Åkesson vill kunna återkalla uppehållstillstånd ”Har man fått någon förmån på falska grunder så ska det kunna omprövas”

INVANDRING. Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson öppnar, i Ekots lördagsintervju, för möjligheten att dra in beviljade uppehållstillstånd under vissa förutsättningar.

Hör hela Ekots lördagsintervju i P1 12.55

– I den situation vi befinner oss i nu, så kan det vara rimligt att man till exempel omprövar permanenta uppehållstillstånd för människor som uppenbarligen inte längre har skyddsbehov. Sedan om det är juridiskt möjligt det vet inte jag, det får utredas. Men det jag däremot tycker är att om man har fått ett permanent uppehållstillstånd på falska eller felaktiga grunder, då ska det kunna omprövas.

Vilka grunder tänker du dig då? – Det kan handla om att man ljugit om sin identitet.

Men hur gamla uppehållstillstånd ska kunna omprövas? – Jag har inte tagit ställning till det utan där gäller väl samma sak som i samhället i övrigt att har man fått någon förmån på falska grunder så ska det kunna omprövas.

-Pettersson tycker det är självklarheter. Märkligt att vår hatjournalister diskuterar detta, det var ingen som protesterade när Moderaterna hade det som vallöfte år 2010, ett vallöfte som M svek när de gjorde upp med extremisterna i MP. Inte bara uppehållstillstånd utan även medborgarskap ska kunna återkallas.

Moderaterna krävde väsentligt hårdare invandringspolitik med självklara förslag som: Sverige som invandrarland måste se sanningen i vitögat.

  • I Sverige gäller svensk lag.
  • Medborgarskap som getts på felaktiga grunder, exempelvis genom falsk identitet, hot eller mutor ska återkallas.
  • Den som får avslag på sin asylansökan ska inte kunna stanna kvar i landet.
  • Utländska medborgare som dömts för grova brott ska utvisas.
  • Invandrare ska inte ha rätt att fritt välja bostadsort.
  • Tillräckliga kunskaper i svenska måste bli obligatoriskt.
  • Vägen till Sverige kan inte enbart bygga på asylsökande och deras anhöriga.

Svensk migrations- och integrationspolitik har misslyckats.Flyktingmottagningen, introduktionen till Sverige och Svenska för invandrare (sfi) fungerar så illa att det tar sju år för vuxna flyktingar att få ett arbete i Sverige, för kvinnor tar det mer än tio. Många invandrare blir år efter år helt beroende av bidrag eller av den man i familjen som ofta kom först.

 

11 thoughts on “Åkesson vill kunna återkalla uppehållstillstånd ”Har man fått någon förmån på falska grunder så ska det kunna omprövas”

  1. För lita, för sent, från profitörerna i SD. Det här har varit uppenbart i tio år. Och dessutom har de inte tagit avstånd från assimilation. Assimilation + den invadnrng som redan skett är rena rama folkmordet på svenskarna. Inte undra på att de tjatar om ”sverigevänlig” hela tiden istället för ”svenskvänlig”.

    SD är sveriges absolut svenskfientligaste parti. Och kommer fortsätta vara det. De behöver förklara vad de menar med ”assimilation” när en så pass stor andel av medborgare under 40 inte är svenskar.

      • Vad betyder ”assimilation” när 30% av befolknignen är utomeruopeer? En SDare föreslog att svenska barn skall bussas till invandringstäta förorter. Är inte det helt logiskt givet att SD har ”assimilation” som central politik?

        Att du kallar det här för floskler betyder bara att du inte har något att komma med. Eller har du det?

    • Det här med massinvällningen är naturligtvis inget som bara råkat hända.
      Det är ett medvetet angrepp på det svenska folket.
      Själva invällningen är pådriven av krig som tvingar fram behov.
      Hjärntvätten av och byggande av ett centralstyrt maktkoncentrerat övervakningssamhälle typ DDR har tagit decennier att bygga.
      Inget i detta maktövertagande kan lastas på ett parti ,SD, som fått utstå massiva angrepp.
      Hade SD gått ut med sanningen att bakom DDR och kommunismen låg frimurarna och en därtill hörande etnicitet så hade det knappast varit till fördel.
      Redan som det är nu har SD anklagats för att vara nazistiskt.
      Nu har ju Svenska Motståndsrörelsen öppnat ett parti som får jag förmoda gjort en analys av sveriges problem som stämmer med verkligheten och då kommer min fråga, kommer en majoritet av sveriges befolkning att rösta på det partiet och vems fel är det om svenskarna inte gör det?
      Själv tror jag att svensken är för mentalt skadad för att göra motstånd.
      Vi får väl se om det som händer i framtiden när landet störtas ner i kaos kommer att ändra på detta!

      Bg

  2. Tycker vi kan gå ännu längre. Massor av uppehållstillstånd har givits p.g.a. lögner.
    Gäller bl.a. irakier. Kör med att dem är statslösa.

  3. Många gånger tänker jag på – tänk om vi i Sverige inte hade haft en enda partiledare som vill ha ordning och reda i landet.Vilken tur vi har att det finns en.

  4. Principen är enkel: om man önskar bygga ett samhälle som består av människor som inte går att lita på skall de som ljugit behållas och värnas om
    om man däremot avser att leva tillsammans i ett samhälle som bygger på tillit så är just denna egenskap avgörande för tillhörigheten i gruppen – att det går att lita på uppgifter som presenteras

    Alltför ofta ryggar man tillbaka inför de överträdelser på vårt regelverk som många arga unga migrerande män utan att försöka dölja det uppvisar. Det kan eventuellt vara så att de ser det som en potentiellt god egenskap att kunna ljuga och hota sig till förmåner. Det är ju inte riktigt den typen av kommunikation som bygger tillit mellan människor och det vore bättre om dessa samlade sig i egna samhällen och sorterar ut hur de ska få saker och ting att gå ihop. Det är inte riktigt den typen av förhandlingen som byggt de samhällen som de så hett och många gånger våldsamt eftersträvar att bli en del av. Med våld vill de bli en del av ett snällt och tryggt samhälle? Det fungerar ju sällsynt dåligt och det är inte heller troligt att någon typ av rehabilitering av dem skulle vara lönsam.

    De är som de är och vi ser vad vi ser. I en marknadsekonomi är det inte en konkurrensfördel att släpa på integrationssvårigheter av den kaliber som karaktäriserar dessa personer som förmodligen försöker fly ifrån sig själva men aldrig kommer att lyckas.

  5. Det finns ju klara bevis för att C:a 90% av dom som kommer hit ljuger om sin identitet och därmed borde utvisas. Dom har nämligen inga papper som kan bevisa vad dom påstår.
    Vad beträffar ”falska politiker” så måste dom försvinna samma väg. Alla i 7-klövern ljuger som hästar travar och borde rimligen utvisas från landet.

  6. Tillstånd som har givits av falska politiker SKALL omprövas allihihop!
    Sen har vi frågan vad som skall hända med de falska politikerna.
    Någon form av straffarbete är ett minimum…

KommenteraAvbryt svar