Men vad sker när tidningarna försvinner? Var ska du då få din information ifrån?

BRISTEN PÅ JOURNALISTIK. Men vad sker när tidningarna försvinner? Var ska du då få din information ifrån?

Det funkar inte att lågbetald ­kinesisk eller indisk arbetskraft producerar nyheter för Norr­köping, Luleå eller Stockholm, även om Tidningarnas Telegrambyrå tänker satsa på en variant på billiga kineser genom att utlokalisera sin nattredaktion till Australien.

– Internet och telefoner funkar där också! säger en nyhetschef på TT.

2015-10-07_1913

Men journalistik handlar om att ge sig ut och träffa människor. Se, höra, känna dofter, ord, samtal. Att göra noteringar på man­schetten likt Struve i Strindbergs Röda Rummet. Om jag sedan ­skriver i en papperstidning, på ­nätet eller pratar i radio är ­sekundärt.

Det handlar om mänsklig ­kommunikation*

Så vem vill du samtala med om tio år när Liemannen utraderat stora delar av den svenska pressen? Idioterna på Avpixlat? De ­anonyma skvallerkärringarna på Flashback?

Den som skriver ovanstående är Peter Kadhammar på Hattitningen Aftonbladet. Pettersson undrar vad som får Peter att tro att en kines eller robot inte skulle kunna skriva det han och hans kollegor gör. Inget kan vara enklare när man ser hur media fungerar. Läs HÄR eller HÄR. Hatmedia är en fara för demokratin men de har inte ens fattat det.

Jag är övertygad om att när media som vi känner idag är borta så kommer det något som är mycket bättre, nämligen journalister som ger sg ut och träffar verkliga människor och lyssnar på vad de säger och inte som dagens sitter på Söder och krökar med kollegor. Fast jag är osäker på det där med Söder. Kadhammar bor på Östermalm och kanske umgås med lite finare folk i verkligheten.

Nåväl, här kan ni läsa vad de anonyma skvallerkärringarna på Flashback tycker...

14 thoughts on “Men vad sker när tidningarna försvinner? Var ska du då få din information ifrån?

  1. Herr Kadhammar! Som man bäddar får man ligga. När det gäller populism är hattidningen Aftonbladet den största av dom alla. Varför inte inse när verkligheten och tiden sprungit ifrån.

  2. Det är fult med ”populism” tycker Kadhammar
    wikipedias definition av populism:
    Populism, (lat. populus, ”folk”), politisk rörelse som vädjar till ”folket” och ”sunt förnuft” samt angriper en politisk eller social elit, ofta utan grund i en specifik ideologi.

    Jag tycker vi behöver mer populism i det här landet. Att vara för folket och sunt förnuft ska inte behöva vara ett skällsord.

  3. Peter Kadhammar behöver inte oroa sig. Vi får nyheterna i realtid på nätet, dessutom betydligt ärligare än i Sveriges skitblaskor.
    Och vilken kommunikation? Med svenska tidningar? Skulle inte tro det. De stänger ner och refuserar allt som inte passar in i deras åsiktskorridor. Därför finns tidigare prenumeranter på alternativa media.

  4. Varg i Veum – Varg i veum, av fornisländska vargr i véum, "dråpare (förbrytare) i helgedomen", var en fredlös person. "Veum" är dativ av vi, ett gammalt ord för helgedom eller kyrka. Ursprunglig betydelse en brottsling som begått brott inom ett helgat område, som en kyrka. Ordet "varg" betydde förr "våldsverkare". Gammalsvenska vargher betyder både varg och våldsverkare, förstörare. "Varg" användes som ett noaord för "ulv" som vargen tidigare kallades. I överförd betydelse: allmänt avskydd människa, persona non grata. Varg i veum motsvaras av det från tyskan lånade fågelfri.
    Varg i Veum skriver:

    Vi ”populister” jublar naturligtvis över att rötan i svensk media självdör. Precis som Pettersson säger så kommer det förmodligen att uppstå någonting mer trovärdigt.

  5. TT utlokaliseras till Australien, men vad är det för fel på Afganistan nu då..
    TalibannyTT har ju fungerat så oklanderligt tidigare! Därifrån har vi fått veta precis allt vi inte vill veta, eller behövde veta!
    Tex

  6. Klockan 19- 20 nyheterna på nationella tv,n i Frankrike hade ett reportage ikväll om ”ensamkommande barn”, mycket bättre än svenska reportage och förvåningen över Sveriges asylpolitik var frapperande.

  7. Folk kommer vara beredda att betala för tidningar om journalisterna blivit utbytta till sådana som ärligt gör sina jobb.

    Papperstidningar kommer nog finnas men bli färre, kanske veckoutgåvor som sammanfattar de senaste dagarnas händelser.

    I takt med att folk blir vana att lösa på skärmar kommer pappret minska i betydelse. Jag är 70 + och läser mest på laptop eller platta. Då de yngre blir gamla finner de skärmläsning naturlig. Det ger möjligheter att vid behov öka texten och syntetisk uppläsning kommer nog.

    Internet ger möjlighet till fler att skriva, som Pettersson och Trodé.

KommenteraAvbryt svar