Aregawi har skämt ut Sverige

Skandalerna kring etiopiskan Abeba Aregawi duggar nu tätt och ett stort svart moln seglar över den svenska friidrottshimmelen.

”Abeba Aregawi borde aldrig ha blivit svensk medborgare. Hon har visserligen tagit hem en guldmedalj i VM till Sverige – men hon har aldrig tillhört Sverige”, skriver Elisabeth Höglund.

Aregawi fick ett snabbspår till det svenska medborgarskapet p.g.a. sin löpartalang. 2013 gick en finsk friidrottsagent till hårt angrepp mot det svenska friidrottsförbundet, som agenten Jukka Härkkönen ansåg hade köpt Aregawi med hjälp av ett skenäktenskap.

Tänk så rätt han hade.

Aregawi fick genom sitt medborgarskap en rad fördelar, hon kunde resa jorden runt på bekostnad av det svenska friidrottsförbundet, men allt var alltså en stor bluff.

Skatteverket granskar nu Aregawi, som om hon fälls kan bli vänta rättsliga åtgärder.

”Detta är givetvis en sportskandal utöver det vanliga. Men jag är inte förvånad. Jag har alltid tyckt att det varit något konstigt med Abeba Aregawi, med hennes partnerbyten, tränarbyten, ständiga vistelser i Etiopien och slutligen hennes uteblivna resultat på löparbanan. Abeba Aregawi borde aldrig ha blivit svensk medborgare. Hon har visserligen tagit hem en guldmedalj i VM till Sverige – men hon har aldrig tillhört Sverige”.

Så skriver Höglund på sin blogg och visst har hon rätt. Det svenska friidrottsförbundets sug efter medaljer och det naiva svenska systemet grävde guld till Aregawi, men nu vilar en tyngd över sporten på samma sätt som efter Ludmilla Enqvist dagar. Friidrotts-Sverige har sorg, men Migrationsverket meddelar att de inte tänker agera, trots att Aregawis medborgarskap bör och ska ifrågasättas.

Expressen 

Som om denna skandal inte vore nog, är Aregawi nu misstänkt för doping. Hon är tillsvidare avstängd och missar OS i Brasilien om hon fälls. En skam för svensk idrott.

Expressen

Apropå näthat Uppdrag Granskning. Här har ni en gök att närmare granska.

Skärmklipp

17 thoughts on “Aregawi har skämt ut Sverige

  1. Att en dam från Etiopien söker möjlighet att tjäna pengar genom ett svensk pass anser jag varken vara pinsamt eller upprörande. Sverige behöver sannerligen ingen hjälp med att skämma ut sig. Det gör vi så väl själva.

    //Emanuel

    • Instämmer med dig Emanuel…Det finns säkert otaliga liknande bland Afrikas 500 miljoner,som man kan importera och klä en blågul tröja med.Kan landet Absurdistan inte själv p.g.a. av det dalteri som pågått i snart 50 år,få fram inhemska idrottsstjärnor kan verksamheten läggas ner.
      Se på dagens fotboll..Svenska lag består till majoriteter av allehanda nationer,och någon enstaka svensk.Detta går (om än allt färre) folk och betalar dyra inträden,för att titta på !!! 🙁

  2. Denne Lars Rosen har jag sett kommentarer av tidigare, anhängare av vänstern, en riktigt otäck typ, som sagt…hans kommentarer om fler personer finns på facebook och är rent vidriga. Här snackar vi näthat.

  3. Det står i förtexten: ”Etiopiskan” Abeba Aregawi.

    Negressen äro avlad, född samt uppvuxen i den del av landet Afrika som kallas Etiopien. Där skall hon vara och ingen annanstans.
    Frakta hem omgående samt önska lycka till.

  4. Inför bob-satsningen och stundande OS trodde de att det var lika enkelt.
    Men då hade dopingkommisionen lärt sig läxan. Sände norska kolleger
    dit (Lillhammer) – och vips var den sagan slut. Och Ludmila också!

  5. Det är väl inte svårt att bli bra där upp i Etiopiska bergen.
    Vi ska inte tro, i alla fall inte jag, att det går rätt till vare
    sig i Kenya eller Etiopen. Jag känner (sedan -80-talet) kenyanernas agent
    och fått veta hur de passerar Italien och läkare där, innan de åker vidare upp till Europa

    Jag VET hur Johan och Ludmila gjorde under vintrarna
    i Altea (Spanien). (Jag var synnerligen involverad i hennes material då) De bad att få komma hem till Huddinge Sjukhus och dopingkommisionen efter några dar (och DET nöjde de sig med….). Då fort som fan på med ett plåster (liknande Nicorett – som var införskaffats i USA) och spåren var borta på 48 timmar.
    Och de, dopingkommisionen, var lika naiva då – som Stefan Röven var med invällarna i höstas.

    Vet ej i skrivande stund några detaljer men de kommer……

  6. Jag tycker att det är bra att hon har hjälpt friidrottsförbundet och etablissemanget att att de är genomruttna kräk.

    Och skam över sverige är bara bra. Det ”sverige” har blivit är renodlad ondska. Allt som försvagar sverige är bra eftersom sverige är fientligt inställt till svenskarna.

KommenteraAvbryt svar