld – framförallt mot huvudet. Hennes näsben var av på flera ställen, hon hade hudavskrapningar och sår i ansiktet och alla hennes tillhörigheter var borta.

Utredningen visade att kvinnan överfallits och snabbt svimmat av på grund av våldet mot huvudet. Att gärningsmannen sedan släpat henne bakom en mur och fortsatt att slå och sparka mot hennes huvud och sedan försökt våldta henne innan han rånat henne och lämnat henne liggande.

– Vi vet inte om gärningsmannen hann genomföra en våldtäkt eller inte då kvinnan var medvetslös och inte vet vad som hände. Men vi har hittat sperma på hennes trosor och byxor och jag åtalar honom därför för försök till grov våldtäkt, säger kammaråklagare Yvonne Brandell.

Polisen började strax efter överfallet att se igenom övervakningskameror från området och kunde på så sätt följa kvinnans promenad. De kunde även se en man följa efter henne.

Mörkhyad

En av sakerna som mannen stal från kvinnan var hennes SL-kort. – Som tur var hade hon registrerat sitt kort på SL:s hemsida. På så sätt kunde man se när kortet hade använts och var. Vi begärde in övervakningskamerafilmer från spärrarna och kunde då se vem som använt hennes kort, säger kammaråklagare Yvonne Brandell.

Bilderna på mannen visades upp bland poliser som kände igen honom som en 27-årig man, tidigare dömd för bland annat bedrägerier. Bara två dagar efter att brottet begåtts kunde han gripas. I den misstänkte 27-åringens lägenhet hittade man en del av kvinnans stulna saker. Hans dna matchar även den sperma man fann på kvinnan samt på brottsplatsen.

-Pettersson noterar att som vanligt nämner inte hatmedia mannens bakgrund och borde får därmed åtalas för skyddande av brottsling…

 

4 thoughts on “Afrikan åtalas för försök till grov våldtäkt och grovt rån

  1. Jag tycker att ju mera detaljer allmänheten får veta ,,desto mera avsky väcker den här typen av handlingar ,,Gudrun och hennes avskyvärda pack föredrar att det inte beskrivs detaljerat ,,för då kan dom hävda att det är svenska män som beter sig så har ,, och svetsloppan hävdar att det är en ur svensk sed att slå kvinnor medvetslösa och råna och våldta dom ,,men om alla detaljer lyfts fram blir det liksom lite svårare ,,för mera NERGER JÄVEL är denne ,, är svårt att bli,, garanterat inte en svensk molekyl i sig,,NEGER in i benmärgen

KommenteraAvbryt svar