Kristna allt mer utsatta i världen

KRISTENDOM. Förföljelsen av kristna ökar i hela världen och värst är det i Nordkorea, Irak och Eritrea, enligt en rapport från Open Doors. – Kristna är den mest förföljda religiösa gruppen i världen, säger svenska generalsekreteraren Peter Paulsson.

Den kristna organisationen Open Doors årliga lista över de 50 länder i världen där förföljelsen av kristna är värst är dyster läsning. Förföljelsen av kristna blir allt grövre. – Det är en ökning på alla fronter, i alla världsdelar, säger Peter Paulsson.

Bland de länder där läget försämrats mest märks Eritrea på tredje plats och Libyen som för första gången hamnar på topp tio. Open Doors ser flera orsaker till försämringen.

Extremistgruppen IS har stor påverkan. Flera regeringar inskränker religionsfriheten i gensvar till islamistisk extremism.

– Och i muslimska områden radikaliseras många för att visa att de ska ses som ”sanna muslimer” och därmed hoppas undgå IS, säger Peter Paulsson.

Med på listans 24:e plats finns de palestinska områdena där kristna hamnar i kläm mellan judar och muslimer. Bland annat hotas kristna av islamistiska medborgargarden.

Men allt är inte mörker. Bland de positiva signalerna märks att i Sri Lanka har våldshandlingar mot kristna, sanktionerade av staten, minskat.

Pettersson konstaterar att Nordkorea är värst och det är nog inte bara för kristna sedan kommer de muslimska freds- och mångkulturälskarna på rad med något enstaka undantag…

13 thoughts on “Kristna allt mer utsatta i världen

  1. Jag bor i Indonesien och jag ser inga stora problem för de kristna. Kan vara problem på Lombok, Java och Kalimantan som inte jag känner till, men är tveksam då jag aldrig hört något. Däremot måste man vara muslim för att få jobben med de höga positionerna.

    • Inte så olikt Sverige då det gäller att få höga positioner i samhället……här gäller det alltmer ofta att vara muslim för att få en kommunal eller statlig anställning. De som anställer är själva muslimer, det har gått snabbt att byta ut befolkningen och alla fula trix från makten har gett det resultat som makten önskar !
      Ni som har möjlighet lämna landet för ni är en andra klassens medborgare.

      • Men snälla!

        Vi kan väl ändå inte lägga oss pladask för dessa hjärntvättade, efterblivna, lågt srående sektmedlemmar.
        Vi, som haft anseende i världen som en högt utvecklad nation, kan bara inte tillåta oss att bli förda bakom ljuset och bli vita slavar under muslimerna!

        När vi har röstat fram vår nya statsminister kan han se till att vi får styrning i landet.

        Granska dig själv;

        TROR DU att en muslim vill dig något gott?
        TROR DU att en muslim går emot sin hjärntvätt, koranen och sin heder för att göra något gott för en ”otrogen” och för Sverige?
        TROR DU att en muslim kommer att försvara vårt fosterland mot muslimerna / islam när det blir aktuellt?
        TROR DU att en, enda muslim kommer att rädda dig när de börjar ta över vårt land (det som redan pågår)?

        Muslim är hjärntvättad att blint följa koranen.
        D.v.s. muslim behöver inte följa Svensk lag.

        För länge sedan avslutade jag mina inlägg med:
        ”Jag är rädd!”. (Jag var det redan då)

        Fler borde känna som jag. => Jag vill ha kvar vårt fosterland, Sverige!

        Det är fortfarande möjligt att vända utvecklingen!
        Tänk igenom vad du kan göra och dela det med oss andra!

  2. Typisk islamist på spårvagnen i Göteborg .
    Sådana tickande bomber finns det gott om just nu
    på gator och torg . Vilket hat han har mot oss
    Svenskar . Undrar vilka lögner han har kommit med
    för att få stanna i Sverige?

  3. Det största hotet för de kristna, till och med för hela mänskligheten är inget annat än ISLAM.

    Denna vedervärdiga sex-grott muhammedanska våldsideologin måste kriminaliseras.

    • När blir vi vita slavar under islam?
      När kommer våra ledare att förstå och se verkligheten?
      Vad gör vi Svenskar åt detta?
      Ställer vi bara in oss i kön till slavkedjorna?
      Det finns troligen en (musiker och partiledare), som kan ändra på den hotande situationen!
      Hur många förstår det och är beredda att stödja honom?
      Är detta vår sista chans att behålla vårt fosterland, Sverige?
      Vilka muslimer är muslimer?
      Vilka muslimer kommer att döda oss?
      Vill vi behålla vårt liv och vårt fosterland?
      Vad gör vi? Hur gör vi?

KommenteraAvbryt svar