Spärrad kommentator

INFORMATION. Jag har idag spärrat signaturen  Spex22 och några signaturer till som samma person låg bakom. Om detta är inte mycket att orda. De flera hundra kommentarerna på ett par dagar talar för sig själva. 

Spex22 är person nummer två att bli spärrad på bloggen och det talar för att de allra flesta sköter sig bra. Vi ska ha det högt i tak men jag ber er att tänka på reglerna och att vi har många besökare från media och myndigheter på bloggen.

Regler för kommentarer: Kommentarer granskas inte före publicering. Det innebär att den som skriver en kommentar själv ansvarar för kommentarens innehåll. Den som skriver kommentarer ska följa svensk lag. Kommentera gärna, håll god ton och var artig, hota aldrig, använt sunt förnuft.

27 thoughts on “Spärrad kommentator

  1. Tusen tack, Pettersson. Spex 22 var ingen att samtala med. Det gick att roa oss med Albin ett tag tills han blev tråkig. Spex22 var inte att skämta med, jag läste mellan hans läskiga kommentarrader. Bara ondska, ren ondska.

    • Spex 22 var en ynklig VÄNSTERNAZIST och kom bara med provokationer, aldrig egna tankar….Det är sådana som hen som Stefan Löven gillar, aldrig de som ställer dem mot väggen för det mångkriminella helvete de skapat.
      DE SAKNAR ARGUMENT DÅ KOMMER VÅLDET OCH GLÅPORDEN SOM RASIST, NAZIST, ET CETERA. NER I ETT HÅLL I MARKEN MED DEM!!!

  2. Tack Pettersson och Ett Gott Nytt År till dig och alla gillare. Och från Pettersson ”kontrollenhet ser jag att endast nattväktaren är vaken; ”2015-12-31 00:09:35 – Riksdagen”, inte sitter någon rikdsdagsman kvar och gör hemläxan att Kent Ekeroths tal måste besväras, Antalet spanare från media, myndigheter och politiker är imponerande, Jag förstår att dessa aktar sig för att lämna både gilla och ogilla spår efter sig. Ingen ”vågar” tycka, ty grenen är tunn de sitter på. Ser att endast tre pers genomgående ”ogillar” detta ditt inlägg. Samtidigt gillar 49 vad Bertil Nilsson tycker om gästparasiterna. Tre är sex procent lika med gröningarnas mandat I riksdagen. Men inte kan ni var gröna idag, utan är, vad de gröna var då KPML(r) Då och nu gäller för dessa makt genom revolution. Då var det tillsammans med det röda Sovjetunionen idag är det tillsammans med de svarta fega isis krigarna. Finns det något brunare på vår jord – nej gudbevars!!

  3. Freedom of speach, och yttrandefrihet verkar inte existera hos SD, partitoppen rensar i partiet och springpojken på bloggen . Och sen ha mage att förespråka yttrandefrihet. pajas!

    • Gott Nytt År, ” Malmöbo”.

      Din röst hörs ända till det fagra Sörmland, utan att censureras.

      Jag tror du blandar ihop korten med vad ”Freedom of speach och yttrandefrihet” innebär i demokratisk mening.

      ”Pajas” fick du nu benämna den som låter dig kommentera här.

      Pröva samma sak med någon av Sveriges alla tidningars chefredaktörer och deras kommentarsfält.

    • Den som sa’t, den kan va’t… som man säger på förskolenivå. Gott nytt år på er i Malmö! Önskar er all lycka, välgång och kärlek i nästkommande år. Det lär behövas!

  4. Nyköpingsbon ”Spex22”, enligt egen uppgift, kan nu koncentrera sig på att kommentera i ”lokaltidningen”.

    Om man nu är anonym i sitt kommenterande och dessutom håller på och byter sin anonyma signatur, så känns det helt rätt att blockera denna person.

    Rätt beslut Pettersson.

  5. En fråga till Pettersson.
    Kan inte ni se från vilken e-male address komentaren komme och på så sätt förstå att det är en och samma person som ligger bakom vissa alias?
    Om så är fallet borde ni väl ha sett att ”Spex22” och ”Albin” Var samma person och aldrig släppt in ”Spex22”. ”Albin” var ju redan avstängd!

    • Då fick jag lära mig två nya begrepp.Dels ”nyhetsundvikare” och dels ”nyhetsresistent”…Lider av de båda nya moderna orden !
      Smittkällan tror jag mig veta,kommer från STATS-TV o. Radio.

  6. Helt rätt agerande av dig ” Pettersson ” , t.o.m jag reflekterade på hans sätt, och även började ställa frågor på hur han egentligen tänkte.

    Men som sagt rätt beslut av dig, man måste oavsett vad hålla sig till någorlunda vett och etikett..

    I övrigt får jag önska er alla Gott nytt År .

  7. Tack Pettersson, visserligen bör alla få komma till tals, men Spex22 har hittills inte kommit med någon som helst kommentar som tillfört sidan något. Keep up the good work and a Happy New Year…

  8. Censur är diktaturens vapen. I detta fallet har jag inte läst alla kommentarer av den avstängda, så Pettersson har förhoppningsvis gjort rätt. Har man flera alias och aldrig kommenterar utan bara argumenterar emot, så är det i sig provokativt.
    Knepet är att aldrig svara på provokationerna.
    Var med i en tråd på SvD där det var cirka 4000 kommentarer varav cirka 500 var fulretorik av två vänsterterrorister. Jag skrev kanske tre kommentarer ingen som svar till vänsterterroristerna.

    • Bra kommentar! Argumenterar själv sällan emot utan framför oftast bara min allvariga oro över utvecklingen i Sverige. Rätt att stänga av denna figur, men han passerade utan att märkas tycker jag, läste några få av hens kommentarer, mest tjafs emot och för det mångkriminella helvetet.

  9. Tack.

    Det är så trist med trubbelmakare som personangriper. Om man inte tycker samma som en kommentar, kan man ju kommentera själv sina egna åsikter, istället för att käbbla emot. Eller bara trycka tumme ned. Eller bara gå vidare…

    Troll som Späck22 får hålla till i Aftonblablas hatmedia och inte här i seriösa bloggar.

  10. Bättre är att stämma i bäcken… Vill samtidigt passa på att önska dig ett Gott Slut samt ett Gott Nytt År Pettersson. Du gör ett hedervärt jobb som så småningom kommer att inbringa en ordentlig skörd. Vill även passa på att önska alla skribenter och kommentatorer detsamma.

  11. spex22 och albin är en och samma person. En skada för oss och för den Svenska befolkningen.albin en gäst parasit som vill ha allt gratis på andras bekostnad. Har bott granne med albin och vet vad hon är för en.

KommenteraAvbryt svar