INVANDRARVÅLD. Under nyårsnatten blev flera unga flickor i Karlstad utsatta för närgångna grupper av yngre män. Flera av dessa flickor sökte skydd hos polisen, uppger Värmlands Folkblad.
Polisens presstalesman Tommy Lindh säger att händelserna i Karlstad inte är av samma omfattning som under festivalen We Are Sthlm. Några polisanmälningar har ännu inte gjorts. Däremot finns flera likheter mellan händelserna. – Som att det är större grupperingar av yngre män som uppträder närgånget mot unga flickor, säger Lindh till VF.
– Jag vill poängtera att vi från polisens sida ser mycket allvarligt på det här. Det är en ganska ny företeelse och det är allvarligt. Det är något som många samhällsaktörer måste ta tag i, från skolan till de som arbetar med ensamkommande flyktingbarn, säger Tommy Lindh.
-Pettersson anser att regeringen, media och 87:an är ansvariga. Regeringen, den nuvarande, den förra och förrförra för att de tillåtit invandringen av dessertörer, media för att de i åratal dolt verkligheten och 87:an för att de röstat fram fega politiker…

Kan du inte kommentera något annat än mörkhyade i någon situation.
Om du har problem att hitta situationer där såkallade etniskt svenska beter sig som svin kan jag hjälpa dig med det.
Du gör ju ett riktigt magplask gång efter gång med dina vinklade inlägg.
Är du möjligen en nigger ? 🙁
Svinaktiga babbar! Kan babbar avbabbifieras? Jag tror inte det, då deras beteenden främst är genetiskt styrda. Minns en gång för ca 20 år sedan. Såg då tre barn i ca 11 års åldern som tjafsade, två svenska och som det visade sig en arablymmel. Gick fram för att avstyra bråket, men märkte då att den senare redan var en fullfjädrad spännblatte. Kaxade som attan, och det var han som muckade, så jag lät dem hållas…
Bättre att avbabbifiera Sverige och resten av Europa!
Kan någon hjälpa mig att förstå hur så många i Sverige kan tänka sig att bjuda in 100 000 -tals okända, oidentifierade och ljugande unga män till vårt fosterland???
Är dessa, konstiga Svenska människor beredda att bjuda in de okända männen till sina hem också?
Är det möjligen kategorin som tillhör ”50% är dummare än genomsnittet”?
Vad har de vunnit? — Eller har de bara inte förstått vad de gjort?
Jag säger som Owe Thörnqvist i låten ”Sverigebesöket”:
…det FINNS justa jugoslaver här i vår handelsbod…”
(läs mitt citat som en travesti).
D.v.s. det finns kanske hederliga, una män bland dessa oidentifierade desertörer. Men hur ska vi kunna veta det?
Många är t.o.m. muslimer och muslimer ska, enligt koranen, ta över vårt land (och alla andra länder) och göra oss till vita slavar eller döda oss.
Vilka muslimer är muslimer?
Därför att SVT + hatmedia + SOCIALDEMOKRATERNA tycker alla är lika värda OCH ALLA LIKA SNÄLLA, speciellt araber/muslimer som vill skära huvudet av oss!
Såklart de får flytta hem till oss och bo gratis, tycker 87:an!
En bra muslim är en död muslim.
Vilken idiotisk kommentar av presstalesmannen Tommy Lindh. Hur skulle det kunna vara samma omfattning i Karlstad dom i Stockholm? Man får väl förmoda att Stockholmsfestivalen är betydligt större. Och inte kan det väl finnas lika många mussar i Karlstad som i Stockholm?
http://pbs.twimg.com/media/CYYTLfEUEAAicl1.jpg
Tänk så många nya, berikande kulturella inslag som kommit med invandringen. Och inte bara mat och musik.
När jag var ung på 50- och 60-talen upplevde jag ALDRIG tafsande från jämnåriga pojkar. Under studenttiden var det de som fått sig för mycket som kunde bli kladdiga men det kunde lätt avfärdas. Ute i arbetslivet har jag varit med om det några gånger men genom kroppsspråk kunde dessa män inse att gör inte om det. Men det var aldrig grupper av män, det var ingen gemensam manlig aktion.
Företeelsen med män i grupper är helt ny och kanske får det en del entusiaster att tänka till!
Gamla Svedalas goda rop ute i Europa raseras allt mer,p.g.a. nya befolkningens uppträdande.I såväl Frankrike som Österrike,och våra naboländer slås nyheten om mörkningen av händelsen i Kungsträdgården
nu upp i stora rubriker:
http://www.krone.at/Welt/Auch_Schweden_vertuschte_sexuelle_Uebergriffe-Vorfaelle_wie_in_Koeln-Story-490695
Den franska tidningen ”Le Point” som är vänster har den 31 december 2015 en artikel på fyrasidor om Malmö och Sverige. Intressant är att den är skriven med sanning och det känns som författaren skriver den ”med andan i halsen”, Frankrike har ju under lång tid haft Sverige och Sveriges politik som ett föredöme, det är över med det nu !
Tror att dessa trackasserier från mena Packet är
organiserat av Imamer för att inplantera dom
Vidriga föreställningar om kvinnor som Muslimer
verkar ha.
Håller med om att det är en ny företeelse i Sverige men en väl etablerad företelse hos menaiterna!
Medeltida kulturer, kulturyttringar och individer passar inte in i ett civiliserat jämställt samhälle! Frågan är bara hur mycket skit ska hända innan någon tar i med hårdhandskarna?
Integrering är inte att tänka på assimilering heter det, tvingas in i det svenska samhället om de ska vara här, på precis samma sätt som vi etniska svenskar skulle assimileras in i deras samhälle om vi valde att bosätta oss där!
Den världsmedborgare som inbillar sig att de kan ta med sig svensk kultur och öppet försöka upprätthålla svenska traditioner, seder och bruk sin religion den är mycket, mycket svagbegåvad!
Lägg märke till att det inte förekommer speciellt många uppgifter om att svanska, tyska eller andra pojkar har blivit överfallna, då dessa redan är ivägskrämda från att gå ut på stan i sitt eget land! Den så kallade rasismen har varit störst bland killar och män i Sverige, medan många tjejer har tyckt om invällningen, skall bli intressant att se vad dom tycker i framtiden!
förlåt, svenska!
Islossningen kom tidigt i år !
Tydligen verkar det finnas folk i Sverige, som trodde att något gott skulle komma av massinvällning av muslimer och andra efterblivna från tredje världen! Man får fanimig nypa sig i Armen!