INVANDRING. Utbildningsminister Gustav Fridolin tycker att nyanlända tonåringar ska sättas i lågstadieklasser om deras låga utbildningsnivå så kräver.
Det framkommer i en intervju i Aftonbladet TV, där Fridolin kommenterar hur skolan belastas av mängden nyanlända med låga förkunskaper.
”Vi har sett att elever som inte fått så många år i svensk skola har mycket sämre resultat. Det är ju inte så konstigt, att man inte kan kräva av ett barn, som från första år varit i krig och på flykt, på bara två år ska klara av det som vi ger svenskfödda barn tio år att klara. Men vi måste bli mycket bättre på att placera in barn som kommer från andra länder och barn som kommer från krig i klasser som motsvarar deras utbildningsnivå. Tror man inte från början att den här eleven har förutsättningar att klara grundskoleresultaten på ett och ett halvt år, ja då ska man inte bli placerad i åttan eller nian, det är bara ett svek mot det barnet.”
-Pettersson tycker det vara en strålande idé av en idiot, unga män mellan 15 och 30 år i lågstadiet, där skulle de säkert trivas bra…man skulle tro att lille Gustav har tänt på som de gjorte förr i Knarkarpartiet

[…] Utbildningsministern vill sätta de unga outbildade männen som kallas barn i lågstadieklasser […]
Leif GW Persson kallade Fridolin för en hal liten orm så rätt hade han
Det kanske finns plats åt utbildningsministern i någon lågstadieklass också? Han verkar befinna sig ungefär på den nivån.
I bästa fall blir det så ja…
Bengt Lundström skriver:
16 februari, 2013 kl. 11:23 f m
Till de Pensionärer som arbetade hårt och skapade välfärden!
Vi har bara oss själva att ty till. Och värre kommer det att bli! En ”tydlig åtgärd” som inte går att missförstå vore, att landets ”Försvarsmakt” uppbådar och beväpnar åtminstone 100.000 reservister, – gärna bland frivilliga, förbannade, men ännu stridsdugliga pensionärer, – vilka en gång gjorde sin värnplikt vars syfte var att lära dem att försvara sitt liv & fosterland. Därefter kan saneringen och återställandet av Sverige ta sin början, i vid mening.
/ En straffbeskattad och bromsad Pensionär
http://www.koling.nu/post/131087324236/imamer-nöjda-med-fridolins-lösning
Det här öppnar upp för att det kommer att starta privata skolor som tar betalt för att kunna gå där. På så sätt slipper man allt slödder och får en bättre undervisning.
Fråga era ”vänner” i 7-klövern vad de tänkte på då de röstade på 7-klövern. Tänkte de överhuvudtaget?
Har politikerna inte lärt sig någonting av de senaste decennierna? Ta Rosengårdsskolan som exempel. Finns väl ingen skola som fått mer ”tillskott” än denna skola i form av extra pengar, specialpedagoger och lärare. Vad blev resultatet?
Tidigare placerades nyanlända i förberedelseklasser för att lära sig svenska och kunna placeras ut i lämplig klass i den svenska skolan. Det visade sig att många blev kvar där många år. Sen sa man att de fick gå där max två år. Ska de nu börja direkt i svensk skola?
Och där fick friskolorna ännu flera elever………
Wien är det G F, s föredöme, skrämmande kort video med hjärntvättade små västerländska barn !
Och sedan undrar PK-eliten varför FPÖ går frammåt.
Ännu en vansinnig idé från denna verklighetsfrämmande Fridolin & co.
Varför inte låta ”barnens” egna ”högutbildade” landsfränder utbilda dem, då sker det på det egna språket och de kan könsstympa varandra bäst de vill utan att riskera kränkas av någon vit rasist som tycker det är hemskt.
Man blir bara så oerhört irriterad på att höra den lille nickedockan och fjanten uttala sig. Ser honom som det ”masklika bihanget” åt de övriga 23 dilettanterna.
Det är säkert inget gel på honom.
Bara han blir vuxen och får insikt i, och förstår verkligheten så blir han nog bra.
”fel” ska det vara (inte gel)
Fjanten har nog rökt på igen. Han tror att svenne kålrot sväljer allt. Om man inte har några vettiga förslag är det bättre att vara helt tyst.
Alla minns.
https://janmilld.files.wordpress.com/2012/02/14ar.jpg
Den där karlen bör sinnesundersökas, när de ville göra sånt i en Tysk skola vägrade föräldrar att skicka sina barn till skolan
”Sveriges mest korkade politiker Fridolin”.
http://i1.wp.com/metrobloggen.se/60/files/2015/03/MP-barnvakt-%C3%A5t-alla.jpg
Hans hjärna har inte mognat tillräckligt för att inse den förlust av tid och kraft det kommer att innebära för övriga barn och deras föräldrar, vänner osv osv. Oj oj oj så dumt
Mitt förslag:
Ring Afghanistan och fråga om det finns föräldrar som saknar sina barn. Vi tror oss ha hittat dem. De vill inte gå om hela skolan. Haha tänk att gå i skolan och sedan tvingas börja om i tvåan. Vi vill göra värnplikten hemma, låt oss få åka härifrån. 9 år i skolan och Fridolin som speciallärare. Han kan öppna egen ensamkommandeskola i någon nedlagd förläggning och sedan kan de segla jorden runt som avslutning. Skepp o hoj.
Då får de ”små nyanlända pojkarna” chansen att spana in de 9 åriga flickorna och börja sin uppvaktning av blivande hustrun. Som 87:an resonerar måste ju de mammorna vara riktigt glada för att deras döttrar har framtiden utstakad. Varför skulle de i annat fall vurma för skäggbarnen=
Nu finns det ingen tvekan längre, föräldrar till svenska barn måste med kraft protestera, hemskolning är en möjlighet som tyvärr inte finns i Sverige men som ni kan lobba för,
kräv då att få betala lägre skatt då ni inte använder svenska skolan.
Så galna tankar som GF presenterade är helt uteslutet i ett civiliserat land, jag anser att han är farlig.
Särskola finns. Kan vara lämpligt. Men synd om de andra riktiga barnen.
Hm…antar att det kommer att krävas ett antal väktare i varja klass för att garantera de verkliga barnens säkerhet. Eller kalkylerar den lille rövslickargossen Fridolin helt kallt med att vissa barn måste offras för ”skäggossarna”?
Hm…antar att det kommer att krävas ett antal väktare i varja klass för att garantera de verkliga barnens säkerhet. Eller kalkylerar den lille rövslickargossen Fridolin helt kallt med att vissa barn måste offras för ”skägggossarna”?
Därmed påfallande risk för att mnga skolbarn kan komma fara illa då dessa är överrepresenterade vad gäller brott/våld. mina barn får ej gå kvar om så fall. http://www.folketsdemonstration.se/
Kanske blir det så att de säljer cigg till de små på rasterna? Eller kanske de bedriver utpressning samt spöar dem?!