Sveriges största zigenarläger ska rivas

ZIGENARE. EU-migrantlägret på Industrigatan i Malmö, med runt 200 boende, ska rivas och tömmas. Det har miljönämnden i Malmö beslutat, rapporterar flera medier. Lägret uppges vara det största i sitt slag i Sverige. 

-Pettersson undrar vilka lagar som ändrats? Det har ju inte gått att avhysa och riva lägret på grund  av lagen tidigare enligt Malmös politiker?

Läs om turerna kring lägret HÄR. 

41 thoughts on “Sveriges största zigenarläger ska rivas

  1. Zigenarpacket har väl kommit lite i skymundan och avhysningen är väl helt ok:
    Dock måste packet ut ur riket på livstid. Problemet är ju den signalpolitik som PK- förrädarna bedriver. Antar att packet blir mer och mer desperata och aggressiva nu!

  2. Kan troligen bero på att kommunen läst de (rekommenderade) regler som skrivits av SKL (Sveriges kommuner och landsting – läs dom gärna – alla kommuner i Sverige har skrivit under på dessa som riktlinjer / ordningsregler),
    Behöver det sägas något mera ……..

  3. Inte en dag för tidigt. Samtliga zigenareläger borde rivas i det här landet.
    Och den där fjanten med tehuvan på huvudet borde inte ha nånting att säga till om längre.

  4. Personligen ser jag inte tiggarna eller zigenarna som ett stort problem. Det går att lösa relativt snabbt om den politiska viljan funnits.

    Däremot är tokstollen med papperskorg på huvudet och fruntimmer som inte begriper sitt eget bästa ett nationellt problem. Att lösa detta göres inte med napalm som en del skribenter förslår 😉

    Inlåsning enligt lagen om psykiatrisk tvångsvård kombinerad med potent medicinering är en framkomlig väg i fallet med galenpannan med papperskorg på huvudet.

    Fruntimmer som är obstinata bör utsättas för religiöst hedersvåld alternativt överraskningssex av någon afrikansk hord. Det bör göra susen.

    Muslimer är det största hot som vårt land stått inför.

    Någonsin!

  5. Det är väl bara att åka hem till sina länder och därifrån kämpa för sig o sitt. I bostadsbristens Sverige finns ingen plats idag. Det är den krassa verkligheten. Såna här läger är ovärdiga för både dom och oss. Så är det!

  6. För att vara allvarlig, hade släktingar som i början på 1970-talet flyttade ner till Malmö från Norrland. En viss omställning, förstås, men de trivdes väldigt bra och talade alltid varmt om Skåne och dess folk, närheten till Danmark och Kontinenten.
    Men i mitten av 1990-talet hände något och det blev stökigt och bråkigt och det blev bara mer och mer brottslighet.
    I dag är de borta och det är kanske tur det, man vill ju minnas det som var bra. Det vill säga, som det ska vara.

  7. Utrym och städa undan, därefter minera området med personminor.
    Avsluta med att placera taråbergarn med tyghinken på huvet mitt på plan som fågelskrämma.
    Ge markägarn en ordentlig slant som ersättning. Klart, problemet löst!

  8. O.t
    Läste på Fria Tider att invandringskritiska medier på nätet i Sverige är betalda av Ryssland.
    Nu tar försvarsminister Hultqvist hjälp av Nato för att kartlägga?

    • Jag är då inte rekryterad av ryssarna.

      Försvarsminister Hultqvist måste vara den absolut tråkigaste mannen inom svensk politik.

      Idioter är det överflöd av!

  9. Sätter (om någon vill sätta mot) en guldpeng på,att Bengt Arvidson SDS, tillhör de malmebor med ”öppna hjärtan”,som nu blöder för zigenarepacket.. Och kanske ligger sömnlös kommande natt !

  10. De biter sig fast tills svenskarna med inbetalade skattemedel bekostar deras boende i andra boende som inte heller finns, åk hem till era länder till era familjer , barn, (”höns, grisar” ja de har maten runt husknuten de som bor på landet), hus och trädgårdar, det är total galenskap från svensk sida att detta har fått fortgå så länge !
    Förbaskade svenska byfånar, enfaldiga byråkrater, vet NI ingenting, så lär då för tusan !

  11. Vi är inte hundar. Även hundar här har en trygg plats och bra mat. Det är vad de vill ha säger kvinnan. Men hon har ett alternativ. Hon säger ju att hon far hem lite då och då. Varför inte stanna hemma då?

  12. Tycker de kan få hjälp av sina ”supporters” att få loss pengar på hemmaplan. Borde räcka långt med tanke på att det handlar om stora belopp. Eller vill dom att folk ska behöva ha det så här? Har ”supporterna” större behov av ”illa behandlade” för att själva framstå som medkännande. Är det ffa omogna oerfarna människor som är ”supporters”? Kanske de kan följa med dem till Rumänien och leva där tillsammans med dem. Det kanske finns pengar till dom också. Så kan de mogna tillsammans i sitt symbiotiska förhållande?

KommenteraAvbryt svar