Belgien stoppar irakier, många väljer Finland i stället

INVANDRING. Belgiens migrationsmyndighet beslöt i början av september att inte bevilja asyl till irakier som kommer från Bagdad. Beslutet har haft följder för Finland.

I september minskade antalet irakiska asylsökande i Belgien. I Finland såg man däremot en kraftig ökning. I september fyrdubblades antalet asylsökande irakier jämfört med läget i augusti.

– Vårt beslut fick förmodligen många irakier att söka sig norrut till Finland, säger den belgiska migrationsmyndighetens generaldirektör Dirk Van Den Bulck till Yle Nyheter.

Det var generaldirektör Dirk Van Den Bulck som den tredje september tog beslutet att irakier från Bagdad inte kan få asyl i Belgien.

– Vi hade många unga ogifta irakiska män som berättade exakt samma historia på exakt samma sätt. Vi förstod att historien var påhittade, säger Dirk Van Den Bulck.

De belgiska myndigheterna gjorde det väldigt klart för irakierna att det inte kommer att få stanna i Belgien.

Van Den Bulck säger att det här kan ha framkallat en kedjereaktion. Många irakier vände om och åkte vidare också sådana som varit i landet en längre tid.

– I september märkte vi att många av de irakiska flyktingarna bedömde att det är lättare att få asyl i Finland. Det såg man bland annat i de diskussioner irakierna förde på sociala medier.

Många irakier till Finland i september. Statistiken stöder generaldirektör Dirk Van Den Bulcks fingertoppskänsla.

Enligt det finländska migrationsverkets siffror sökte i augusti 1 800 irakier asyl i Finland, i september ökade antalet till omkring 9000.

I augusti kom det 2200 irakiska flyktingar till Belgien medan motsvarande siffra i september sjönk till kring 2000.

Under första halvåret i år beviljades 82 procent av irakierna asyl i Finland. I Belgiens och i Frankrike var möjligheten att få asyl ungefär på samma nivå under samma period.

Nu har däremot Belgien gått in för en betydligt striktare linje.

– I ljuset av den senaste månadens siffror har de irakier som var på väg till Belgien inte sökt sig till vårt grannland Frankrike, i stället har många av dem tagit sig till Norden, möjligen till Finland, konstaterar Dirk Van Den Bulck.

Belgien men också Sverige anser till skillnad från Finland att det är säkert att skicka tillbaka flyktingar till Bagdad.

Finland anser för tillfället att alla som kommer från Bagdad är berättigade till internationellt skydd. Men den finländska säkerhetsbedömningen av Irak uppdateras som bäst och riktlinjerna kan komma att stramas åt.

Sedan början av året har 12 200 irakiska flyktingar ansökt om asyl i Finland. De allra flesta i september, då 9000 irakier sökte asyl i Finland.

-Pettersson antar att det låter exakt likadant i Sverige ”Vi hade många unga ogifta irakiska män som berättade exakt samma historia på exakt samma sätt. Vi förstod att historien var påhittade” men är räknas det närmast som en merit. Ingen verkar i varje fall bry sig…

Yle

Unga män, och åter män, men en familj ser ut att stå längs bort till höger. Låt dem stanna och hem med resten.2015-10-10_1056

7 thoughts on “Belgien stoppar irakier, många väljer Finland i stället

  1. Efter Danmarks åtgärder med halverat bidrag och och tvång på att arbeta m.m. Så har Sverige fått Svarte Petter som vanligt och några motåtgärder från regeringen lyser givetvis med sin frånvaro.

  2. Nu kanske förhållandena i Finland inte stämmer överens med föreställningarna: kallt, vinter, snö, ingen bra mat etc. Är i stort sett likadana förhållanden på dessa breddgrader oavsett land.

  3. Treblinka och Auschwitz bör byggas upp i Afrika just för att förvara de mest grovt kriminella sju klöver politiker genom alla tider. I ett sådant läger passar samtliga i sju klövern och ingen annan stans bör de få röra sig på. Självklart så sänder vi deras gäst parasiter till samma plats. Detta är min åsikt just för att jag inte är en förståndshandikappad idiot som fredrik reinfeldt säger. Samla ihop alla sju klöver till en båtlast som vi bogserar till Afrikas nya Treblinka och Auschwitz. Just på sådana läger passar våra så grovt kriminella tjuvar som sitter i sju klövern. Jag anser de har ingen rätt att leva, men eftersom de skadat så många Svenskar så kan de få känna på sin egen behandling hur det behandlar Svenska folket. Vill gärna veta vad ni anser om dessa grovt kriminella sju klövern.
    Proplemet är nämligen sju klövern som inte sköter sitt arbete utan tänker enbart i Kriminella banor om hur de kan ge sig själv bättre liv. Stoppa dem innan de stoppar oss = inom kort är det försent !

KommenteraAvbryt svar