Marcus Birro: Det mediala hyckleriet

HATMEDIA. Marcus Birro analyserar mediehycklarnas själ efter att de nu har insett det som alternativ media har sett och rapporterat om i flera år. Nu försöker hycklarna sig på nästa konststycke i hyckleriets sjuka värld där alla är lika mycket värda, men mest värda är naturligtvis hycklarna själva.

Genom att framställa det som om det vore de som avslöjat verkligheten åt folket. En verklighet som folket redan själva mött och läst om i alternativ media under flera år.

Marcus Birro skriver”Vinden vänder snabbt när sanningen allt våldsammare slår igenom i sprickorna.

Nu försöker många fega skribenter ta åt sig äran av att ”skriva sanningen” men vägen de går är redan krattad, av sådana som undertecknad, men kanske framförallt av den alternativa, oetablerade media som de offentligt och officiellt säger sig avsky.

De inser att deras slag är förlorat. 

Så applådera inte när dessa skribenter skriver självklarheter som många av oss försökte skriva för två år sedan redan. Se igenom partiledare som först nu, när vinden redan vänd, ber om ert förtroende i frågor där de under decennier konsekvent blundat för sanningen”

-Pettersson tänker inte applåderna, men är lite besviken på Birro, han skriver att han såg hyckleriet och lögnerna redan för två år sedan. Varför var du blind så länge Marcus???

10 thoughts on “Marcus Birro: Det mediala hyckleriet

  1. Jag är ändå riktigt glad för att Marcus Birro har förstått hur illa och lögnaktigt det har varit och är samt att han kommit över på sanningens, ljusets sida.

    Hans röst och plats i mediabruset är mycket värdefull och Marcus Birro är en person som kan uttrycka sig.
    Jag är glad för var individ som inser hur lögnaktig och falsk samhällsdebatten är.
    Välkommen över till den sanna sidan, Marcus! Vi är många som sätter värde på dina åsikter och ditt engagemang.

  2. När dagen kommer att ALLA PKmedier och deras företrädare har förlorat all trovärdighet skall de inte få chansen att slingra sig som hala ålar som de fick vid andra världskrigets slutskede och slut.. De var många RODDARNA som ville tillbaka in i värmen. Denna gång skall alla möjligheter vara tvärstängda för dessa PACK. Sluta redan nu och köp PKludrens skithuspapper.Jag gjorde detta 2010.

  3. Det som Marcus Birro kom på för 2 år sedan kom jag och många med mig på för över 30 år sedan. Före oss så kom både Per Albin Hansson och Tage Erlander på detta.

  4. Att göra anspråk på makt bör i rimlighetens namn också innebära att man är beredd att axla ansvar för konsekvenserna av sitt handlande. PK-media har under hela resan och detta gigantiska experiment kunnat utöva en obegränsad makt över händelserna och landets inriktning och nu när sanningen hunnit ikapp och bubblan spricker, vilket ansvar är man då beredd att ta? En försiktig gissning blir att man provar att lomma ut bakvägen med svansen mellan benen och ansluter sig till dagens mainstream. Vi andra kommer leva med konsekvenserna under oöverskådlig framtid.

  5. Det är djupt sorgligt men mer och mer framkommer att vi. ursvenskar, har en kulturell avvikelse. Vi är trälsjälar. Vi tänker mycket och protesterar i det tysta, inom oss. I andra länder, ex vis aktuella Finland, går folk till torgs för att visa sitt missnöje. De modiga själar som protesterar högt i Sverige ”stympas” i massmedia. De skalas av all heder och ära. utesluts ur diskussionen samt även fråntas sina försörjningsmöjligheter. Vår rädsla, lydnad och trälmentalitet är det absolut största hindret för en förändring. Om vi inte reser oss så knäcks vi och vårt land fort.

  6. Marcus Birro behövs i den svenska politiska debatten.

    Han är en ”frisk fläkt”, som både kan säga det ”ena eller det andra”.

    Vi behöver fler ” Birros”. Man behöver ju inte hålla med honom i allt.

    ”Likriktningen” inom media behöver kopplas bort. Snarast.

KommenteraAvbryt svar