Ras för Löfven, rekord för Åkesson

Inizios nya opinionsundersökning får Sverigedemokrater att öppna champagnen och socialdemokrater att hälla upp gravölen.

Yougovs och Sentios undersökningar har kallats oseriösa, förmodligen för att SD är största parti i deras mätningar. Inizios undersökningar som Aftonbladet använder sig av, kan komma att gå samma väg. Dagens Inizio är ingen munter läsning för AB:s trogna läsare, socialdemokrater.

Så här ser siffrorna ut och lita på mig, för jag tänker inte länka till blaskan.

  1. S    (23,1%) -2,7
  2. M  (22,7%) +1,2
  3. SD (22,2%) +1,5
  4. C    (8,8%) +0,5
  5. V    (6,3%) +0,6
  6. Mp (5,7%) +0,2
  7. L    (4,9%) +0,1
  8. KD  (3,7%) -1,9

2015-12-17_0734

15 thoughts on “Ras för Löfven, rekord för Åkesson

  1. Jämtin är orolig för sd som står för ett ojämlikt samhälle!? Vad fan menar hon?kärringen Melin oroas i en artikel att s sjunker ner i källan.men hon skriver inte om sds siffror.hon nämner dem inte ens!

  2. När reportern på Aftonbladet-TV till sist redovisade SD’s rekordsiffror så frågade han representanten från Inizio om siffrorna verkligen är tillförlitliga, men han fick inte något medhåll om att siffrorna inte skulle varal representativa för SD, Haha!

  3. Maken till handlingsförlamade makthavare har vi aldrig haft. Det är ett bottenskrap utan dess like. naturligtvis bidrar detta till SD:s siffror. För min del kan tidningarna diskrimera SD hur mycket de vill för svensken börjar vakna och struntar i skriverierna. Som sagt jag och min vänskapskrets, och den är inte liten, har alltid varit inbitna Moderater men F:R öppna hjärtan tog skruv i helvetet. Ni skall veta att det är inte bara outbildat och arbetslösa som numer är SD:are. I min krets finns VD:ar, höga ekonomer och akademiker så om nu tokvänstern vill hävda något annat är de ute och cyklar. Numera debatterar vi öppet för SD. Detta tokeri som regeringen håller på med och försöker lura sina medborgare går inte hem längre. 87:an med anhang tror på sin maktfullkomlighet och vi övriga är idioter.
    Avgå för helvete och låt oss få ett nyval innan ni totalt har kört landet på konkursens rand

  4. Nu har jag fått tårar i ögonen igen – orsakerna är GLÄDJEN och HOPPET ! Skratta inte åt mig, men jag ber fortfarande till gud för de undertryckta, rädda, mesiga, handlingsförlammade svenskarna och för SD som kommer att ta Sverige mot bättre och ljusare tider. Missförstå mig inte: jag är ingen bigott, ingen flitig kyrkobesökare, ingen farisé – bara döpt i grekiskortodoxiska tron. Rumänernas naturliga tro på gud hjälper, verkligen!

  5. Tack Pettersson för att du föregår med gott omdöme och inte länka Aftonblaskan. Bort skall alla sosse o liberala tidningar.
    Svider i deras egen plånbok och dem tvingas permittera den grupp som ligger bakom invandringen och undanhåller korrekt information.

KommenteraAvbryt svar